Skifte side i underskab - køkken - håndværkerhjælp {{forumTopicSubject}}
Hola Alle
Fru Egern og Jeg, skal efter lang tid moden overvejelse til at flytte i rækkehus. Derfor har vi nu sagt vores gamle lejlighed op. Desværre er der dog et problem: I køkkenet var der plads under bordet til at sætte en opvaskemaskine op. Dum som jeg var, borede jeg et hul i det underskab, som ledte ind til under vasken. Nu kræver udlejer, at jeg enten udbedre det hul jeg har lavet - eller - betaler ham 5000 kr for et nyt underskab.. ja.. i læste rigtig 5000 kr for et fucking underskab.. En simpel spånpladekonstruktion som i så mange andre køkkener.
Så derfor - er der nogen der ved, om man med held kan udskifte en side alene i sådan et underskab? Om det er besværligt at skifte hele underskabet? (tænker jeg selv kan skaffe et standard hvidt laminat underskab billigere end 5000 kr)
Gode råd og fif modtages gerne - Det Storbarmede Egern siger tak
nov 2008
Følger: 11 Følgere: 10 Biler: 1 Emner: 34 Svar: 5.459
Indhent et eller flere tilbud fra tømrer selv.
nov 2004
Følger: 3 Følgere: 3 Biler: 1 Emner: 58 Svar: 312
Indhent et tilbud fra en håndværker .. Det der kan umuligt løbe op i 5000kr !!
sep 2005
Følger: 106 Følgere: 103 Biler: 3 Emner: 318 Svar: 2.066
sep 2008
Følger: 4 Følgere: 5 Emner: 60 Svar: 641
Skab er nok skruet fast i sokkel og bordplade og sammen med sammenhængende skabe det sgu mega let og skifte det værre hvis der ingen sokkel er pga opvaskeren
Skifte side i underskab - køkken - håndværkerhjælp