{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.382 visninger | Oprettet:

E36 el-rudehejs installation hjælp {{forumTopicSubject}}

Hey, jeg forsøger at installere el-rudehejs i min vogn men jeg kan ikke rigtigt få det til at passe sammen.

http://theisel.dk/myfiles/bmw.jpg her er lige et billede af de to.

Det lille manuelle er det der sad i, men det virker ikke som om at det nye passer i, selvom ham jeg købte det af tog det ud af en E36 sedan som min egen, og det ligner ganske vist det til modellen på schmiedmann's side.
Det til coupé'n er anderledes.

Er der nogen der har gode links til en gør det selv video eller billed-guide eller som kan sige hvad jeg gør galt?

Når jeg sætter den i virker som om den ikke passer i de huller der er i døren, dog kan det være fordi jeg er en fumlehoved her.

Kan i sige hvordan det skal sidde? evt. med et billede så jeg kan sammenligne.

Tusind tak.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  E36 el-rudehejs installation hjælp
  • #1   2. feb 2011 Fandt lige ud af at det var et magen til dette: (koed.dk og søg efter dette nummer 1087319)

    Ikke at det hjælper utroligt meget men lidt måske?


  • #2   3. feb 2011 Ok fandt ud af det selv.

    Når man installerer sådan en skiderik, så skal den først og fremmest sidde HELT fast, man kan skulle bore et hul eller to.

    Dernæst skal man huske at ruden skal sidde helt rigtigt i BEGGE styr. Der sidder et rudestyr der er nemt at se i siden med låsen, og så er der et der er svært at få øje på i den anden side. Hvis ikke ruden sidder HELT lige i den så fucker det hele op.

    Dernæst skal man sørge for at de skide clips den sidder fast med rent faktisk er låst med låseclipsen, uden den kan den lidt for nemt hoppe ud igen.

    Når det er sagt så burde en installation være til at finde ud af smiley

    PS: Hold jer fra pop nitter! det er det værste LORT


  • #3   2. okt 2014 Har lige kæmpet en hel dag med samme problem (og ødelagt 2 rudehejs). Hvad brugte du istedet for pop nitter så?

Kommentér på:
E36 el-rudehejs installation hjælp

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce