{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
13.715 visninger | Oprettet:

Michael S
Michael S
Tilmeldt:
10. sep 2013
Følger: 1 Emner: 29 Svar: 103

Hylende tagbøjler? {{forumTopicSubject}}

Jeg har lige købt et sæt brugte tagbøjler. Når man kører mere end 50 km/t så hyler de i vinden så det faktisk er uudholdeligt

Det er jo fuldstændig vanvigtig at producere et produkt der er ubrugeligt.

Har I nogen gode råd til at få hyleriet til at holde op?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hylende tagbøjler?
  • #2   25. maj 2016 ved nogen smider en gang rørskåle omkring, de siger at det tager støjen, men det forøger nok også vindmodstanden en del, så undgå at have dem på når du ikke har behov for dem

  • #3   25. maj 2016 Har du prøvet at flytte dem lidt frem eller tilbage? Det kan nogen gange løse problemet hvis selve tagboksen hyler, men måske det er det samme med bøjlerne. Det behøver ikke dreje sig om mere end ca 2 cm.

  • TWC
    TWC Tilmeldt:
    apr 2012

    Følgere: 1 Biler: 1 Svar: 9
    #4   25. maj 2016 Mine er originale Mercedes tagbøjler de hyler også. Så velkommen i klubben. smiley

  • #6   25. maj 2016 Tjek i første omgang om der er nogle huller (til skruer, nøgler eller lignende) som evt. kan dækkes med et stykke kraftigt tape.

  • #7   25. maj 2016 Blev overhalet af en med tværgående tagbøjler i går. Kunne høre dem hyle flere hundrede metet efter han var kørt forbi. Har jeg aldrig oplevet før. Må have været uudholdeligt at sidde i den bil. smiley

  • #8   25. maj 2016 Tjek om der mangler endepropper i bøjlerne.

    Tjek om der er en aflang rille i hele bøjlens længde på undersiden. Tit hjælper det at tape hele den rille til, undtagen der hvor fødderne har fat i bøjlen selvfølgelig. Så skulle der gerne være ro.


  • Tommy H
    Tommy H Tilmeldt:
    feb 2018

    Følger: 1 Svar: 1
    #9   24. feb 2018 Havde samme problem med en thule (støjsvag) model. Brugte Henrik c’s råd med en strimmel gaffatape på undersiden og al hylelyd er væk. Håber godt nok ikke Thule’s designere får særlig høj løn.

Kommentér på:
Hylende tagbøjler?

Annonce