{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.212 visninger | Oprettet:

4x4 men hvilken??? {{forumTopicSubject}}

Hej BG.
Da jeg er flyttet på landet har jeg brug for en 4x4, men hvad skal jeg vælge?
Den må koste omkring 50.000kr, og skal gerne være så ny som mulig og køre "langt" på literen smiley
Og ikke være dyr i reservedele.

Så spørgsmålet er simpelhen hvad for en 4x4 er bedst og billigst i indkøb og omkostninger?

På forhånd tak!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle et skab 700 kr.
  • Klippet buskas ned 1.500 kr.
  • Montere kattelem og lave hul 1.500 kr.
  • Sætte køkkenlåge fast igen 750 kr.
  • Udskiftning af termostater på 3 radiatorer 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  4x4 men hvilken???
  • #1   14. sep 2013 Så ny som muligt, er det før straffeafgiften, eller en der kan vejes ned? smiley
    Regner med at det bare er på gule plader?


  • #2   14. sep 2013 Suzuki Ignis ;p

  • #3   14. sep 2013 En Audi A4 Allroad, hvis de kan findes til de priser smiley

    Man kan ikke få

    Billig bil
    Langt på literen
    Ny så mulig

    Normalt kan du vælge 2 af overstående valgmuligheder for det passer.


  • #4   14. sep 2013 Man har ikke brug for 4x4 fordi man bor på landet....... Køb en ældre nissan kingkab eller en hilux. Moderne 4x4 går ofte i stykker og er dyre i stumper og afgift. Og lad for Guds og din egen skyld være med at købe en grand vitara!

  • #5   14. sep 2013 kommer meget an på hvad du skal bruge den til jo, skal den bare køre på grusvej og evt lidt sne så kan du nøjes med noget ala rav 4 evt suzuki . Skal det være mere seriøst skal du op i noget patrol eller landcruiser... en mellem ting kunne være noge mitsubishi

  • perunimog
    perunimog Tilmeldt:
    maj 2012

    Følger: 2 Følgere: 4 Svar: 106
    #6   14. sep 2013 Madsen -hvorfor ikke grand vitara??

    Vi har her i familien i nogle år kørt flere grand vitara'er,både en med "blød hat" og også det modsatte.Vi kørte alle tidligere MB'er,og jeg må sige,at vitaraerne er betydeligt billigere at holde kørende.Alle har pt over 200t km på tælleren uden nævneværdige reparationer.


  • #8   14. sep 2013 Fordi det ikke er en 4x4. Den køre alt for kort på literen, specielt hvis du spænder en trailer på. Og sætter du noget tungt på krogen brænder man kobling af, ødelægger differentialer og belaster peugeotmotoren for meget. Har desværre en som firmabil (skovfoged) og nøj den er dyr i reservedele da den ikke kan holde!

  • perunimog
    perunimog Tilmeldt:
    maj 2012

    Følger: 2 Følgere: 4 Svar: 106
    #9   14. sep 2013 Det er er jo ikke en 4x4 a la land cruiser eller patrol eller mercedes ML(den ene søn kører ML 320),men det er vel heller ikke en regulær 4x4,manden søger?
    På landevej er grand vitara'en efter min mening betydeligt komfortablere end en regulær 4x4.Ved hård landevejskørsel er forbruget ca 10km/l og ved blandet kørsel incl trailer ca 12 km/l-om det er er for meget?


  • #10   14. sep 2013 Land cruiser er det eneste rigtige! Holder og køre altid.

  • #11   14. sep 2013 Manden skal komme på banen med hvad han skal bruge det 4x4 til!

    4x4'ere er dyre at skrue på og kører i, og man for generalt ikke så meget rigtig 4x4 for 50.000.- som ikke allerede koster en bondegård at lægge dele i. Men man kan da være heldig.

    Det er vel en momsfri gulpladet der er snakke om?

    Hilux, Patrol, Land Cruiser og Land Rover vil jeg anbefale at kigge nærmere på hvis det er bare lidt seriøst leg/arbejde den skal bruges til.
    Men find en med lavt km tal som er passet og plejet, om det så er højt eller lav afgift vil jeg mene er uden betydning når man kigger efter den type bil.

    Hvis det skal være mere personbil, har du så overvejet at kigge efter noget Subaru?

    Et bud kunne jo være sådan en type spand her:
    http://www.dba.dk/land-rover-freelander-18i/id-502153456/

    http://www.dba.dk/land-rover-freelander-18i/id-502496338/


  • #12   14. sep 2013 Hvis man ikke går så meget op i hvilken farve og hvilken side rat sidder i, så er der den Defender her:
    http://www.dba.dk/land-rover-land-rover-d-van/id-502447057/


  • #13   14. sep 2013 Evt en pajero sport fra 1998 og frem, pæn og stabil vogn, med masser af komfort og du kommer igennem det meste.

  • #14   14. sep 2013 http://www.dba.dk/subaru-impreza-20-gx-awd/id-502439626/

    Måske lidt uden for budget, men den kan også gode lide sne... smiley
    Og der kan reservedele fåes i england for slikpenge kontra hvad det koster i Danmark.

    http://www.dba.dk/nissan-patrol-28-td-6/id-1003097957/
    http://www.dba.dk/nissan-patrol-30-di/id-1003015471/
    http://www.dba.dk/toyota-hilux-24-td-4x4/id-92310873/


  • #15   14. sep 2013 Min far kører suzuki grandvitar.. sløv kas, men han kører 14, 5 km pr liter til dagligt.
    Det eneste vi har lavet på den er normal service og så skiftet jeg pakdåse bag svinghjulet, og kobling udelukkende fordi jeg var der inde smiley


  • #16   14. sep 2013 Som sagt tidligere, så er det svært at lave billig, langt på literen og nyere bil forliges med 4x4.
    - igen, 2 af dem kan til gengæld lade sig gøre. Her er et par forslag:

    http://www.smallblock.dk/forside/17-1990-1999/5059-chevy-astro-van-4x4
    http://www.smallblock.dk/forside/17-1990-1999/4735-chevrolet-v8-2500
    http://www.smallblock.dk/forside/17-1990-1999/4501-jeep
    http://www.smallblock.dk/forside/16-1980-1989/4552-chevrolet-blazer-1989


  • #17   14. sep 2013 En ting er sikkert, den Jeep 4,7 er ikke så meget værd. smiley Kig især efter dårligt bagtøj på dem!. De er nok heldige hvis de for det halve for den.

    Men Lars, hvad er det du mener de opfylder? Jo, de er en 4x4. Men de er tørstige, rigtig tørstige, de er ikke billige at skrue på, med mindre du selv kan og selv henter dele udenlands fra, og det er jo ikke ligefrem nye biler det der. smiley
    Det eneste plus ved de type biler er hvis de skal slæbe en 3,5 tons trailer hele tiden, men det koster knapper i brændstof. smiley


  • #18   14. sep 2013 I har helt ret i i skal vide hva bilen skal bruges til!
    Det skal nødvendigvis IKKE være en 4x4 men blot noget med høj indstigning og til at trække hestetrailer og så på HVIDE PLADER!


  • #19   14. sep 2013 Køb en ældre Subaru Legacy eller Impreza. De kører bare, og du slipper for at gå på værksted smiley min onkel har en gammel legacy oppe på mors (bøh landet), den har gået i gennem syn de sidste 4 gange uden anmærkninger, og der er ikke lavet noget på den. Den kører bare igennem alt deroppe smiley

  • #20   14. sep 2013 Kingkab er din ven
    Mhm min firma vitara køre 8 km/l på landevej og med trailer på to tons ca 2 km/l. Vitaraen har jo været klandrer mange gange for at have elendig brændstof økonomi. Jeg er glad for jeg ikke betaler brændstof til min da..


  • #21   14. sep 2013 En god Gammel Toyota Landcruiser Hj61 eller 60½ med eftermonteret Turbo DET RYKKER! og er okay at reparer på smiley

    eller evt. en Nissan Patrol 3.3'er smiley De kører sku også godt.

    Begge går ikke i stykker så tit , men med det sagt kan man jo sagtens være uheldig at få en ''problembarn'' ..


  • #22   14. sep 2013 Gran vitare vil jeg ikke anbefale heller. Har et familiemedlem der engang har haft sådan en, den var han heller ikke så glad for. smiley

    Mht til 4x4 på hvide plader, så for du nok ikke en "rigtig" 4x4 for de penge, ihvertfald ikke en velholdt TDI'er.
    Er det til hestetrailer, så bliver Subaru sedan modellerne nok for små, for min egen må trække 1200kg, og er det en dobbelt trailer er de da noget tungere i totalvægt?

    Du må nok indse, du for ikke det hele i en, og slet ikke til den pris. Jeg vil mene du måske skal ud i noget stationcar 4x4 med mindre du har kort til en bus, da mange hvidpladet 4x4'ere er indregget til det (billigere i afgift). Men der er da et par stykker når man lige hurtigt kigger, men så snart du smider trailer på vandre tankmåleren. smiley

    http://www.dba.dk/jeep-cherokee-40-aut-st/id-1003327679/
    http://www.dba.dk/land-rover-discovery-st/id-1003221355/
    http://www.dba.dk/audi-100-28-e-avant-quattro/id-1003246604/

    Jeg havde nok taget Jeepen. Så er der stadig råd til eventuelle reservedele, og benzin smiley
    Og den ramle R6 der ligger i de 4 liters går nu godt, på alle tider af året. smiley


  • #23   14. sep 2013 nu findes der jo mange biler med 4x4, ikke kun "offroad 4x4"... mange audi er da med 4x4 samt volvo.. sådan en v70 awd, er satme en fin bil.. men langt på¨literen... glem det:) men en alm fwd, klare sig også ganske fint, bare der er nogen godt vinterdæk på, vi bor selv på landet, og konen corolla, klare fint 20-30cm sne, men der er også gode dæk på

  • #24   14. sep 2013 Brian, kan du finde en pæn V70 AWD til 50.000 basseører?? smiley

    Forhjulstrukket er også bedre i sne end en baghjulstrukket. Den graver sig ofte frem hvorimod (vægten er jo også størst der da motoren er over akslen) en baghjulstrukket skal presse sig frem. smiley

    Men det er jo også frihøjde hun søger, og skal den rundt med hestetrailer så er det altså rart med en bil der har magt over traileren, og kører igennem det hele, istedet for du skal trille igennem huller pløre og lign. med en volvo. smiley


  • #25   14. sep 2013 kan man nemt.. ingen problem... de koster ik mange penge mere, men de køre ik langt på literen, men fed vogn er det, specielt hvis den er en T5.. min ven havde en R udgave fra 2000, denne bliv solgt for 45000kr med 300 på klokken, pæn og velh. alt i udstyr

  • #26   14. sep 2013 Den eneste jeg lige kan finde ved et hurtigt søg er den her: http://www.dba.dk/volvo-v70-24-t-awd-2001-km/id-502392960/

    330.000 vil jeg personligt mene er meget for en Volvo, når den koster 50.000.- til cvr nr. Men smag og behag, jeg havde aldrig givet så mange penge for den, selvom en 2,4T nu også rykker meget godt. smiley


  • #27   14. sep 2013 ja der er den der, men hvis man er bange for km. ja så er det ik nemt.. det sidste stykke tid, har der været nogen 850ér samt v70ér 99-2000 modeller til ca 25-40000kr, tænker tit når jeg ser det, at man får en fin luksus bil for de penge

  • #28   14. sep 2013 der er også den mulighed at hente selv i sverige, har vi gjort før, der er en del awd der over, til billige penge

  • #29   14. sep 2013 Biler koster jo ej heller ingen ting i Sverige smiley Men jeg syntes nu altid, når jeg i ny og næ kigger efter Volvo AWD, så ligger de altid over 50 hvis man vil have en med 200-250 på klokken, og over 100 hvis den er under 200.000km. smiley

    Men det kan da også være jeg bare kigger de forkerte steder, men det tror jeg ikke. smiley


  • #30   14. sep 2013 km, er pisse lige gyldigt... folk går alt for meget op i det, så længe der er servicebog på den, der kan vise hvordan bilen er passet, så går det.! jeg har tit set biler der har kørt 200, der er mere slidt end en der har kørt 400 feks. det er en vuderings sag når man står og kigger på bilen.

    der er en her i marked til 39, godt nok en 850, og den er også for dyr... men nogen gange er der langt imellem de awd til fornuftige priser, den der står ved forhandler du linker til, havde jeg ik været bange for at købe, hvis den havde fuld service


  • #32   14. sep 2013 Kan godt lide man kalder en Hyundai Galloper for en Pajero... smiley

    Argh, vil ikke mene km er lige meget. Meget vel bliver bilen måske passet og taget hånd om. Men karossen, kabinen, ja alt bliver jo slidt jo mere det kører. Især i dansk vinter som tager hårdt på biler. smiley


  • #33   15. sep 2013 jeg har selv haft en del landcruisere, den jeg har nu , har gået 400, jeg var ude og kigge på 2 andre med km på 179, samt 256.. den jeg har nu runder 400, og den var i bedre stand end de andre, og det var over alt..! den ligner en der har kørt 100000km, også i kabinen, bilen er en 2 ejers med fuld servicebog, og har aldrig kørt terræn, men motorvejs kørsel hele sit liv med trailer. godt være at man finder en 4x4 med 150 på tælleren, men hvis den har kørt de 20-30000km, på grusvej/terræn, været hårdt brugt uden at være vedligeholdt, ja så er der intet der holder. derfor altid kig på standen, samt i servicebogen,

  • #34   15. sep 2013 Nu vil jeg også mene der er væsentligt forskel på en Volvo og en Land Cruiser. smiley For en Volvo V70 kommer nok aldrig til at kører terræn som en rigtig 4x4 gør. Jeg modsiger dig ikke, at en med 400 på klokken kan se pænere ud end en med 250.
    Men jeg vil hellere købe en i orden bil med 150 på klokken, frem for en med 400, selvom den med 400 måske også ser pæn ud. smiley


  • #35   15. sep 2013 det er jo og til selv, den med 150 på klokken, kan ha kørt over service altid, måske passet med billig olie samt dele, aldrig vasket og passet, fyldt med børn og dyr, det er derfor jeg siger det er en vuderings sag, når man ser køretøjet.

    men som sagt findes der mange biler med awd i person vogns klassen.


Kommentér på:
4x4 men hvilken???

Annonce