{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
914 visninger | Oprettet:

SSC Tuatara - Hastighedsrekord {{forumTopicSubject}}

Som mange nok ved så har Shelby Supercars (SSC) sat en imponerende hastighedsrekord på 532,9km/t for nyligt i deres Tuatara

Men noget jeg ikke vidste før nu, er at der åbenbart har kørt en kontrovers efter at rekorden blev offentliggjort hvor nogle har sat spørgsmålstegn ved rekorden, og at optagelserne der fra viser klart at bilen slet ikke bevæger sig så hurtigt som SSC påstår, og der bliver også sået tvivl om deres GPS måleudstyr de har brugt til rekorden.

Det er de 3 kendte YouTubere Shmee150, Misha Charoudin og Robert Mitchell der har gennemgået de data der er til rådighed og er kommet frem til at rekorden ikke er dokumenteret korrekt, uanset om bilen rent faktisk er istand til at køre den hastighed eller ej.

Og igår nat kom ejer og chef for SSC: Jerod Shelby (ingen familie til Carol Shelby iøvrigt) ud af busken med en personlig video hvor han ligger sig fladt ned og giver de 3 YouTubere ret i at det videoen viser ikke er godt nok, og koblet sammen med at firmaet der har leveret GPS udstyret ikke vil stå ved rekorden da de ikke var til stede og ikke har set de indsamlede GPS data.
Gør at Jerod har valgt at udsende nedenstående video:

https://www.youtube.com/watch?v=BrclO1wG2Y8&ab_channel=SSCNorthAmerica

Og her er én af de videoer der er lavet af de 3 andre hvor emnet bliver diskuteret, de har selv lavet individuelle videoer om emnet inden de valgt at sætte sig sammen her:

https://www.youtube.com/watch?v=F13MrkZsl3c&t=609s&ab_channel=RobertMitchell

Det har unægteligt skabt lidt ballede i alle lejre, men det er fedt at se at Jerod Shelby tager det i stiv arm og vælger at køre rekorden IGEN, og denne gang bliver alle parter inviteret til at verificere resultatet, sammen med GPS udstyr fra flere forskellige fabrikanter der skal være til stede for at godkende rekorden samtidigt

Her er video med den oprindelige rekord:
https://www.youtube.com/watch?v=N22JfNHiC1k&ab_channel=TopGear


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  SSC Tuatara - Hastighedsrekord
Kommentér på:
SSC Tuatara - Hastighedsrekord

Annonce