{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.573 visninger | Oprettet:

Reservedeleekspedient 2018 {{forumTopicSubject}}

Hejsa
Hvad ligger lønnen på en faglært reservedeleekspedient i 2018. (Midtjylland)
Er lige blevet udlært og har 1,5 års erfaring hos Volvo.
Og kan det passe at det er lidt højere betalt når det er lastbiler?

Tak på forhånd


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Reservedeleekspedient 2018
  • #1   30. sep 2018 Hvis du googler stillingen med "Løn" bagefter kommer der en masse frem.

    Men det afhænger jo også af geografi hvor meget du kan tjene.

    25-30000 er vel i det område.


  • #2   30. sep 2018 Ja der kommer jeg kun frem til gennemsnit løn på c. 29,30, men det er så nogen med 5 til 10 års erfaring.
    Jeg kan ikke finde noget statistiker på nettet hvor meget en ny udlært plejer og start med


  • #3   30. sep 2018 Ja men 29-30 er også hvis der er der indregnet pension og andre tillæg ved stillinger.

    Som nyudlært bør du vel kunne forvente 22-24000 i brutto uden pensionen og diverse. smiley


  • #4   30. sep 2018 En reolabe kan vel alle blive, der er ingen der kender noget indgående, tingene slåes op i systemet, finder lokationen, giver det basale til kunden, ikke noget med at denne del skal også skiftes når du nu er igang med reparationen.
    Men det er vel bare mig, der har været uheldig med FTZ, AutoG og lign steder.


  • #5   30. sep 2018 Thomas M
    Men kan jeg så godt argumentere at gennemsnit lønnen i midtjylland ligger på de 29,30 i 2018 også se om han nævner noget erfaring ind?
    Jeg vil der mene jeg kan jo lige så meget, som de to andre der har cirka 10 erfaring. Er det også noget man kan bruge som argument?


  • #6   30. sep 2018 Torpedo
    Jeg vil der mene at FTZ, Autog kan ikke sammenlignes med en autoseredeværksted da der er mere med private kunder og rådgivning og gør.
    Uden og ved det så tror jeg det er højere betalt end Ftz, thansen osv


  • #7   30. sep 2018 Det har du sikkert ret i, og et mærkeværksted plejer at vide hvad det handler om, husk at se om der er mersalg idet du sælger, f.eks sælge et bundkar og en pakning og bolte

    Så skal chefen nok blive glad for dig, ønsker dig held og lykke i din nye jobjagt


  • #8   30. sep 2018 Tak for det

  • #9   30. sep 2018 "Men kan jeg så godt argumentere at gennemsnit lønnen i midtjylland ligger på de 29,30 i 2018 også se om han nævner noget erfaring ind?
    Jeg vil der mene jeg kan jo lige så meget, som de to andre der har cirka 10 erfaring. Er det også noget man kan bruge som argument? "

    Du er nyudlært - det er den erfaring du har, så selvfølgelig kan du ikke gå ind at mene du kan lige så meget som de 2 med 10 års erfaring. Det er godt at have selvtillid, men det er også farligt at sætte sig selv på en piedestal, med mindre du har referencer der virkelig understøtter dette.

    Som en der ansætter folk selv, så kan jeg som regel godt skille dem ad der har erfaringen i munden, og de som har den ægte erfaring. Det er ikke altid positivt at sælge sig selv dyrt fra starten - det skaber forventninger til dig fra dag 1 som du måske ikke kan imødekomme, og så risikerer du en fyreseddel fordi du er startet højt i løn. Starter man lidt mindre kan man istedet bruge det som argument for at der laves nogle fejl.


  • #12   30. sep 2018 "Jeg har officielt tavshedspligt mht løn hos FTZ. Jeg har mere end 30 års erfaring hos forskellige autogrossister. Jeg tjener dog over 25 og under 30.000 om måneden ."

    Syntes det er vildt at man virkelig kan motiveres af under 30000 Kr. om måneden MED mere end 30 års erfaring. Som leder i hotelbranchen kender jeg til ufaglærte receptionister med 3-4 års erfaring der lander det samme som dig, hertil lagt udmærket pension og vanvittig gode muligheder for gratis privathospital og andre ydelser.

    Jeg nedgør ikke det du tjener, jeg syntes bare det er vildt at man stiller sig tilfreds med dette efter 30 års erfaring.


  • #15   30. sep 2018 "Se jobindeks.
    Jeg vægter jobsikkerhed og jobglæde højere end en høj månedsløn .
    Sådan er vi så forskellige.
    Jeg tror sku' ikke jeg ville blive lykkelig af at være ansat i hotel & restaurations branche"

    Der er også god jobsikkerhed i hotelbranchen i sig selv, og ja vi er forskellige.

    Der findes nu mange lykkelige i hotelbranchen, da de er godt beskyttet af overenskomster og regler som gør at de selv har meget indflydelse på deres dagligdag og arbejde Vs fritid.

    Jeg siger bare at ud fra uddannelse og kvalifikationer så er du lavtlønnet med 30 års erfaring i min verden, dermed ikke sagt du er ulykkelig. Penge gør ikke lykke i sig selv, men at kunne købe mere af det man har lyst til hjælper på det naturligvis. smiley


  • #16   30. sep 2018 Jeg er den højst lønnede på mit arbejde som sælger i radiobutik. Jeg får 22900,- brutto og har været ansat 44 år samme sted(direktøren får mindre). Jeg går dog glad på arbejde i en spændende branche.
    Mvh. Gert


  • #17   1. okt 2018 22900 ?? Det er jo tankstationsløn.. Sælgerne i elgiganten med 2 måneders erfaring tjener op til det dobbelte i nogle tilfælde..

  • #19   1. okt 2018 De som kan sælge med finansiering og ekstra forsikringer kan.

    Selv en nogenlunde sælger ved Skousen hiver 30-35 hjem om måneden.

    Altså jeg tjente 21000 om månedem i et sabbatår på en tank i 2004. I er underbetalte, eller også blot tilfredse med det i får uden at forsøge på at få mere.


  • #21   1. okt 2018 De hotelmedarbejdere jeg omtaler møder i hverdage fra 7-15 og en weekend pr. 4 uge hvor de har fra 7:30 til 15:30 lørdag og søndag.

    Da jeg var på den tank havde jeg fra 06:00 til 14:00 i hverdage, 3 gange hver 4. uge fra 14:00-22:30. Så nej det er ikke nødvendigvis ikke det som gør udslaget.


  • #22   1. okt 2018 Jeg kan godt modbevise at man tjener 45.000 kr om måneden for at arbejde som sælger i Elgiganten. Lønnen er på 19.000 kr før skat og provision.

  • #23   1. okt 2018 Martin: Præcis, FØR provision.. De dygtige tjener deres løn..

  • #25   1. okt 2018 Job index viser kun de gennemsnitligt løn som er sat efter dem der har skrevet deres løn ind i statistikken så den kan man ikke altid regn med. Da man ved ikke hvilke præferencer lønnen er regnet efter, om det er en der nyudlært eller med lidt erfaring eller mange års erfaring. Men ja det hjælper bare lige for se hvor lønnen ligger Cirka.



  • #26   1. okt 2018 Hvis man er på job 37 timer om ugen har du ingen mulighed for at tjene 25.000 kr i provision.
    De Virkelig gode sælgere kan muligvis hive 10-15.000 kr hjem, men så skal man være seriøst vanvittig.


  • #27   1. okt 2018 Thomas M har du selv været sælger i Elgiganten?


  • #28   1. okt 2018 Jeg har i dag fået oplyst at grundløn er 21000,- og hvis man er en af de skarpe samt tager weekend vagter kan komme op i nærheden af 30000,- samlet.


  • Bjarke O
    Bjarke O Online Tilmeldt:
    feb 2009

    Følger: 26 Følgere: 146 Emner: 286 Svar: 4.892
    #29   1. okt 2018 Husk gennemsnitslønnen i DK er 23.500,- smiley

  • #30   1. okt 2018 Gert H

    21000,- er det til en reservedelsman det beløb du har skrevet og er det en der ny udlært eller med nogle års erfaring?


  • #31   1. okt 2018 "Jeg mangler stadig at se en lønseddel fra Elgiganten hvor en almindelig sælger tjener 45.000 om måneden - jeg venter stadig på bevis . "

    Jeg kan ikke tilbyde en lønseddel fra Elgiganten, men har da med øjne set 2 af dem ved en bekendt som jeg netop ikke troede på når vi snakkede løn. Men jo, har set både omkring 39000 og 42000 kr. - Han er ikke på stedet mere, men sælger hvidevarer og tjener ikke under 40000 i måneden for at arbejde normale butikstider.

    Jeg er selv 33 år idag, og for ca. 17 år siden arbejde jeg som ungarbejder i Merlin butikken i Vejle. Jeg fik omkring 55 Kr. i timen PLUS provision af forsikring og finansiering igennem GE Capital dengang - derudover provision når f.ek.s Debitel, Mobilix og andre kørte kampagner.

    Som 16 årig tog jeg ofte på arbejde i stedet for at passe min 10. Klasses skolegang som var overflødig. Jeg kunne på de gode mandagskup lave 3-4000 Kr. på 10 timers arbejde i provision, og havde også dengang rekorden for største salgsdag for "under 18 år" i kæden med salg for over 200000 kr. på en mandag(Ikke inklusiv småsalg af CDér, pc-spil osv).
    Så med lidt god vilje og hårdt arbejde kunne jeg som 16 årig på de gode måneder hive over 20000 Kr. hjem før Skat hvis tiden tillod det - og dette i ren provision.
    -Det er 16 år siden, så nogle må også tjene de penge i dag mindst.

    Altså når jeg selv sidder som leder og ansætter 37 timers stillinger uden det mindste ansvar uden for arbejdstid og masser af goder til 25-27000 i måneden, så er det jo klart at jeg stiller mig spørgende overfor hvad andre stiller sig tilfredse med.

    Lige for at runde en vigtig ting - nogle af de lønstatistikker kan man stikke hen hvor solen ikke giver lys. Der er mange der ikke forstår forskel på brutto og netto. Og flere af de som ved noget om brutto, glemmer samtidig lige at smide deres pension og goder oveni.


  • #32   1. okt 2018 Sorry. Det drejer sig om en der er ansat i Elgiganten jeg omtaler.

  • #33   1. okt 2018 "Jeg har i dag fået oplyst at grundløn er 21000,- og hvis man er en af de skarpe samt tager weekend vagter kan komme op i nærheden af 30000,- samlet."

    Det passer meget godt at grundlønnen hos Elgiganten er 21000 til 23000 Kr. hvor du hertil skal lægge provision og bonus til beløbet.

    Derfor må du jo også kunne se at du med 22900 Kr. og 44 års ansættelse virkelig ikke har skudt papegøjen på lønstigen. -Igen, det er ikke en nedgørelse men en konstatering af at du i min verden er underbetalt såfremt du performer.
    At du er glad for stedet er kun positivt, jeg ville heller ikke gå på arbejde et træls sted for 75 eller 100000 i måneden.


  • #34   1. okt 2018 Derfor må du jo også kunne se at du med 22900 Kr. og 44 års ansættelse virkelig ikke har skudt papegøjen på lønstigen. -Igen, det er ikke en nedgørelse men en konstatering af at du i min verden er underbetalt såfremt du performer.

    Jeg ved godt at jeg er lavlønnet, men det var også lidt for at fortælle, at lønnen i sig selv ikke giver et godt arbejdsliv. Det er du også selv inde på til sidst i dit indlæg.


  • #35   1. okt 2018 Der er intet galt i at være lavt lønnet, men derfor mener jeg at man burde se på sine muligheder for at tjene mere for samme job med samme arbejdstider, det er egentlig der jeg vil hen..:)

    Hvis jeg i Job A kan få 25000 om måneden med 90% jobsikkerhed og 37 timer i ugen, og bliver tilbudt Job B til 300000 om måneden med 80% jobsikkerhed og samme arbejdstider - så var jeg da ved Job B med det samme..:)

    Som verden/Danmark udvikler sig så er det om at få skrabet sammen til sit otium, for folkepension og hjælp kan være dyrt når f.eks. jeg er klar til pension..:)


  • #37   1. okt 2018 Om maks 10 år er Elgiganten, Power og lignende bare store showrooms .

    Om 10 år er der ikke noget der hedder Power - og i år 2000 var der også folk med profetier om at fysiske butikker ikke fandtes efter 2010.

    Selvfølgelig ændrer spillet sig med årene.


Kommentér på:
Reservedeleekspedient 2018

Annonce