{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.025 visninger | Oprettet:

Kaleche bmw z3 instilling {{forumTopicSubject}}

Hejsa gutter.
Det er første gang jeg har en soft top så er helt grøn med hvad der er af muligheder med justering af rammen stoffet er på.

Jeg døjer lidt med kalechen på min z3. Den lukker ikke helt tæt ved toppen af vinduerne i dørene.
Jeg tænker enten skal dørsiden af og prøve at få vinduerne til at sidde ordenligt op til rammekanten på kalechen,
Eller er det selve rammen man justere for at få det helt tæt?

Kan tage nogle billeder ved toppen af vinduet og selve rammen indvendig hvis det kan hjælpe


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kaleche bmw z3 instilling
  • #1   13. mar 2017 Smid enlig de billeder op

  • #2   13. mar 2017 Så fik jeg lavet et foto album hvor der er af både højre og venstre side udvendig og venstre side indvendig. http://www.bilgalleri.dk/fotoalbum/guider/178264-kaleche_hjaelp_

    Jeg bed mærke i da jeg vaskede den inden vinterhi der kom ganske lidt vand ind i kabinen. Går ud fra det er der hvor listen er samlet den er utæt. For selve stoffet var ikke våd nogle steder indvendig så selve kalechen må være tæt. Og var fugtigt der. Skal den liste egentlig have den samling, den er u begge sidder så er sku tvivl.
    Og der var en del med vindstøj med taget oppe og på motorvej med 120 km/t men vil der vel altid været en ældre softtop

    Jeg regner med at der til vinter kommer helt nyt stof og plastikbagvindue da de ikke koster så meget igen, da den nuværende er trukket skævt på og er sprunget op i et par enkelte syninger ved bagruden


  • #3   13. mar 2017 Hvis der skulle være en venlig sjæl i Jylland eller på Fyn der er skarp i de kalecher, kommer jeg gerne forbi og modtager gode råd og vejledning til den.

Kommentér på:
Kaleche bmw z3 instilling

Annonce