{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.038 visninger | Oprettet:

Garanti ved køb af bil ved forhandler {{forumTopicSubject}}

hej folkens, når man har købt en bil ved en forhandler er der som sagt ½ års garanti hvor de skal lave det der er i vejen med den.
men er det også kun ½ års garanti der er på når de har lavet fejlen en gang før eller er det 1 år ?
Mvh


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til et elektrisk rullegardin 1.200 kr.
  • Snerydning 800 kr.
  • HASTER: Fuldspartling af vægge 3.000 kr.
  • Montering af 9 spots. 1.200 kr.
  • Sætte et dobbeltgardin op fra Ikea - gerne mellem 13 og 14 500 kr.
  • Hjælp til at samle møbler 3.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Garanti ved køb af bil ved forhandler
  • #1   14. dec 2010 Der er ikke garanti på garanti !
    Det vil sige rep. udført på garanti har som udgangspunkt ingen garanti.

    Altså, går bilen i stykker efter 6 måneder står du på egne ben, uanset om værkstedet har rep. det før.

    Medmindre selvfølgelig at værkstedet vil lave det for dig på "goodwill"


  • #2   14. dec 2010 Du har 2 års reklamationsret, hvis der er garanti skal det stå på kontrakten jeg giver feks. 6 md. garanti første 3 md. 100% sidste 3 md. 50% så det er helt op til forhandleren hvordan hans garantiregler er smiley

  • #3   14. dec 2010 ups læste dit spørgsmål forkert smiley

  • #4   14. dec 2010 Ja der er altid reklamationsret hvis det er noget et værksted har lavet. sådan er det ifølge købeloven. den kan de ikke komme uden om men det gælder KUN hvis de har lavet noget på bilen efter køb dvs gælder ikke fra bilen er købt

  • #5   14. dec 2010 efter jeg købte bilen lavede de nogle ting på den, nogle af de samme ting er i vejen igen, snakkede med en og han mente at når de havde lavet det før så var der 1 års garanti på.?

  • #6   14. dec 2010 der skal være reklamation på de dele de har brugt, det siger loven, jeg ved ikke med det arbejde de har udført men det mener jeg også, ring til forbrugerstyrrelsens hotline de kan guide dig ret hurtigt, eller fdm

  • #7   14. dec 2010 ok, jeg takker

  • #8   14. dec 2010 så lidt smiley

  • #9   14. dec 2010 #Ford Brian dele til Sierra,Mondeo,Escort sælges* K
    Så bryder du købeloven, ja det er korrekt at man har 2 år reklamatrions ret, reklamationsretten deles op sådan her ½års "garanti" der har sælger bevisbyrden! sidste 1½år ligger bevisbyrden på køber.
    så den med du kun giver 100% garanti de første 3 mdr, den kommer du ikke langt med i retten smiley

    Nok om det, tilbage til emnet!
    Når du for lavet en repration af en vare, er der på den nye del 2 års reklamationsret, ligemeget om varen er 1½år gammel.
    Så i dit tilfælge har du 2 års reklamations ret på den del der er blevet skiftet, men ikke på det arbejde der lavet.


Kommentér på:
Garanti ved køb af bil ved forhandler

Annonce