Mangler hjælp til Anlæg i en Pug 207! {{forumTopicSubject}}
Hejsa Bilgalleri.
Har søgt i forummet efter svar på mine spørgsmål, og fandt kun svar på nogle af mine spørgsmål! Håber i kan hjælpe mig med resten!
Først og fremmest kan man købe en radio som har samme fysiske str. som den originale radio har? VIl helst ikke have et hul rundt om radioen når den nye bliver sat i! Hvad med ratbetjeningen, bliver den sat ud af spillet?! Kan man evt bruge den oprindelige radio, da jeg fik sat et Ipod stik i bilen da jeg fik den så kunne godt tænke mig at blive ved med at have Ipoden i bilen, hader nemlig at det flyder med cder =)
Bagefter er der jo spørgsmålet om hvilke højttalere jeg skal have i bilen. Det behøver ikke være de dyreste og fineste af slagsen, men nærmere en god højttalere til prisen hvis i forstår. Havde tænkt mig at skulle udskifte dem i fordørene og få sat nogle i hattehylden. samt en aktiv sub på ca. 12" men hvad siger i til det? Er det helt i skoven?
Budgettet ligger på ca. 15.000 kr så tror da det skulle være muligt at finde noget der duer, men kan i hjælpe mig lidt på vej med nogle forslag til hvad jeg skulle gøre, så villle det jo bare være dejligt =)
På forhånd tak for hjælpen. Hilsen Simon
okt 2003
Følger: 46 Følgere: 43 Biler: 6 Emner: 25 Svar: 188
Det er selve frontpladen jeg mener at der ser noget større ud end på en almindelig radio, men ved jo selvfølgelig ikke hvordan det ser ud inde bagved! Hvordan hiver man radioen ud, så kan jeg jo selv lige kigge?
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 50 Biler: 5 Emner: 35 Svar: 437
okt 2003
Følger: 46 Følgere: 43 Biler: 6 Emner: 25 Svar: 188
Hvad kan man så evt gøre for at det hele kommer til at virke?! Er da ret så trist at man bliver nødt til at kaste alle sine våde drømme væk på grund af en radio!
okt 2003
Følger: 46 Følgere: 43 Biler: 6 Emner: 25 Svar: 188
maj 2006
Følger: 54 Følgere: 50 Biler: 5 Emner: 35 Svar: 437
okt 2007
Følger: 1 Emner: 4 Svar: 15
Pioneer laver nogle interface så du kan bruge ratbetjeningen, men der er desværre ikke lavet noget interface endnu som understøtter displayet, da det er en CAN bus som er i bilen. Ydermere laver firmaet dietz ( www.dietz.biz) nogle interface som kan bruges til mange biler og mange radioer.
Jeg har selv en Peugeot 207 og er ved at finde ud af hvilken radio og interface jeg skal købe.. så jeg har desværre ikke selv fået det afprøvet endnu. Så skrive endelig hvis du får det til at virke eller finder en som har.
Mangler hjælp til Anlæg i en Pug 207!