8.695 visninger
|
Oprettet:
Køb af bil hos kommission {{forumTopicSubject}}
Er der nogen som kender til risikoen ved at købe bil hos en kommission.. ? Er det lige som at købe bil privat eller?? Altså det med at der ingen garanti er på bilen hvis der skulle vise sig at være nogle skjulte fejl som kan dukke op??
På forhånd tak..
mar 2007
Følger: 9 Følgere: 9 Biler: 3 Emner: 166 Svar: 279
jun 2004
Følger: 65 Følgere: 70 Biler: 8 Emner: 124 Svar: 3.411
grunden til de gør det er netop fordi de vil undgå at stå inde for handlen, så hold dig fra den type.
Så tjek altid bilen HELT 100% igennem også selvom det er en lorte spand der blot skal køre 2 år, det er et af de mest risiko fyldte køb når der står kommision eller formidler salg.
maj 2007
Følger: 23 Følgere: 23 Biler: 2 Emner: 14 Svar: 51
jun 2004
Følger: 65 Følgere: 70 Biler: 8 Emner: 124 Svar: 3.411
Så med mindre det er en auktion eller en privat handel med den private ejer som ejer bilen, så er det et forbrugerkøb.
jun 2004
Følger: 65 Følgere: 70 Biler: 8 Emner: 124 Svar: 3.411
Selvfølgelig kan jeg da det
Salg af biler, der er formidlet af en erhvervsdrivende, er omfattet af de samme forbrugerbeskyttelsesregler. Dvs. der gælder ved kommissionssalg en tilsvarende ufravigelig 2 års reklamationsret iflg. købeloven, som gælder ved salg af en forhandlers egne biler.
Men man kan helt sikkert finde mange forhandlere, der enten ikke har kendskab til reglerne eller "glemmer" at oplyse herom i forbindelse med en bilhandel.
http://www.forbrug.dk/Artikler/Dine-klagemuligheder/Hvornaar-kan-du-klage/Klager-over-biler/bilkoeb?tc=C1C895EE15994E5BA6956A6BFD1C0D87
jan 2005
Følger: 23 Følgere: 22 Biler: 10 Emner: 40 Svar: 399
jun 2004
Følger: 65 Følgere: 70 Biler: 8 Emner: 124 Svar: 3.411
Du kan sige hvad du vil, men står der i slutsedlen at det er et komisionssalg, så flader hemmeren uanset om privat mand har undersrevet sletsedlen, det betyder jo bare at det er HAM du skal rette dit reklamations krav på som i denne situation også gæder 24 måneder/2 år.
Det er kun hvis det er HELT 100% Privat hvilket der jo ikke spørges til i tråden her, der spørges til et kommisions salg.
Kommision = en erhversdrivende sælger på en Privatmands vejne.
Dette er for at privat ejer kan opnå større køber/kunde kreds og evt. udstilling ved kommisionæren, derfor giver privat person jo også en slat for at få "reklame/goder" hvorfor ellers sælge som komision?
formidler salg er same shit, det alt afgørende er blot om det er den erhversdrivende eller den private du skal rette dit krav i mod.
Og dem som sælger deres bil som komision hvor de selv skriver under er super godt snot dumme, de kan jo i den grad komme til at stå for at udbedre fejl og mangler og lur mig lige engang at det fortæller hoved parten af kommisions forhandler dig ikke !
maj 2007
Følger: 23 Følgere: 23 Biler: 2 Emner: 14 Svar: 51
jun 2004
Følger: 65 Følgere: 70 Biler: 8 Emner: 124 Svar: 3.411
Du kan delvist godt have ret, fordi den erhversdrivende kan nemlig godt skrive sig ud af at det ikke er ham som kommer til at stå for det retsmessig krav omkring de 2 års reklamationsret, men det ændre ikke på at du også ved et formidlet køb igennem en erhversdrivende også har de 24 måneders reklamationsret, men du kan i så fald risikere at skulel rette dit krav mod den private som jeg også skriver, her skal du så rigtig nok selv hente retshjælp, men det ændre ikke på at du har helt 100% samme rettigheder som hvis bilen var handlet hos en forhandler der skulle give 2 års reklamationsret.
Det man skal huske på er at man som køber skal kunne bevise hvilken form, for handel der har været tale om, hvis ikke det står i slutsedlen, så kan en anonce hvor bilen står til salg hos den erhversdrivende som kommisionsssalg være bevis nok for at du har købt bilen som et forbruger køb.
Derfor kan du ikke som du siger skrive dig fra nogen former fra de 2 års reklamationsret da loven om et forbrugerkøb nemlig helt tilside sætter sådanne uspecificerende skriverier så som bilen er købt som beset, det vil man se som annuleret i og med det er et forbrugerkøb.
Så derfor vil den private mand stadig komme til at stå overfor at skulle yde den nye ejer 2 års reklamationsret og efterkomme de fejl ogmangler der måtte være.
Så er det jeg spøger mig selv hvorfor fanden folk kan finde på at sælge deres bil som et formidler salg og smatidig give PENGE for at en forhandler kan nyde godt af dig som ekstra materiale til hans bilpark, du vinder intet på det andet end at du kommer til at stå for at skulle give 2 års reklamationsret på en brugt bil, så hellerer sælge den privat da... eller som et kommisionssalg hvor det nemlig er forhandleren som skal stå inde for et evt. krav om reklamationsret.
Køb af bil hos kommission