{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.331 visninger | Oprettet:

Skyldsspørgsmål ved sammenstød i 'T'-kryds {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen.

Min kæreste og jeg bor i en kolonihave i Ishøj, og vi er stødt på en specifik situation en del gange, og nu er jeg blevet nysgerrig på, hvordan et evt. skyldsspørgsmål ville falde ud i den givne situation.

Til information ligger der en anden kolonihave ved siden af os, hvor der desværre bor en del lyssky personager - rockere, bandemedlemmer mm., som kører alt for stærkt, og i biler de slet ikke burde have råd til... så har jeg ikke sagt for meget!

Nu kommer spørgsmålet - se vedhæftede billede for en grafisk illustration.

Vi kommer kørende i den røde bil, og har ubetinget vigepligt i krydset der kommer forude - vi skal køre ligeud, ind igennem de røde porte på billedet.

Fra vores højre side kommer der så en bil (blå på tegningen), der skal ned ad den vej vi kommer fra. Vi kører frem mod krydset, og vil selvfølgelig stoppe lige før hajtænderne - som vi jo skal.

Vedkommende i den blå bil vælger så at skære markant ind over vores vognbane, til tider allerede fra 'starten' af vores vognbane, og gør dermed, at vi skal bremse hårdt op, for at undgå en kollision.

Jeg ville jo mene, at vedkommende skal køre en smule længere, og foretage et skarpt sving.

De gange jeg har været ude for dette, og det er en del gange efterhånden, dytter idioterne bare tilbage, når jeg har dyttet ad dem.

Til orientering har jeg oplevet, at de skærer over, så de er på 'vores' vognbane op til 5 meter før vi ankommer til krydset. Så det er ikke bare en 'lille-bitte smule', selvom det vel også er 'en lille-bitte-smule' for meget.

Men skulle man komme til at ramme ind i dem, når de skærer ind over 'vores' vejbane på den måde - hvem har så skylden?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Skyldsspørgsmål ved sammenstød i 'T'-kryds
  • #2   26. jan 2020 Den blå bil,for selv været i samme situation for 10 år siden

  • #3   26. jan 2020 For i mit tilfælde var der fuldtoptrukken i midten og skulle de ikke overskride dette skulle modpart sådan set fortsætte i min side

  • #4   26. jan 2020 få monteret dashcam
    så har indset på video.

    for den blå bil kan jo sige i har overskredet hajtænder/stop linjen.
    også er det rød bil der ikke har overholdt vigepligten.

    men video lyver ikke, især når du mener det er lyssky personer, de har nok ingen skrupler for og slippe


  • #6   26. jan 2020 Hvis du har et kørekort, burde du ikke være i tvivl om et skyldsspørgmål om en modkørende i forkert vejbane.

  • Bjerggaards
    Bjerggaards Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    apr 2006

    Følger: 22 Følgere: 61 Biler: 7 Emner: 1 Svar: 13.626
    #7   26. jan 2020 Det er den blå, men problemet i det, er at de kan påstå at du begyndte at køre, og derfor var længere ude i krydset..
    Så det med dashcam er et rigtig godt råd..


  • #8   26. jan 2020 Så derfor hvis det sker så skal du lade bilen holde på stedet, og derefter tage en masse gode billeder, selvfølgelig får bilisten som kører i forkert vognbane skylden

  • #9   26. jan 2020 Et sammenstød af den karakter vil give sorte streger fra dækkene på asfalten. Så dashcam er helt overflødigt

  • #10   26. jan 2020 #9
    ikke altid det giver sorte streger på vejen.

    har selv prøvet det. da jeg (for rigtig mange år siden) kørte en del forstærket. og der var en der kørte ud for man mig.
    jeg bremsede meget hårdt, og blokkerede begge forhjul, godt 50~100meter før jeg ramte.

    der var ingen spor på vejen, så politiet kunne ikke lave en opmåling, og fastsætte hvor stærkt jeg kørte lige inden sammenstødet.

    og heldig for mig, så fik modparten skylden, da han ikke overholdt vigepligten.

    havde de kunne måle længden af bremsespor, havde jeg nok stået med skylden.


  • #11   26. jan 2020 Der er stor forskel på en bil der bremser og en bil der skubbes sideværts

  • #12   26. jan 2020 Det der er sq et typisk problem alle steder. Er ikke ret mange der kører langt nok frem til at undgå at skærer ind over når de skal dreje. Så hellere bare stjæle af andre folks vognbaner. Kører selv lastbil også og ser desværre mange lastbiler skærer rigtigt meget af. Og indrømmet gør det også selv hvis at der ikke holder nogen.

    Holder der nogen ja så kan jeg sq sagtens dreje uden at stjæle den anden vognbane selvom at det så nogen gange kræver man lige låner lidt fortov eller tilsvarende smiley

    Og Dennis GSI, bare fordi du kører for hurtigt skal de stadig holde deres vigepligt. Er der ubetinget vigepligt må de IKKE kører over uden at der er fri bane og kører de så alligevel uanset din fart ja så får de hakket men du fik nok også en lille hilsen.


  • #13   26. jan 2020 Hej
    Reglerne er meget klare her. Alt muligt andet vil være ren ragnerock.
    MVH KP


Kommentér på:
Skyldsspørgsmål ved sammenstød i 'T'-kryds

Annonce