{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.946 visninger | Oprettet:

Ikke selvforskyldt skade på bilen. Hvad dækker forsikringen? {{forumTopicSubject}}

Jeg har været meget uheldigt, at jeg kørte over et tyk træ/gren i overhalingsbanen på motorvejen, men nåede ikke at undvige den, da jeg kørte bag ved en samtidig, så så det i sidste øjeblik.

Fik et hurtig tjek på værkstedet og forkofangeren var knækket indeni, samt den ene tågelygte sidder løs og en bagskærm skal udskiftet. Det bliver cirka 10.000 kr. med ny forkofanger + maling + bagskærm.

Hvordan står man i sådan en situation med forsikring, hvis man skal lade dem ordne det? Er der ikke noget med, hvis man ikke er selvforskyldt og det er noget, der ligger på motorvejen, så kan man få det lavet uden at stige i præmie?

Man kan forresten ikke se nogen buler eller lignende, så det beviser at jeg ikke har kørt ind i noget men over noget.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ikke selvforskyldt skade på bilen. Hvad dækker forsikringen?
Kommentér på:
Ikke selvforskyldt skade på bilen. Hvad dækker forsikringen?

Annonce