{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Mitsubishi Pajero 2,5 v20 1995

1.476 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Morten R
| 41 år | Oprettet: 13. aug 2005


Mitsubishi Pajero 2,5 v20

Årgang:
1995
Motor:
4 cyl.
2,5 Turbodiesel, Intercooler
Den har kørt 276xxx KM
Hestekræfter
Lige omkring de 100, engang for 15 år siden.
NM: 240 std.
Den trækker sådan set helt okay hvis man søger for at holde den der hvor ladetrykket er. Og ja, jeg er godt klar over at det ikke er nogen raket, men der er først tryk fra 1600-1700 odr. og op. Så den skal bare holdes der over, især hvis der er en autotrailer eller noget på krogen.
Fælge
15`` Brazil fælge, hvidmalet.
Dæk
31x10,5R15.
Goodrider Recip, en billigere kopi af det kente BF Goodrich.
Undervogn
Std.

Baghjulstæk til almindeligt kørsel.
Firhjulstræk men samme udveksling som ved baghjulstræk, og firhjulstræk med reduktion. (Høj og lav gear).
Elektrisk spær på bagakslen, kunne være smart hvis der også var spær på forakslen.
Bilstereo
Std. højtalere og en Sony radio med noget MP3 og noget blåtand halløj, så det er ikke noget at prale med.
Styling
Stayling og styling der er vel som ser på det, men der er da en hjemme lavet ramme i snuden med 2 stk. Hella Rallye 2000 fjernlygter, 4 stk Wesem fjernlygter på taget.
2 stk rotorblink som 99% af tiden er 100% ubruglige, men de kan da bruges til at hilse på venner og bekendte.
2 stk arbejdslys bagud.
3 stk hvide og 3 stk røde merkeringslys på taget.
Klistermærker i ruderne.
Kompresserhorn.
Så hvis jeg ikke kan finde vej er det da nok ikke fordi at der ikke er lys nok på.
Interiør
Den tidligere ejer har åbenbart haft et meget kærligt forhold til sin hund. Den har i hverfald fået lov til at sidde på sæderne, så uanset hvor meget jeg støvsugede og gjorde ved, blev det ved med at vælte hundehår du af dem. Og de stank af våd hund, hver gang der var den mindste fugtighed i luften. Så de blevet skiftet ud med nogen fra en BMW e36 coupé.
Men så er det da heldigt at gulvtæppet og alt andet er af plastik i såden en bil. Møghund!!
Ekstra tilbehør
Der er som ikke rigtigt noget, tomme øldåser og flasker, et slæbetov som er blevet heftigt brugt i vinter til at trække venner, bekendte og tilfældige spritbilister ud af snedriver.
Og nåh ja, mig selv når man engang imellem, får rodet sig ud i noget som man ikke lige helt har styr over...
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Den må slæbe 2800 kg på krogen.
Bilen har stået afmeldt i 5 år inden jeg købte den i sommers (09), Den tidligere ejer har lavet rust i rammen på den men var kørt træt i det, så jeg lavede det der manglede, lidt på bagtøjet- i fjderkonsolen, og hvad der nu ellers var, begge forskærme, begge bagskærme, begge paneller. Jeg har selv malet de stedder hvor den har fået lavet rust, så hvis i kan se farve forskellen er det derfor, men jeg har heller aldrig sagt at jeg skulle være god til at male, så min plan er ikke at vaske bilen så ofte, så er der nok ikke nogen der ligger mærke til det. Den blev synet i august og har kørt uden problember siden.
Til sidst vil jeg gerne sige tak til Rasmus Seebach og Nik&Jay, så har men nemlig altid en god grund til at se om ens radio virker når man prøver at tænde den igen efter man slukket for deres lort..!

Vil du se flere Mitsubishi Pajero 2,5 v20 til salg? Andre Mitsubishi eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Mitsubishi Pajero 2,5 v20
Annonce