Returpaller? {{forumTopicSubject}}
Hvordan fungerer det, eller hvordan er reglerne, helt præcist med returpaller? Nu har jeg arbejdet på et lager i 6 år, og jeg har stadig ikke fået en fornuftig forklaring på det?
Men når vi har fået varer på en returpalle, så har chaufføren fået en tom palle med retur. Vil det sige at vores leverandør, har "lånt/lejet" pallen af vognmanden? Altså, at vognmanden stiller pallen til rådighed? Og skal det mærkes, f.eks på adresselabels?
For vi køber selv paller og når vi sender varer, så betaler kunden for pallen.
Det er ikke noget der generer mig som sådan og når en chauffør har spurgt efter en palle, så har han fået en uden noget brok. Men nu fik vi en sending bolte, som vejede 75kg. Den blev sendt på en kvart-palle(de her brune plast-paller) og dem er chaufførene især helt liderlige efter. Da han ikke kunne finde nogle tomme, havde han vippet kassen på 75kg af på gulvet og taget pallen med. Er han i sin gode ret til det?
nov 2010
Følgere: 3 Biler: 2 Emner: 52 Svar: 986
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
okt 2004
Følger: 42 Følgere: 44 Biler: 1 Emner: 48 Svar: 1.696
Hvis vognmanden så levere en palle til jer, og der står han skal have en retur, så skal han enten have den retur, eller også skal en eller anden jo betale for den.
lige det den 1/4 palle er fordi de vist er ret dyre i forhold til en alm. træ palle.
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
feb 2007
Følger: 23 Følgere: 33 Biler: 4 Emner: 436 Svar: 5.892
Paller er ikke helt billige
dec 2003
Følger: 7 Følgere: 12 Biler: 11 Emner: 92 Svar: 1.622
Sådan fungerede det da jeg kørte for dem i en tre års tid. Det endte med at hvis der manglede en bytte Palle, så stemplede vi fragtbrevet hvorefter at modtager skrev under på at vi ikke havde modtaget. Derefter blev de faktureret medmindre det var et sted man kom ofte, så kørte man lidt sit eget regnskab. -det var altid i plus hos mig
#4 Hvis i skal sende pallen retur så ryger der jo en evt afhentningspris på, det kan jo godt koste en del i længden.
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
Jeg har som sagt heller aldrig nægtet en chauffør at tage en returpalle. Og de chauffører der kommer tit, får da somme tider også lov til at tage mere end én. Firmaet kan alligevel ikke holde styr på det og chaufførene bliver nemmere at samarbejde med.
Men Jesper, nu i det her tilfælde hvor chaufføren har tiltet indholdet på pallen af på gulvet, for at få pallen med retur. Er det iorden? Det var nemlig en DF-levering og betyder regnskabet med paller så meget, at man ikke kan efterlade én enkelt palle, evt tage en ekstra en anden gang? Jeg tænker at der vel er nogle uskrevne regler om hvordan man håndtere det?
dec 2003
Følger: 7 Følgere: 12 Biler: 11 Emner: 92 Svar: 1.622
Ellers så var der normalt intet problem i at tage den med næste gang jeg leverede. Ved privatkunder giver det sig selv medmindre det er engangspaller, så hjalp de typisk selv med at løfte varerne af. -de fleste vil ikke betale for en palle som privatperson.
mar 2006
Følger: 16 Følgere: 24 Biler: 2 Emner: 439 Svar: 3.633
Hvad er egentlig prisen på sån en kvartpalle, siden de er så eftertragtede?
dec 2003
Følger: 7 Følgere: 12 Biler: 11 Emner: 92 Svar: 1.622
I 2003 kunne man få 30 kr for 1/1 15 kr for 1/2 og 25 kr for 1/4. Det var ved pallefirmaer hvor man fik pengene i hånden
Returpaller?