{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.071 visninger | Oprettet:

Sonata mangler trækkraft......... {{forumTopicSubject}}

Starter bilen om morgenen, bakker ud af indkørsel kører 200 m og skal ud på en større vej, men nej sonataen kan kun ta 1200 omdr og nul trækraft. sidder og gasser den op i løbet af 10-15 sekunder kan det ta 4000omdr men mangler trækraft??? det er sket 3 gange for konen og hver gang kunne hyundai ikke finde fejlen, Grrrrrr¤#%#¤"#¤!!!!!!!! . Hidser mig op og efter kort snak med værksted , bringes sonata til hyundai. Efter en udførlig beskrivelse af problemet siger værkføren blot, Aha det er jo ERG'en som er kokset til, Ny på !
Endelig efter 4 forsøg blev ERG ventilen udskiftet med en ny og motor styring opdateret igen. sikke en forskel Mere spedder respons og hurtigere motor reaktion.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Sonata mangler trækkraft.........
  • #1   19. dec 2008 Har andre oplevet lignende..... og hva med aircon pumpen har nogen fået det skiftet ? hvores røg i sommerferien med 4+ hund på turi 30 graders varme.Hyundai i Fåborg klarede dette på to dage første dag havde de kun selve magnet drevet klar men akslen på selve pumpen var revet i stykker, så en dag ekstra for at få en ny aircon pumpe hjem.

  • #2   19. dec 2008 egr ventil er der fandme belevet skiftet mange af..

    men ik ac pumper ..


Kommentér på:
Sonata mangler trækkraft.........

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce