{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.070 visninger | Oprettet:

Polering af mat mærke på bagklap. Hjælp?? {{forumTopicSubject}}

Hej gutter/gutinder.

Jeg har fjernet mit opel emblem på min bagklap og derefter fjernet snavs og lim rester.
Men selvom at bagklappen er gjort ren så er der stadig et mat område på 10x10 cm der hvor emblemet har siddet, så jeg tænkte at jeg ville poler hele bagklappen.
Jeg vaskede bagklappen med shampoo med voks og derefter gav hele bagklappen voks. Men efter polering har det ikke hjulpet det mindste. Det skal siges at lakken ellers er rigtig fin udover de 10x10 cm.

Skal jeg prøve denne metode:
Vask med shampoo uden voks.
Affedte med sulfo.
Lakrens.
Voks.

Håber nogen kan give et råd om dette??
Håber ikke vi er ude i en vådslibning??

Jeg har vedlægger et billede hvor jeg har prøvet at vise det matte område.

Mvh Jesper.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sengeramme skal samles færdig 500 kr.
  • Opsætte akustikpaneler 1.200 kr.
  • Pudsning af væg 2.000 kr.
  • Samsung 65'' Tv vægophængt 500 kr.
  • Hanging pendant lamp in living room 650 kr.
  • Lægge væg-til-væg gulvtæppe i 10kvm værelse 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Polering af mat mærke på bagklap. Hjælp??
  • #1   11. maj 2015 Du skal ikke give den voks inden polering.. Men prøv at søg på bilvask.nu på youtube.. Han har en masse gode guides til poleringer.

  • #2   11. maj 2015 E30 Søren: jeg slut polerede med turtle wax. Det var bare hvis der lige var en med viden og fif om det inden jeg splitter min lak ad. smiley

  • #4   12. maj 2015 Voksen hjælper ikke på din ødelagte lak. Den giver bare et beskyttende lag mod vind og vejr. Du skal have fat i et produkt der sliber i lakken. Det bedste du kan gøre er at se nogle videor fra Michael der har bilvask.nu - han kan virkelig sit kram og er meget hjælpsom. Du kan evt sende ham en mail, med dit problem, og så ved han helt sikkert hvilket produkt du skal bruge.

Kommentér på:
Polering af mat mærke på bagklap. Hjælp??

Annonce