{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  SYNSRAPPORT ?
  • #1   14. nov 2019 tænker du på om der er betalt afgift af den eller ikke ? . for bilen kan nemt være told synet og stadig ikke være betalt afgift af. for det kun et alm toldsyn/Og alm syn i et det der,og så stand for hvad afgifte skal være.men ja det er en importeret bil smiley ,men ejeren må vel vide om afgiften er betalt plus have papirer på det.Og ja til den har været til syn.

  • #2   14. nov 2019 Nej. Det er ikke et spørgsmål om svaret afgift, den er købt ved en autoforhandler og kort tid efter købet synet igen med ny nummerplade. Gravede bare lidt i det for køber, i forbindelse med overvejelser om det ville være en god ide at få lavet en FDM brugtbiltest !

  • #3   14. nov 2019 Der står anført 2 synsrapporter samme dag. Vil det sige at den nævnte rapport er til brug for afgiftberegning og den anden et alm. registreringssyn ?

  • #4   14. nov 2019 Ja

  • #5   14. nov 2019 Men det er i et syn/toldsyn det hele. Det er bare skreven sådan

  • #6   14. nov 2019 Tak men, den pågældende dag er bilen synet med et dansk nummerpladenummer. Kan den så godt lige være importeret, eller er der en anden forklaring ?

  • #7   15. nov 2019 Godt nok ved at være 15 år siden jeg sidst betalte afgift på et par biler og Vis bilen ikke gennemgår syn så kommer den ikke videre til ToldSyn

    Så 1 godkendt til registeringssyn uden fejl til 2 lader synsmanden lave ToldSyn hvor de tjekker hav den har af udstyr (dog alt efter alder) og ellers den generelle stand for at vurdere om den er middel-over eller under middel hvilket dengang var prisen +/- 3 % alt efter kategori


  • #8   15. nov 2019 Det kan være bilen har kørt som flexleasing før. Det vil sige leaset ud uden afgift. Så har den jo danske plader på til toldsyn/syn

  • #9   15. nov 2019 Hvis den har kørt flexleasing, er den toldsynet inden, men vil umiddelbart tro at den er toldsynet igen for at få reduktion i afgiften, da den er dømt under middel.

Kommentér på:
SYNSRAPPORT ?

Annonce