Ford Mondeo ABS, Servo, Hill start mm fejl {{forumTopicSubject}}
Hejsa,
jeg har en Mondeo Stationcar Titanium Benzin 1.5 EcoBoost 160 HK 2016 (den nye model). Bilen har i et par år haft en periodisk fejl som nu er blevet værre. Ved lav hastighed, og typisk når jeg drejer til venstre, slår ABS, Hill start, P-sensor, Servo mm fra og alle lamper lyser. Det tager ca 10 sekunder så er alt normalt igen. Det sker vel en gang hver dag, og typisk når det er vådt.
Har lige haft bilen ved mekaniker der aflæste fejl. Der var kun fejl på den ene tågelygte (det er sådan en der lyser op når jeg drejer), og de mente, at det var det der var årsagen. Det havde jeg lidt svært ved at tro på, men jeg kørte da derfra uden den helt store regning.
Jeg har nu læst mig frem til, at det tilsyneladende er et kendt problem på Galaxy og Mondeo fra de årgange. Og at det skulle være ABS Speed sensoren (sidder én ved hvert hjul?). Det var egentlig det jeg ville bede min mekaniker om at skifte, men vil da lige høre jer kloge hoveder herinde først
Tror I jeg er på rette vej her?
vh og på forhånd tak
Hans
nov 2005
Følgere: 170 Biler: 6 Emner: 173 Svar: 12.448
Også se om der sker noget med den/dem når man køre
Så prøv at gør det der få lamperne til at lyse.
Det bedste er at finde den rigtige fejl
Før man bare begynde at skifte dele ud
Det kan blive dyrt i reservedele
dec 2009
Følger: 1 Følgere: 9 Emner: 3 Svar: 190
Ford Mondeo ABS, Servo, Hill start mm fejl