{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Station 2 iaften (Ulovligt gaderace)
  • #1   5. okt 2009 det skulle være esbjerg.

  • #2   5. okt 2009 I Dybbøl. Vi har gaderace hver aften og er totalt kolde i røven.


    HansPassatTDIHald


  • #3   5. okt 2009 De har filmet i esbjerg middelfart og tro også vejle men er ikke sikker det

  • #4   5. okt 2009 ssj træf er skod smiley haha syntes altid det går galt med dem

  • #5   5. okt 2009 <i>Om unge, der kører ulovligt gaderæs i landets industriområder. Møderne aftales ofte over internettet, og løbene har aldrig været så organiserede som nu. Mens kulturen omkring løbene vokser, bruger politiet store ressourcer på at standse de unges ulovligheder. Værter: Karin Cruz Forsstrøm og Niels Brinch.</i>

    Så de har sikkert også være herinde.


  • #6   5. okt 2009 Det kommer i aften kl. 20:50 på TV2

  • #7   5. okt 2009 *Mac* Saab 9-3 2,0T til salg!.:

    Selvfølgelig er de også herinde.

    Politiet bruget min profil med Fiesta´en i retten da de skal bruge beviser til beslagelse af min bil...


  • #8   5. okt 2009 Jeg mener, at TV2 har været herinde og lave optagelser, så der er nok et par brugere der får 15 minutes of fame i aften smiley

  • #9   5. okt 2009 ULOVLIGT GADERÆS BOOMER
    Gaderæs, hvor unge kører om kamp er ulovligt, men ikke desto mindre er de unges ræs blevet en særdeles velorganiseret sport. Havnen i Esbjerg er et af de steder, hvor hundredvis af unge mødes for at følge gaderæset. Her er der både afspærringer og frivillige vagter. I aftenens reportage har vi været ude med de unge, men følger også politiets forsøg på at stoppe det ulovlige ræs, som foregår overalt i Danmark.

    det er fra station 2... det et lille inlæg der kommer om race i aften


  • #10   5. okt 2009 Jesper U - nu lyder du jo som en ungdomshushippie. Og jeg mener Bilgalleris medlemmer blev enige om de var nogle tabere der kunne købe noget selv hvis de ville have et "fristed"

    Er det ikke lidt det samme her?

    Det er vel ikke meningen staten skal betale fordi "vi" har en ulovlig hobby?

    Sådan en gang fis. Dem, der vil køre ræs må sku selv punge ud til baner, eller lave et ordentligt initiativ, som striben esbjerg og Korskro Raceway projektet, og samle sponsorkroner også.

    Man kan jo ikke bare kræve og kræve, man må jo selv gøre en indsats for den hobby man nu engang har valgt, og leve med risikoen hvis den er ulovlig.


  • #11   5. okt 2009 Casper H - HØRT!

  • #12   5. okt 2009 Problemet med en bane, er jo at det er et projekt til adskillige millioner, og ikke bare et par stykker, men rigtig mange millioner hvis det skal være noget ordentligt. Hvis bare vi siger, at 50.000 brugere herinde er aktive, og bidrager med fx. 200 kr. til projektet, så ville vi være rigtig godt på vej. Men så kommer diskussionen jo om HVOR i landet banen skal ligge. Vi har jo trods alt 3 dele af landet, som alle vil have banen. Udover det, så har vi faktisk en del gode baner i Danmark allerede, så det er tvivlsomt om staten overhovedet vil acceptere, at der bliver lavet én til, der udelukkende skulle bruges af en bestemt befolkningsdel (os). Udover det, så vil der jo være konstant kø for at bruge banen, hvis vi overhovedet kommer så langt, og der vil stadig være ulovligt gaderæs. Det er et umuligt projekt i Danmark.

  • #13   5. okt 2009 *Mac* Saab 9-3 2,0T til salg! - Så dyrt kan det sgu heller ikke være... Vi skal jo bare have 2x500m asfalt, et sted, hvor der ikke kommer andre trafikanter...

  • #14   5. okt 2009 Hvad gør de egentlig i Sverige?? Er det ikke noget med de har en bane deroppe man kan komme og køre på hver weekend?

  • #15   5. okt 2009 *mac*

    Staten/kommunerne støtter også fodbold og håndbold med div stations som også kun bliver brugt af en bestemt del af befolkningen, så hvorfor skulle det være anderledes for vores kultur? smiley


  • #16   5. okt 2009 er desværre bange for at det koster kassen "bare" at anlægge
    1000(2x 500m) m asfalt, da det ligger på omkring 5000 kr meteren
    (arbejdsløn, underlag, matrialer) så anlæggelsen alene koste rundt regnet 5 mill (5000 x 1000) dertil kom alt bøvlet med høringer, kommune planer, støj niveau osv.

    men det alt lade sig gøre med den rigtige mængde penge og stædighed, men det bliver nok umuligt at finde sponsorer, pga krisen.

    Mvh Kristian T. Jensen


  • #17   5. okt 2009 Det er jo ikke penge det kommer an på Casper H.

    Det fristed KAN jo såre simpelt bare ikke bygges, selvom der er penge nok. Det MÅ ikke blive bygget.

    Det er så nemt at skrive det du gør der, du får det til at lyde som om det er lige til.


Kommentér på:
Station 2 iaften (Ulovligt gaderace)

Annonce