{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.329 visninger | Oprettet:

Audi a6 aut. gear problem {{forumTopicSubject}}

Jeg har lidt knas med automatgearkassen i min ellers så højt elskede audi som jeg håber i kan hjælpe mig med.

Problemet er kommet ud af ingen ting, det eneste jeg kan sætte på der er ændret er at min kæreste er begyndt at køre i bilen og vi har meget forskellig kørestil hvor hendes er meget blød hvor jeg måske giver den lidt mere gas.

Problemet kommer ved en middelhård acceleration fx op til 80km/t og man så vælger at sætte farten ned ved at slippe speederen giver hele bilen nogle store ryk og omdrejningstælleren farer op og ned som bilen prøver at skifte ned til 3 gear. Det gør den så også efter nogle ordentlige hug men det føltes ikke videre behageligt. Så den skifter altså mellem 3 og 4 gear på en utrolig hård måde.

Har prøvet at skifte styremodulet, luftmassemåler og har endda også skiftet olie og filter men stadig gør den det samme..


Nogle forslag?????

Bilen er en Audi A6 (C4) 1995 2,8 V6 quattro Aut.

Det en AAH motor og en CYS gearkasse


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Audi a6 aut. gear problem
Kommentér på:
Audi a6 aut. gear problem

Annonce