{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
16.075 visninger | Oprettet:

Kenneth s
Kenneth s
Tilmeldt:
19. mar 2008
Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223

P-watch fs03 probs {{forumTopicSubject}}

Nu har svigermors grand vitara været igennem en længere historie.

men korte af det lange hendes p-watch fs03 står der bare PA55/PASS på displayed.
Vi kan ikke se hvor den røde ledning er koblet på henne. Den er ikke monteret bag radioen. Og hvor er klemme 30 henne.. er det bare den store klemme der er sat på ude på batteriet?

Grunden til vi ikke lige flår det store pluskabel er fordi den har fået slukket motorlampen, men vil den så lyse igen hvis vi sætte Plus-kablet på igen.. Vi tør nemlig ikke satse.

Den har været igennem en masse den stakkels grand vitara, 6-8 uger uden sin ejer og magen til rådne værksteder den er havnet på 3 gange pga nogle dyser.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  P-watch fs03 probs
  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #1   2. apr 2011 Nåh ja. Der sidder en tynd rød ledning ude på batteriet, men pillet af og der skete intet på displayet.. så det var nok ikke den hehe..

  • #2   2. apr 2011 Klemme 30 er + så den kan sættes på lidt forskellige steder smiley

  • #3   2. apr 2011 PASS betyder forkert montering..

    Rød til fast plus
    Orange til tænding
    Sort til stel


  • #4   2. apr 2011 Gør som daniel siger og den er hjemme smiley

  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #5   2. apr 2011 Gud ved om det er den orange ledning der er sat på forkert eller noget i den stil..

    De havde nemlig flået motoren helt ud af den stakkels bil- Så der kan sku være gået meget galt..

    Er den orange sat på ved tændingslåsen eller er der et andet sted?


  • #6   2. apr 2011 Kan huske da jeg monterede en skulle den monteres i den rækkefølge der står i manualen:)
    Rød: + Klemme 30
    Orange: Tændings+ Klemme 15
    Sort: -/Stel Klemme 31


  • #7   2. apr 2011 Orangeledningen kan sættes på lidt forskellige steder men det er ikke umuligt:)

  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #8   2. apr 2011 Jow jow.. men den er monteret fra værksted, men jeg må vel ud og se om jeg kan finde ud af hvor ledninger går hen.. Fordi de har jo været så flinke at stoppe dem ned helt ude ved forruden..

  • #9   2. apr 2011 Man burde kunne sætte rød og orange på starteren, da der er 30 og 15 klemme på den og så bare en stel.

  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #10   2. apr 2011 men tak for hjælpen ihvertfald^^

    så må jeg vel ud og fjerne lidt gulvtæppe indeni.. eller hvor faen de nu kravler henne i den bil..

    SÅ vil jeg hellere rode med min gamle ford mondeo-.- Den er sku da nemmere samlet og skilt ad


  • #11   2. apr 2011 bare kobel batt fra og sæt det til igen så dur den igen smiley

  • #12   2. apr 2011 Der er da ingen grund til at trække ledningerne ud i motorummet, de skal bare over til tændningslåsen, og så er der meget tænkeligt også et stelpunkt nede under sparkepanelet.

  • #13   2. apr 2011 *hov glemte noget-.
    PASS betyder at p-watch har været udsat for en for lav spænding, bare af med den røde og til igen, og evt. monter en spadesko på den røde, så er det nemt at hive den fra hinanden hvis det skulle ske igen smiley


  • #14   2. apr 2011 bare tag + fra batteriet og på igen så funker den,har prøvet det flere gange

  • #15   2. apr 2011 det nemmeste er da og montere det på radioen! der er jo både kl. 30 og 15 og stelen skal jo bare på karossen et sted

  • #16   2. apr 2011 ellers hiv pisset ud og smid en jacob jensen p-skive i den er både kønnere og der skal ikke trækkes ledninger

  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #17   2. apr 2011 Nu er det nu engang svigermor der bestemmer p-type-skiven... Da det er hendes bil XD

    Men har fundet dem. de sad op til tændingslåsen. Loddet fast>< så måtte lige klippe den af og lodde den på igen. Så er der da på ingen måde fusket^^


  • #18   2. apr 2011 fso3 kan man da bare rive ud af holderen og klikke ned igen?? men anyways. STEL den SORTE SKAL skrues direkte på karosseriet et eller andet sted... ikk noget med at lodde på en ledning.. har set den fejl mange gange efterhånden....

    rød. som er konstant plus samt orange, som er tændingsplus. kan du tage bag på radioen, eller som der blir skrevet, ved tændingslåsen.. det er tit nemmest at montere bag radioen. det gør jeg altid ihvertfald..

    men tjek lige stellen... ALTID til karossen... der er sikkert masser af huller bag hanskerummet fx til at skrue den fast i...


  • Kenneth s
    Kenneth s Tilmeldt:
    mar 2008

    Følger: 1 Emner: 22 Svar: 223
    #19   2. apr 2011 Dennis den der blev loddet var den røde. Der står også direkte at kabelsko og strømtyve ikke må anvendes..

    Stel er skruet på som det skal. Den orange og den røde var loddet i forvejen på hver deres ledning på tændingslåsen. Den røde skulle bare lige af og på igen


Kommentér på:
P-watch fs03 probs

Annonce