{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Mitsubishi Carisma [Tidl. bil] 1997

12.999 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen bil er oprettet og stemt ind. Opret din egen bil

Mix .
Mand | 54 år | Oprettet: 22. aug 2002


Mitsubishi Carisma

Årgang:
1997
Motor:
1,8L med K&N.
Hestekræfter
115 Hk (nok til at den lige runder 210 km/t), skulle have haft den rullet i starten af sommeren, men desværre blev det ikke til noget :-(
Fælge
MAK Sonic R 16"
Dæk
205/45-16 Continental, glatbanen "slagtede" mine gamle "bambusdæk" (det var noget med en drastisk ændring i friktionen mellem dæk og asfalt gennem størstedelen af svingene)
Undervogn
Den er lige røget 40mm længere ned mod asfalten ved hjælp af et sæt LowTech fjedre og et nyt sæt dæmpere.
Bilstereo
Sony Minidisc med CD-boks og joystik, Alpine F320 forstærker, MDS DA-4R komponentsæt foran, Macrom 6916 Midbass bagved, Macrom 6925 10" sub og for en formue af kabler.
Styling
tårnstiver fra OMP, liste i børstet stål på bagklappen.
Interiør
Jeg har lige monteret alu-interiør og indstigningslister i Chrom/børstet stål. Et nyt sæt instrumentskiver ligger og venter på at blive monteret.
Ekstra tilbehør
Klimaanlæg, 4 x elruder, elspejle, Lygtespulere !!, elantenne, fartpilot, spejle/sæder med varme, fjrn.betj, centrallås.
Styrker ved bilen
Svagheder ved bilen
Bemærkninger
Jeg har kun set positive sider af bilen, specielt benzinøkonomien, den er opgivet til 13,2km/l, jeg ligger på ca 13,5km/l (og nej, jeg kører ikke som en gammel kælling :-), Tryg-Baltica så kun negative sider ved den, hvorefter de hævede forsikringen til 9000.- efter at have skiftet selskab endte jeg med 6400.- og en lavere selvrisiko.

Lidt mere end medlem af www.mitsubishi-klub.dk ;-)

Vil du se flere Mitsubishi Carisma til salg? Andre Mitsubishi eller bare andre brugte biler?
Kommentér på:
Mitsubishi Carisma
Annonce