{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Ford sierra P100 1991

1.928 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Carsten L
Mand | 44 år | Oprettet: 27. jan 2003


Ford sierra P100

Årgang:
1991
Motor:
1,8 turbo diesel med rotodiesel fordelings pumpe. = ingen HDI pumpedyse eller TDCI her. Ingen mellem eller bagpotte da rust ikke kan holde ting sammen. Brøler mere end en mellemvred Volvo BM' er Ja jeg kører meget pænt i byen da unødig opmærksomhed ikke er så godt. :-)
Hestekræfter
sådan ca 75 bovlamme krikker.
Fælge
14 tommer stål med div, rustpletter
Dæk
185R14c koreanergummi
Undervogn
Sierra forrest og bagest noget der var superanvanceret i 1950' erne (Stiv aksel og bladfjedre) Grusveje og p-pladser dækket i sne er der hvor det virker bedst ;-)
Bilstereo
X-zound XL100 fra Te-Hansen (bedre end ingenting men ikke ret meget) Højtalerne standart og kan næsten overdøve min udstødning
Styling
Plast ladindsats rusten bagklap (Det er en brugsbil og den er brugt Meget brugt ) Solfilm i bagruden med bobler med det holder da varmen ude og solen fra displayet på x-zounden.
Interiør
Afkortet gearstang med gejler gearknop. Dørlommer med diverse værktøj. 12 volts arbejdslampe bag sædet. Det er en Ford, I ved det Fejl Og Reperationer Dagligt
Ekstra tilbehør
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Det er en fin bil (Jeg ved det. Jeg lever i fornægtelse) og den er meget driftsikker ( Ja og min far er julemanden og grise kan flyve og i morgen kan jeg få diesel til 3,95 kr pr liter) Den gør det den skal og det er ikke ret meget. Tanken var utæt da jeg købte dyret så den smed jeg ud og ersattede med en ny. Det er noget bøvl da ladet skal af før man kan frigøre skidtet. Godt man har venner der er proff. mek. med en rendegraver. (Bagskovl brugt som kran)

Vil du se flere Ford sierra P100 til salg? Andre Ford eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Ford sierra P100
Annonce