{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
8.820 visninger | Oprettet:

Hvad koster det at have bil i Sverige? {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen

Er der nogle af jer der har boet i Sverige og ved hvilke afgifter de har? Er det de samme som i Danmark? Altså vægtafgift og forsikring? Hvor meget koster disse, hvis nu man boede i Sverige og havde en Audi 100 2,8 fra 1992?

Jeg skal nemlig et halvt år til Sverige snart, og skal lige finde ud af m jeg skal have min egen bil med, eller om det er billigere at købe en bil i Sverige!

Håber at der er nogen der kan hjælpe mig!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvad koster det at have bil i Sverige?
  • #1   23. maj 2004 Att Daniel :

    Jeg betaler 3000 kr (1500 halvårligt) om året i vægtafgift.
    Min forsikring ligger på 9200kr om året for fuld kasko som 23årig og første bil....du kan jo selv se hvad jeg kører rundt i , overvej hvad den ville koste for mig i DK....*pyha*

    Men som Dennis skriver , hvis det kun er 6 måneder er der ikke den store idé i det....


  • #2   24. maj 2004 Hmm, det kan godt være det ikke er specielt velovervejet, det er bare de svenske bilpriser der lokker ret kraftigt, når nu man er en smule vild med biler...
    Vi er desuden nogle stykker der snakkede om at splejse til en bil, evt en minibus, så kunne det jo være at det bedre kunne betale sig for os.

    Skriv endelig flere meninger og råd, da jeg stadig ikke helt ved om det er en god eller dårlig ide!

    Att. Rasmus D: Har du Svensk personnummer?


  • #3   24. maj 2004 Hej Daniel

    Ja jeg har svenskt personnummer, jeg bor jo som sagt i Malmö (ja jeg bor der rent faktiskt, i modsætning til den 1/3 af de danskere der er registreret i Sverige som faker)

    Jeg køber også snart noget stort(Mercedes ML, X5 , Grand Voyager agtigt) med sæder bagi, så ville jeg have det xtra godt med at ha sparet pengene som en MPV/minibus ville koste i DK


  • #4   24. maj 2004 Hej Rasmus

    Hvor meget har du egentlig givet for din Mercer?? De svenske bilpriser er godt nok tillokkende! Jeg kiggede lidt på en audi 100 2,8 fra 1992, sådan en koster kun 30.000 svenske! Det er for sindsygt!


  • #5   25. maj 2004 Att Daniel

    Jeg gav 80.000 dkk (100.000SEK) for min i November 2003, der havde den kørt 73.000 km, og var blevet importeret fra Tyskland tidligere på året.
    Ved ikke om du kender dem, men :
    Biler i sverige :
    http://www.bytbil.com ,
    Biler i Tyskland :
    http://se.mobile.de


  • #6   26. sep 2005 Husk at det er meget dyrere at forsikre en importeret bil end hvis du køber den i sverige

Kommentér på:
Hvad koster det at have bil i Sverige?

Annonce