{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
863 visninger | Oprettet:

Den frie motorsport. TAK {{forumTopicSubject}}

Tar ofte mig selv i at sidde og se gamle F1 løb på nettet, dengang bilerne kunne køre hurtigt og man kunne høre dem!!!
.
- Det plager mig lidt at der hvert år bliver lavet regler, som modspil til den tekniske udvikling, for at bremse de ellers så hurtige biler. Det er over hele linjen, bare se hvad der er ændret i LMP1 i Le Mans. I mit hovede burde den klasse være, der hvor det sker, men ikke mere. Nu hedder det sig det max er 8 cyl. ved diesel på max 3700cc.
Det er da trist at man bare finder på regler for at omgangstiderne ikke kommer under 3:30

Jo der er da lavet et forsøg i F1 for at gøre det spændende at se på, men i mit hovede er det stadig kun et sølle forsøg. At man sætter et batteri og en vinge der kan åbne sig er altså ikke godt nok.

Jo det er da sikkert sikkerheder man tænker på, næste er sikkert miljøet!

Fremtiden bliver EL/Hybrid (Brint) hvilket jeg personligt nok lidt modstander af det der hybrid i motorsport. Det ender med alle biler i Le Mans er drevet af el via brint . Jeg er med på at effekten ville kunne ligge meget op af det vi kender fra Le Mans i dag. Men hvor pokker skal lyden komme fra???
Det er da det der lidt er motivationen ved at sidde foran skærmen om natten, det er da at høre bilerne kommer!


Vi gerne se flyvende Mercedes CLK CTR i motorsport, men tror ikke det kommer til at ske, før der kommer en "pirat liga" som der var snak om i F1 år tilbage.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Den frie motorsport. TAK
Kommentér på:
Den frie motorsport. TAK

Annonce