{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
997 visninger | Oprettet:

Suzuki swift. {{forumTopicSubject}}

Ja vi overvejer at ligge penge i en Suzuki Swift af den nye. Vi har ikk prøvet den endnu, men prisen er veltalende, udseendet er veltalende, hk i forhold til motorstørrelsen er tiltalende, og så faldt vi over det at der er 12 års garanti på rust. :o)

Nogle som har erfaringer med den ellers nye bil?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Suzuki swift.
  • #1   14. feb 2011 Altså til pengene er det da en nogenlunde bil. Men forvent ikke bedre kvalitet end på den gamle swift. Det er og blir en relativ billig produceret bil, og det ses altså rimelig hurtigt.
    Men igen, meget bil for pengene.

    Du skal dog forvente nogen fuldstændig sindsyge reservedelspriser. Dette er dog baseret på priser på den gamle swift, men priserne på dele er generelt høje på suzuki's biler.
    Bremser i bag komplet knap 5000
    Køler 4500
    katalysator 11800

    Det er bare enkelte eksempler. FDM havde den med i en brugtvognstest, og de var alt andet end begejstret for de høje reservedelepriser..


  • #2   14. feb 2011 Nicholai - Okai, det jo værd at have med i overvejelserne, den er dyr i reservedele.. Dog kører Suzuki med at man kan betale lidt mere og så har man altid stående til reperationer, ved ikk om det kan betale sig.. Vi har endnu ikk kørt den er derfor jeg ikk skriver noget om dens køreegenskaber. :o)

Kommentér på:
Suzuki swift.

Annonce