{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
811 visninger | Oprettet:

bio-amp / aktiv deling / 2 komp sæt? {{forumTopicSubject}}

hva er mest at fortrække?? smiley

overvejer nemlig noget mere avanceret lyd når jeg snart ska til at bygge igen.. smiley

har en 5 kanals forstærker og går lidt og overvejer om jeg ska finde et sæt bio-amp komponentsæt eller finde et fedt sæt højtalere og smide delefilteret væk og lave aktiv deling eller smide 2 kompnentsæt i.. muligvis 2 mellemtoner og 2 diskanter i de foreste døre..

tænker mest på lydkvali men ska nu os ku skrues op for.. smiley

hvilken løsning vil være den bedste? smiley

ska lige siges jeg ik har rodet med aktiv deling før, men hvor svært ka det være? smiley ska lige siges jeg godt ka finde ud af at indstille forstærkere og sådan.. smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Gennemgang og indregulering af fjernvarmeanlæg - kolde rum og ustabil gulvvarme 2.000 kr.
  • Hænge 3 lamper op 700 kr.
  • Lukke Veluxvindue 6 meter oppe 1.000 kr.
  • Service af Wavin gulvarme 2.000 kr.
  • Vaskemaskine/ tørre vil ikke vaske 760 kr.
  • mit Geberit væghængt toilet løber. noget indmad udskiftes 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  bio-amp / aktiv deling / 2 komp sæt?
  • L H
    L H Tilmeldt:
    mar 2011

    Emner: 1 Svar: 197
    #1   28. mar 2012 Hvis du ønsker at bruge forstærkeren til aktiv deling, skal den jo gerne have et high pass filter der går op til 4-5 kHz, alt efter hvilke diskanter den skal drive. Det er bestemt ikke alle forstærkere der kan det.

  • #2   28. mar 2012 den går kun til 150 smiley

    så det ska jeg ikk lege med.. smiley


  • L H
    L H Tilmeldt:
    mar 2011

    Emner: 1 Svar: 197
    #3   28. mar 2012 Hvis din headunit til gengæld kan gøre det samme er det jo ikke noget problem. Ellers kunne du finde dig en forstærker der kan det du ønsker.

    Ang. bi-amp højtalere kan jeg ikke rigtig se ideen, det ville vel bare svare til at brokoble to af kanalerne på din forstærker til et 'almindeligt' sæt højtalere. Det kan du jo sagtens prøve og se hvordan det yder med noget mere effekt bag.

    Det sidste ang. flere sæt højtalere i fordørene er jo helt op til, om du har mod på at fabrikere noget der er besværet værd.


  • #4   28. mar 2012 mht 2 sæt fronthøjtalere var det mere om det går ud over lydkvaliteten.. smiley

  • #5   28. mar 2012 Madsen

    Det går ud over lydkvaliteten... så hellere vælge det der hedder et dobbelt sæt... eller køre aktivt... så du kan dele enhederne rigitgt...


  • #6   29. mar 2012 Cody

    jeg takker for info'en.. smiley


Kommentér på:
bio-amp / aktiv deling / 2 komp sæt?

Annonce