{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Betale 10k mekaniker. Stadig ikke starte
  • #2   9. maj 2014 standart smiley man føler altid man bliver snydt..

  • #3   9. maj 2014 11 timers fejlsøgning?? Hvad for en føler var det?

  • #5   9. maj 2014 Railtryks sensor. Har også tænkt mig at ringe til dem. Vil ha mine penge retur vil sku ikke betale så menge penge uden det har hjulpet en skid. Kunne bare være rart at kende regler/love på det punkt inden jeg går amok

  • #6   9. maj 2014 fma har skrevet en artikel hvor de beskriver at man ikke skal betale for en reparation hvis ik de har løst problemet. du må selv lige Google lidt efter den

  • #7   9. maj 2014 http://www.bilklage.dk/Forside

    http://www.fdm.dk/vedligeholdelse/klage-over-bilreparation

    Hvis du ikke kan læse den på FDM, så her:



    Hvis reparationen af din bil viser sig at være mangelfuld, er du berettiget til at kræve, at arbejdet laves om uden beregning. Du skal kunne bevise, at det udførte arbejde er mangelfuldt (medmindre der er givet garanti på reparationen). Det er vigtigt, at du kontakter værkstedet, så snart du får en mistanke om, at der er noget galt.

    Afslag i reparationspris

    Hvis værkstedet efter gentagne omreparationer fortsat ikke har bragt bilen i orden, kan du i sidste instans forlange at få et afslag i reparationsprisen - svarende til det, det vil koste at få bilen repareret på et andet værksted. Det samme gælder, hvis værkstedet nægter at omreparere uden beregning. Du skal dog fortsat kunne bevise, at arbejdet var mangelfuldt.

    Ophæve aftalen om bilreparationen

    Hvis du kan bevise, at du har en helt klar aftale med reparatøren om, at reparationen skal være færdig til et bestemt tidspunkt - og reparationen alligevel ikke er færdig - kan du hæve aftalen og hente din bil. Det må dog anbefales, at du giver reparatøren en kort frist til at gøre arbejdet færdigt, før du hæver aftalen - og at du gør det skriftligt.Hvis det ikke på forhånd er aftalt, hvornår reparationen skal være færdig - eller hvis du ikke kan bevise en sådan aftale - kan du forvente at reparationen er færdig inden for ”rimelig tid” (rimelig i forhold til reparationens art og omfang samt eventuelle andre relevante forhold). Hvis reparationen ikke er færdig inden rimelig tid, må du give en yderligere rimelig frist (husk at gøre det skriftligt). Kun hvis reparationen heller ikke er færdig inden denne frist, kan du hæve aftalen og hente bilen.

    Betal kun for det udførte

    Hvis aftalen hæves, før reparationen er helt færdig, vil du alene være forpligtet til at betale for det arbejde, der måtte være udført. Og hvis færdiggørelse af reparationen på et andet værksted medfører en meromkostning, vil første værksted i princippet være forpligtet til at betale denne difference. Det kræver dog, at du kan dokumentere dit tab, og det kan være vanskeligt, hvis der intet nærmere var aftalt om reparationens pris og omfang. Du bør tænke dig godt om, før du hæver aftalen - særligt hvis reparatøren har nået at udføre en del af reparationen. I kan hurtigt blive uenige om, hvad der er repareret, og hvad der skal betales for dette. Reparatøren kan holde bilen tilbage, indtil du har betalt den krævede pris for reparationen.

    Ikke enig i regningen

    Hvis du modtager en værkstedsregning udover det, du mener var aftalt, er det dig, der skal kunne bevise at regningen er for høj. Kan værkstedet kan dokumentere at delen trængte til udskiftning, vil du i den situation typisk kun være forpligtet til at betale nettoprisen for reservedelene, mens værkstedet selv må bære omkostningerne til arbejdsløn samt avance på reservedele. Der gælder dog en vigtig undtagelse: Er bilen repareret for et beløb, der overstiger dens handelsværdi efter reparationen, skal værkstedet kunne dokumentere, at reparationen er sket med dit samtykke.

    Klag skriftligt over regningen

    Hvis du nægter at betale din værkstedsregning, eller kun vil betale den del, der ikke er strid om, kan du risikere, at værkstedet med tiden sender kravet til inkasso. Du kan ikke blive pålagt inkasso-omkostninger, såfremt du kan bevise, at du har meddelt værkstedet, at reparationerne ikke var ifølge aftale. Det er derfor vigtigt, at du klager skriftligt til værkstedet. Du skal kunne bevise, at værkstedet har modtaget din klage enten med bekræftelse på email fra værkstedet eller ved anbefalet brev.

    Du har bevisbyrden

    Du risikerer dog stadig, at værkstedet vil udtage en stævning imod dig, så der bliver kørt en retssag. Hvis du ved en efterfølgende retssag kan bevise, at reparation slet ikke har fundet sted, eller at der er repareret mere end aftalt, slipper du for at betale. I modsat fald kommer du med meget stor sandsynlighed til - ud over selve regningen med påløbne renter - at betale sagsomkostninger. Kan du ikke bevise, at der er aftalt en maksimumpris, må du betale det beløb, værkstedet kræver for reparationen - med mindre det er urimeligt set i forhold til det arbejde, der er udført, og i forhold til den pris, et værksted normalt vil tage for et lignende stykke arbejde.

    Klag til bilklage.dk

    Hvis du mener, at prisen for reparationen er for høj, kan du betale ”under protest” og få bilen udleveret. Men så må du bagefter klage til ”Ankenævn for Biler” eller anlægge retssag mod reparatøren for at få de penge tilbage, som du mener, du har betalt for meget. Du kan klage over din reparation, hvis den har kostet kostet mere end kr. 1500. Du klager til Ankenævn for biler: bilklage.dk



  • #8   9. maj 2014 Tror nu ikke du kan kræve pengene tilbage, men der er da noget garanti på den rep de har lavet. Men lad være med at gå amok og skabe dig overfor dem, så er jeg ret sikker på de kkke gider hjælpe dig

  • #9   9. maj 2014 Det er vel en død højtrykspumpe.. evt. fødepumpen... Kunne også være en eller flere døde injectorer således at suppen løber retur, hvorfor der ikke kan opbygges et højt tryk i railen.. Sikkert derfor de har skiftet føleren....

  • #10   9. maj 2014 Hva er der galt i 11 timers fejlfinding? Alternativt kunne han jo bare starte med at skifte reservedele.. Så var det nok blevet dyrere..

    Men start da med at snakke med værkstedet før du begynder på alt mulig andet


  • #11   9. maj 2014 11 timers fejlfinding.... det må da være et lorteværksted, hvis man ikke kan finde en fejl meget hurtigere....
    Hvis det er et mærkeværksted, så er det da et meget urimeligt timeantal....

    Måske det er en polsk lærling der har udført fejlsøgningen... smiley


  • #12   9. maj 2014 Ja ring og snak med dem men hold en sober tone og tal pænt..

    Fordi hvis du hidser dig op så går de i forsvars position og så lukker sagen der


  • #13   9. maj 2014 Tror dem der mener 11 timers fejlfinding er for meget skulle tage at sætte sig lidt ind i tingene istedet for at åbne munden.... I kender jo intet til hvad testeren skriver, fejlkoder, muligheder, hvad bilen gør eller om den har kunne starte på værkstedet...

  • #14   9. maj 2014 11 timers fejlsøgning er faktisk ikk meget hvis man har en bil der virkelig driller kan der nemt gå længere tid med fejlsøgning. alternativt kunne mekanikeren bare begynde at skifte den ene føler efter den anden og indtil det kørte, og hvis ikk det hjælper kan han sprætte hele ledningsnettet op for at finde fejl. også bliver det hurtigt endnu dyrere end at mekanikeren bliver ved med at måle til han finder en fejl istedet for bare at skifte

  • #15   9. maj 2014 Nu stopper I sgu... 11 timers fejlsøgning er alt for meget?! I aner jo ikke, hvad er der galt med bilen?
    Bare se, hvor mange ÅR Volkswagen har brugt på at fejlfinde deres egen DSG7 uden held...


  • #16   9. maj 2014 Manden har skrevet der er skiftet en railtryksensor.

    Det bruger man fandme ikke 11 timer på at finde ud af. Med testeren kan du gå ind og se grænseværdier og se om railsensoren viser de tal den bør. Gør den ikke det må man sætte en føler på der kan måle de 1400-2100 bar som der skal være.

    Angående DSG7 kassen er fejlen da fundet? Bilerne skal køre på mineralsk olie i stedet for syntetisk så vidt jeg er informeret.


  • #17   9. maj 2014 Du kender jo intet til det, du har ingen baggrund for det du siger.....

  • #18   9. maj 2014 ja 11 timer er meget og i sær når man betaler 800-1000kr i timen så burde de have styr på det. men ja hvis lortet driller tager det TID. ville have kørt til ketner i stedet de er diesel eksperter og tager 500kr i timen smiley

  • #19   9. maj 2014 jubidition.. Fejlen jo ikke rettet. Så hvad manden skriver der blevet skiftet, er jo ligegyldigt, for de har stadig ikke fundet fejlen

  • #20   9. maj 2014 Og mht DSG, så er min pointe, at selveste VW brugte mere end 11 timer på at finde fejlen. Og endda mere end 11 måneder. Så fejlfindning KAN tage rigtig lang

  • #21   9. maj 2014 Okay stop lige en halv folkens...

    Hvis man fejlsøger 11 timer på en bils elektriske komponenter og kommer frem til at det er en komponent der kan testes med computeren så ser jeg altså noget galt. Og brug af 11 timer til fejlsøgning skal kunne underbygges af f.eks udskiftning af defekte komponenter. Her er det et komponent der er skiftet som skal underbygge de 11 timers fejlsøgning. Og som jeg skriver tager det under 30 minutter at kontrollere denne komponents funktion. Enten får vi ikke hele sandheden eller også er der noget rag ruskende galt på det værksted.

    aNONYMOUS, nu er jeg egentlig uddannet mekaniker og ved godt hvor meget 11 timers fejlsøgning er. Normalt får man ikke lov til at gå 2 hele dage og fejlsøge på en bil hvilket egentlig er idiotisk. Men når man har brugt 4 timer begynder værkfører at trippe fordi der er andre biler skrevet ind. Så den ender med at tage som minimum 3 dage at fejlsøge på smiley

    Og ja DSG'en har været rigtig bøvlet. Det var vidst hjemkaldelse af 2,5 mio biler på verdensplan. Men sådan har det jo været med alle bimærker der har haft en fejlproduktion. Synes ikke rigtig man kan sammenligne en fejlproduktion med en fejlsøgning på en "velfungerende" bil som har virket som den skulle smiley


  • #22   9. maj 2014 Hvor kommer 2 dage fra?? 11 timer er ikke 2 dage og han er bonget for 11 timer... Du ve heller ikke om det tar 3 timer at skifte den railtryksensor, du ve heller intet om, om bilen faktisk kun lavede en periodisk fejl... Derefter når du er uddannet ved du også man ikke altid kan stole på din dataliste! ( tester )

  • #23   9. maj 2014 den første fejl de har lavet er sq da og skifte den sensor. brug et scob og se om den fejler noget ud og køre med scob i og se kurven om den falder ud.. 2 kanaler på en ude ved føleren og en ved styreboksen smiley du har ikke kørt i gennem vand med den ?. det burde ikke være rat svært og finde fejlen.

    hvad er start omdr.
    hvad er railtryk.
    åbner dysserne(scob).
    prøv og blinde egr af.
    kompression test
    lækolie/returolie


  • #24   9. maj 2014 Læs også lige hans andet emne mht at ledningerne til netop railtryksensoren har være klemt imellem top og ind mani... Kan jo tænkes at en styrebox måske fucker noget op..

  • #25   9. maj 2014 så var problemet løst hvis de brugte en scob minimum 2 kanaler. på de ting de har udmålt smiley

  • #26   9. maj 2014 aNONYMOUS, jeg stoler aldrig 100% på testeren, men hvis du har værdier uden for referancelisten så tester man med scop og tjekker ledningerne til føleren. Og hvorfor er 11 timer ikke 2 dage? der er 7,4 arbejdstimer på en dag og af effektive timer kan du ikke skrive 7,4 timer på et arbejdskort med mindre der tale om decideret indskrivning af den enkelte bil til en hel dag smiley Hvis man har siddet som værkfører ved man også det er fy fy smiley Men bestemt nyttig info fra det andet emne (som jeg så ikke har set)

  • #27   10. maj 2014 Har snakket med dem. De vil kigge på den igen uden beregning, skal kun betale for evt reservedele

  • #28   10. maj 2014 Han skrev jo at BMW havde lavet bilen, og et mærkeværksted har sgu da erfaring, og deslige og alt i udstyr til bmw, så kom nu m en nogle bedre argumenter, det er jo ikke et fremmede bilmærke de arbejder med....

    Jeg hollder mig mere til det polske end at acceptere t en fejlsøgning skal tage så lang tid, det er jo ikke et rumskib fra en fremmede planet der skal fejlsøges på.....

    BMW skal jo ikke opfinde den dybe talerken igen, og har et netværk som alle andre mærkeværksteder at ty til, hvis de er helt ude i hampen....

    smiley


  • #29   10. maj 2014 Jeg har én gang lavet fejlsøgning på en bil af det mærke jeg arbejdede for i over 30 timer. Og det viste sig til slut at ejeren havde højtryksrenset kabinen og lastrummet utallige gange også i vinterhalvåret. Hele ledningsnettet inde i bilen var irret op hvilket var umuligt at se før sæder og måtter blev taget ud og tæppet sad fast samt alle stelkabler og stik inde i bilen var helt hvide/grønne af ir. Den var både i ekstrabladet og b.t den bil fordi han ikke mente det kunne være rigtigt han skulle betale for den fejlsøgning. Det endte med min chef måtte slå halvskade med manden på fejlsøgningen plus købe hans totalskadede bil af ham imod han så købte en anden ny bil hos os. Det var ikke nogen god forretning overhovedet. Og havde manden oplyst det fra starten havde fejlsøgningen taget 2-3 timer... Så ja der er enkelt tilfælde. Men jeg har aldrig efteerfølgende brugt mere end max 5 timer på fejlsøgning på en bil.

Kommentér på:
Betale 10k mekaniker. Stadig ikke starte

Annonce