Køre på 3 cylindere {{forumTopicSubject}}
Hej alle
Jeg har en Fiat punto 1,2 fra 2001.
Denne punto begyndte pludselig at hakke i motoren efter en tur på motorvejen på 1 time. Det er især i tomgang at det kan mærkes og høres.
Jeg har selvfølgelig set på det basale som oli, skiftet tændrør, luftfilter er i orden osv. Men tændrør yderst til højre var vådt og det bliver ved på denne måde. Jeg har tjekket om der er gnist og det er der!
Ledningerne til tændrørene er forholdsvise nye og viser ikke tegn på at gnisten skulle springe ved siden af.
Er der nogen der har en idé om hvad der kan være galt? Det skal siges at km pr liter er faldet fra 17 til 11 km/l.
Jeg ved godt der kan sættes måler på, men hvis nu der er nogen der har et forslag til hvad der kan være galt og som jeg selv kan rode med bliver det lidt billigere
Der er endnu ikke skrevet kommentarer
Køre på 3 cylindere