{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
985 visninger | Oprettet:

Audi A6 C6 Ryster ved acceleration {{forumTopicSubject}}

Har en Audi A6 2.0 TDI 140hk 4F5 med BLB motor som ryster ved acceleration. Lyder normal når den står i tomgang. Når jeg slipper speederen stopper det med at ryste, køre okay ved lave omdrejninger "morfar" kørsel. Har fået målt dyser og der ser det fint ud.. og har heller ikke nogen fejl på motor er blevet testet med vcds. Nogen forslag? eller andre der har været ude for noget lignende?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Audi A6 C6 Ryster ved acceleration
  • #1   15. apr 2024 Jeg har haft lignende problem tidligere, dog på en Octavia, her var det mine trækaksler der var blevet dårlige og gav rystelser ved acceleration.

  • #2   15. apr 2024 ja det lyder som et ydre led der er tørt

  • #3   16. apr 2024 Kobling / svinghjul? Lyder meget som det, med de symptomer du beskriver..

  • #4   16. apr 2024 Jeg har har prøvet det på flere biler, især ved 1600-2200 omdr/min.
    Mit bud er at der er inderste trækakselled og det er lidt svært at kontrollere.

    Jeg har prøvet utallige uorg. aksler og de dur bare ikke! lige der er det bedre med brugte org. en nye uorg,

    Hvis det er et dobb massesvinghjul vil der oftest være en skralden/banken i tomgang i frigear med kobling sluppet og træder man på koblingen forsvinder støjen.
    Svinghjulet kan være blokkeret og så er det igen sværere at diagnosticere .

    Yderste drivakselled ryster som regel ikke før de er voldsomt slidte og dem kan man kontrollere ved at finde en p-plads eller lign. og dreje fuldt til venstre kører rundt i en cirkel og acc og slip gassen acc og slip gassen.
    Er de færdige kan du hører en banken/klikken i takt med omdr på hjulene.


  • #5   16. apr 2024 Bilen har været på lift og højre trækaksel er helt færdig, godt med slør i.. Så håber bare det er det der er galt ??????

  • #6   16. apr 2024 Det skal nok være problemet sørg for at det ikke bliver en uorg. billig aksel eller bedre få skiftet kvalitets led på din gamle org aksel.
    Min erfaring med uorg. aksler er at vibrationerne bliver mindre men forsvinder bare ikke helt og så er fejlsøgning meget vanskelig for akslen er jo ny så det kan jo ikke være det!?


Kommentér på:
Audi A6 C6 Ryster ved acceleration

Annonce