{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Projekt Sigma Vs 3000GT

1.307 visninger | Oprettet: 6. maj 2010

Projekt Sigma Vs 3000GT

Kort fortalt så er det noget en 3000GT som skal ned i min Sigma..

Her en film om hvordan det er gået indtil videre.

Hvad syntes i?

Tommy P
Mand | 44 år | Oprettet: 29. apr 2006


Kommentér på:
Projekt Sigma Vs 3000GT
  •   3. jan 2011 En lille Update::

    Bilen er nu klar til at blive kørt til one two pipe og få lavet udstødning og så bagefter til tunings firma.. Lige inden alt dette skal det lige laves scoop, men ikke noget der tager lang tid..

    Forventer at jeg i 6 måned er køre klar dog uden omlakering. kun lakering af samme farve de steder hvor der er rep.

    Næste år bliver bilen omlakeret smiley


  •   22. jun 2010 Nej min er uden læder stue. det varmit valg da jeg ikke er vild med læder stue.

    Nejder er ikke luft under vogn da de koster en krig at lave og det er en børnesygdom på denne model, så også valgt med vilje, men har som nogen af de få el ndervogn smiley


  •   22. jun 2010 Jeg tænkte på, nu lå jeg mærke til at din ikke er den med læderstue, er det så heller ikke den der er født med luftundervogn?

  •   22. jun 2010 Jeg tænkte på, nu lå jeg mærke til at din ikke er den med læderstue, er det så heller ikke den der er født med luftundervogn?

  •   22. jun 2010 Ja, komforten i de store biler er jo som regel utrolig dejlig smiley Ja, der nok mange der ikke forstår hvorfor man vil smide så mange penge i en "gammel" bil, men kan sq godt forstå du gør det smiley Det lyder ikke ligefrem som om den bil skal sælges smiley

  •   20. jun 2010 Hjarne K:

    Tak for din ellers pæne kommentar til min bil smiley

    Har ikke taget bilelder enndu af resten fordi jeg lige mangler at montere mit ventil dæksel som jo er poleret op, men magler pakning og lidt tid.

    Ville godt kunne starte bilen nu da alle ledninger nu er monteret osv, men den ville ikke køre godt da den først skal tunes i Sverige osv. og om lakeres. ( er ved at hente tilbud ind). Der kommer et scoop i front hjelmen men ikke noget vildt, det skal bare være dens nye luft vej.

    Der er desværre et stykke tid til den er ude og køre endnu da de ting der mangler er dyre. ( tun koster ca. 30.000kr og lakering ca. 15.000kr) Og da jeg ikke tager lån til noget af det så tager det jo lidt længere tid. bilen forvents at køre i april næste år for der skal den lige køres til inden en lille tur til holeby og teste den smiley

    Men ja den køre skide godt og en lækker gearkasse og ikke mindst så en formidabel komfort i bilen.
    Ja mange ville sikkert betagne mig som skør fordi jeg ofre omkring 150.000kr i bilen, men så er den også den eneste bil af sin slags.. 3000gt motor passer ned i, men laved om på lednings net osv. for at den passed helt sammen så der er noget arbejde i det, men ikke noget synligt smiley


  •   20. jun 2010 Fedt projekt smiley Har altid været vild med sigmaen, og dens eminente automatgear smiley Det kører gnidningsfrit og man mærker slet ikke den skifter gear smiley Simpelthen så dejligt smiley Syns det er fedt at en 3000GT motor kan ligge deri, troede jeg sq ikk rigtig på da jeg så videoen, og tænkte, han er skør smiley Men det er du jo også smiley Med din bil smiley Er den snart ved at være færdig???

  •   6. maj 2010 Jonas J:

    Det er for jeg godt vil have en Unik bil og syntes at resten af bilen er fed at køre i med stor komfort og så er det jo rart med lidt ekstra power smiley

    Jeg er sjældene biler smiley


  •   6. maj 2010 hvorfor smider man en motor fra en 3000GT i sådan en gamle bil? heller ikke tit man ser en mitsu 3000gt mere

  •   6. maj 2010 Sgu meget imponerende at du vil hive mere moment ud af en Mitsubishi Rugbrødsmotor på 3 liter og V6 end Toyota's F1 motor fra 2005 på samme 3 liter og V10. Ok, den smed så omkriing 1000 hk, men alligevel. Momentet er afhængigt af slagvolumens størrelse (på sug).

  •   6. maj 2010 Mazen S:

    Ja tror da den bliver hurtig da de bruger en specielt sports styring med Launce kontrol også..

    Nu er det ikke meningen det skal være en racer bil det er den for tung til, men den skal bare være speciel og ja bil magasinet vil gerne have den i bladet når den er helt færdig og larkeret osv. Da det er den eneste man kan finde frem ti med en sådan opsætning..

    Jeg har selv importeret alt da man ikke kan få noget af det i Tyskland eller dk og vores nabo lande.

    Min banan manifold er fra et sports firma i Canada som kun laver sports udstødning til sports vogne så som 3000GT og Porshe og den typer..

    Men ja 280 hk på en sug motor, men hey.. vi snakker om ca. 200.000kr for 75 hk og 115 nm det er dyrt, men den er min store hobby og den skal kun have det bedste..

    -----------------------------------

    Udregninger fra tunings firmaet siger at jeg kommer ned på 8.3 til 100 km/t fra 9.5 Da jeg får lounce kontrol, men min automat gearkasse trækker ned så 8.3 kan jeg max får den ned på, men så er den hurtig fra 0-200 km/t og fra 200- 260 km/t

    Mit første gear går til 80 km/t og 2 gear til 130 km/t 3 til 220Km/t 4 gear til 260 km/t Uden jeg rykker på min Begrænser i alle gearne, men har snakket lidt om at rykke den mellem 500-1000 rpm i sports mode og lade den køre normalt i ikke sports mode..


  •   6. maj 2010 ÷ Sensiro ÷

    Jamen Nu har den std. 235 hk og 310 nm..

    Jeg Laver Åbent scoop og specielt lavet luft kasse som uger luft fra scoop altså 100% kold luft. Der sider boxe på det originale luft rør som sænker den kolde luft og de bliver erstatet af et rør i alu.. Specielt lavet luft filter som øger luften til Motoren.

    Bruger Banan manifold og 100 celler´s kat og større rør fra kat. og bagud med gennem strøms potter så der kan komme mere udstødning ud.

    De 2 ting langt sammen giver ca. 15- 20 hk og ca 30 nm..

    Tunings firmaet har givet mig denne opsætning og har lovet mig 10% tun på min suge motor da det er et sports tuning firma i Norge som er verdens bedste inden for tuning af automat gear. De har oplevet 12% forøgelse af hk..
    Tun koster 40.000kr

    Så tager du de 20 hk og 30 nm og liger oven i de 235 hk og 310 nm Så er der allerede hentet 253hk og340 nm inden tun..

    10% af 253 er 25.3 = 278.3 ca.. nm har han regnet ud for mig ca ville blive 390 nm..

    Men nu må vi se hvad der kommer ud af det smiley Uanset hvad så bliver jeg tilfreds og glad for min bil smiley


  •   6. maj 2010 Nå, så lige at det var nonturbo GT'eren, motoren er taget fra.

    Så er de forhåbninger om de effekter dér helt ude i hampen smiley

    Særligt momentet er utopi smiley


  •   6. maj 2010 3000 GT-motoren (6G72) er med tryk, to turboer smiley

  •   6. maj 2010 For satan den bliver jo temmelig hurtig bagefter alligevel. Vi snakker vel om 280 hk på sug?

  •   6. maj 2010 Mazen S: Det er ikke alle 3000GT motor som passer over på Sigmaen mht. Til lednings net. umiddelbart passer mine ledninger fint over på denne motor..

    Styrebox kan ikke genbruges så der får jeg et firma til at lave en helt ny styrebox og samtidig med sender de den til Norge for at blive tunet da de har verdens beste tunings udstyr derovere til Automatgear.

    Jeg har så flere ledninger i min Sigma, men kun fordi denne 3000GT ikke er lavet med fartpilot, aC osv, men det har jeg ført over på motoren nu.

    Alt i alt passer det hele sammen pt. Styebox er bare problemmet,men skal tunes alligevel så det er faktisk oki..

    Jamen sigma har jo 205 hk normalt 0g 275 nm..

    Resultatet bliver ca 280hk og 380nm så er jeg på den sikker side.

    Skulle gerne have flere nm ind hk i forøgelse også..

    Banan manifold Passer ikke helt på når motorn sider i så det bagerste Manifold bliver tilpasset hos One two pipe..


  •   6. maj 2010 Det er sgu iorden arbejde Tommy, hvad regner du ca med at du får ud af effektforøgelse ved at gå fra sigma'ens til 3000GT motoren?

    Den bliver uden tvivl dejlig at køre i ligemeget hvad tror jeg. Hvordan så med motorstyring og ledningsnet?

    Ihvertfald hvis jeg kender mitsu rigtigt så er det samme ledningsnet samt stik til motor og stying?


  •   6. maj 2010 Har lige opdaget et par ord med taste fejl eller som mangle et bogstav, men må laves om næste gang der bliver lavet en film smiley

Annonce