{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.067 visninger | Oprettet:

Tattoo, hva syntes i? {{forumTopicSubject}}

Hey smiley
Går og overvejer min første Tatovering i tiden.
Det bedste jeg er kommet frem til indtil videre er dette.
http://peecee.dk/uploads/122009/Best_so_far_big_thumb.jpg

Ved ik hvornår den skal laves, venter lige til jeg er helt 100% på jeg ik får en bedre idé.
Plus jeg stadig overvejer, OM der skal laves en lille smule om i den.

Den skal side på Højre skulder blad på ryggen.

Hvad syntes i?
Det jeg frygter lidt, er om jeg med tiden, vil syntes den er ude af balance(altså at den mangler noget i venstre side)

Altid godt med andres mening, selvom den ik tæller, men kan jo være i havde nogle kommentare/idéer, som gjorde at jeg kunne lave den endnu federe:)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tattoo, hva syntes i?
  • #1   11. dec 2009 Jeg overvejer at få tatoveret min skostørrelse under foden.. det må være den nye mode efter det med navne, fødselsdatoer og postnummere..

  • #2   11. dec 2009 Dit eksempel er PRÆCIST grunden til at jeg endnu aldrig har fået nogen !... gider ikke det stereotype og almene. Vil ha' noget der fortæller noget specielt om mig, og ikke mit navn, fødselsdag eller 'Jeg elsker mor'.

    Come on, find dog på noget spændende i stedet.


  • #3   11. dec 2009 Navne og fødselsdatoer har man da ALTID tattovoret?
    Stort set alle jeg kender, med tatoveringer(uanset alder) Har da enten navn eller fødselsår, et eller andet sted på kroppen?


  • #4   11. dec 2009 Steffen N .
    Det var præcist der jeg ville hen smiley


  • #5   11. dec 2009 Siger måske mere om dine venner end noget andet... men understøtter også PRÆCIST min pointe ! smiley

  • #6   11. dec 2009 Pappi.
    Det skal også være noget, der syntes godt om, når jeg bliver 40.
    Der findes 100vis af tatoveringer, som jeg syntes er fede nu, men ingen af dem, vil gøre mig glad, som 40årig.
    Med mindre jeg aldrig bliver ældre psykisk, og en dag kommer der sgu nok både kone og børn:)


  • #7   11. dec 2009 The man.
    Så kan det jo heller ik være mode?
    At drikke mælk er jo heller ik at være moderne? Det er noget man altid har gjort.
    Men hvis man drak Onside eller andre, så var sagen starks en anden.


  • #8   11. dec 2009 Min onkel, og fars venner, er ikke MINE venner.

    Nå, men slet ik det jeg vil diskutere.

    Det er designet jeg spørger til? Hvis nogen har imputs der?
    Har tænkt over det i 2år snart, og er helt sikker på det skal være Navn og fødselsår. Kald det morde eller hvad i vil, det har intet med det at gøre. Det hele hænger sammen med, at jeg også skal rende rundt med den som 50årig!


  • #9   11. dec 2009 Well.... in any case, så vil en tattoo altid været noget af det mest personlige du kan få. Så helt klart en smagssag... så tænk dig godt om mester, bare husk at en tribal netop ikke er så nice når du en dag er en grønsag på et plejehjem smiley

  • #10   11. dec 2009 Netop:) Men har da syntes tribal var det fedeste for 2 år siden, det gør jeg ikk mer.
    Syntes Stjerne tatoveringerne er flotte, men aldrig noget jeg selv ville have, for der går ik mere end 1 år, så syntes jeg også det er grimt.

    Navn og fødselsår, det kan jeg forholde mig til, uanset alder. Og syntes også det ser godt ud, ligemeget om det er på min onkel, eller kæreste.


  • #11   11. dec 2009 Hmm, I tænker alle efter min mening lidt forkert på det at have en tuds. Jeg har personligt selv en der dækker det meste af min højre arm og skulder, en på ryggen, samt en mindre på venstre overarm.
    Jeg fik min første da jeg var lige knap 17, en kammerat lavede den på mig i sin fars tattovør biks et sted i kbh, den blev sgu ikke synderlig flot - Blev tegnet op senere - Men er stadig i samme look - Jeg ville ikke være foruden den, da den minder mig omen anden tid....De andre jeg har, f.eks. den jeg har på højre arm og skulder, ja den er et resultat af 5 forskellige tattovører og deres evner - Der er bygget på den i snart 10 år, samme stil, men med små variationer - Igen, er den noget specielt, men på en anden måde....Hvad jeg vil frem til er, at tudsen skal være speciel for dig som person, ikke for andre - Når folk så spørger til den, så følger der en historie med og ikke bare at tudsen ser speciel ud, for at den for alt iverden ikke skal ligne alle andres. Så vælg det DU vil have personligt - Hvad du måske ikke vil have som 40 årig, eller måske gerne vil have, ja det kan jo være ligemeget nu - Du er jo ikke 40 vel? sÅ hvorfor rende rundt med en tattovering en 40 årig vil have....? Sålænge du holder dig fra Dødningehoveder(Gaaab.....ZZZzzzzz) og Nazitegn, så skulle du være på den sikre side.....!
    Og frem for alt, så husk at tattoveringen skal passe til din krop, det nytter ikke noget at have et ønske om at få en tattoveret et stort sejlskib på brystkassen, når der i virkeligheden kun er plads til en optimistjolle.....Samme gælder for kvinder der få lavet et lille sødt firben på det ene bryst og der de så har fået unger og har 25 års jubilæum på arbejdet, ja så er salamanderen blevet til en hugorm.......Kort sagt, tænk over det, men overtænk ikke....!


  • #12   11. dec 2009 Har tænkt på at få tattoveret en udfoldet tommestok på min penis. Men jeg har bare ikke råd før jeg har sparet op i et par år elle tre.

  • #13   11. dec 2009 Steffen, så kender du en nu .. Mig ... har kun "Tegninger" ingen tal og bogstaver smiley

  • #14   11. dec 2009 hvad med religion eller andet som du tror meget på?
    uanset hvad man vælger er det jo ligegyldigt, hvis man bare selv tror på det er det jo det i sidste ende der gør det FEDT!


  • #15   11. dec 2009 Religion ???? Ja, du kan få lavet en Muhammed-tegning, og så rende rundt i bar overkrop til sommer... Good luck smiley

  • #16   11. dec 2009 når ja ok.. hvis man ikke tror på noget så la det ligge..

  • #17   11. dec 2009 vi lever i nuet, hvem siger du er her om 40 år !
    Få lavet det du sys er fedt nu, og fuck da hva du sys som 40 årig :S:S:S


  • #18   11. dec 2009 jeg synes den er okay. jeg skal selv have efternavn på bag siden af højre overarm

  • #19   11. dec 2009 Enig med Pappi og i andre, det med navn og fødselsår er total dårlig stil... Medmindre man bor i vestjylland, der kan det godt ske det stadig er på mode smiley

  • #20   11. dec 2009 Det skal jo være op til een selv hvad der skal laves, hvis manden har tænkt på det i 2 år tror jeg det er rimelig velovervejet smiley og hvad der er mode eller ej så skid på det hvis man er faldet for noget/bestemt sig.
    Jeg har selv det meste af overkroppen samt det ene ben tatoveret og det startede bare med en "modeting/tribal" for 12 år siden så man skal også huske på når man først har fået lavet een så er der ikke langt til den næste.........


  • #21   11. dec 2009 Thomas Z: Så sandt......:) Man kan hurtigt blive "afhængig"!

  • #22   11. dec 2009 Syntes den er okay, men det er jo dig der skal gå med den, og jeg ville for alt i verden ikke interesere mig om hvad andre syntes, bare jeg selv syntes det er flot, og et modefænomen må man ikke kalde en tusse, derfor støtter jeg nedenståendens indlæg 100 %......
    Jeg har selv 22 forskellige steder på kropen, og jeg er glad for alle, og den med alder kan man ligeså godt droppe, jeg fik den første som 18 årig, og har ikke fået den sidste endnu, og jeg har rundet de 40 og er stadig glad for dem jeg har, og om folk kan lide dem eller ej eller om man skal have familie eller ej, er fuldstændigt ligegyldigt......

    *Hamsteret*- Lækker Supra til salg! S


  • #24   11. dec 2009 Som nogen også er inde på, bør du skide højt og helligt på hvad andre synes, og få lavet noget du selv gerne vil ha smiley

    Mht dit billede tror jeg den skrifttype bliver noget mudder efter den har lidt år på bagen. Det er relativt "tykke" bogstaver, på et meget lille areal, og jeg ville med tiden nok være lidt bange for at det måske "flød sammen" eller blev meget ulæseligt.

    Men alt det kan du jo vende med den tatovør du har udset opgaven. Det kan han/hun sikkert fortælle langt mere om smiley



  • #25   11. dec 2009 Hmmmmmm ville nu overveje en gang mere om jeg ville have tusset 88 på min hud.
    altså medmindre du er ny nazist;o)
    Det er ret alment kendt at ny nazister bruger 88 som symbol for deres salut til et hvis fjols;o)
    H er det 8 bogstav i alfabetet, så hvis jeg nu siger at 88 = med HH, så kan du jo tygge lidt på den.

    Siger det bare fordi jeg kender en der nu står i dette, han har hans fødselsår tusset på brystet;o)


  • #27   18. aug 2013 Få lavet lige præcis det du selv ønsker,der er lige så mange meninger som der er personer

  • #28   18. aug 2013 Har mit mellemnavn tatoveret, da det er meget specielt, det er den først af et par stykker jeg skal have lavet

  • #29   18. aug 2013 Super,man skal få hvad man selv gerne vil,ikke hvad andre syntes er moderne eller ej

Kommentér på:
Tattoo, hva syntes i?

Annonce