6.307 visninger
|
Oprettet:
Ikke funktionsdygtig riffel, tilladelse. {{forumTopicSubject}}
Go'aften BG.
Jeg går lidt med tanken om at anskaffe mig en ->IKKE<- funktionsdygtig Mosin Nagant riffel. Den skal bare hænge på min væg og spille smart. Men jeg kom sgu i tvivl om jeg i det hele taget må det. Skal der en eller anden form for tilladelse før at jeg må eje et våben, som før har virket.
(Det som mangler er slagstiften og bagstykket)
Håber i kan hjælpe!
feb 2010
Følger: 12 Følgere: 11 Biler: 2 Emner: 47 Svar: 635
måske lidt hjælp der.. not sure though
maj 2007
Følger: 52 Følgere: 51 Biler: 5 Emner: 165 Svar: 427
Men ellers så ring da op til politiet i morgen, evt. våbenkontoret og snak med dem om det. Så er det ingen usikkerheder, og steder du kan komme i klemme.
Vh
mar 2006
Følger: 67 Følgere: 81 Biler: 6 Emner: 298 Svar: 6.586
Jeg fik engang taget en riffel, en ældgammel en jeg skulle dreje et gevind i for en ven, den kunne heller ikke skyde.
Tilmeldt:
apr 2006
Følger: 22 Følgere: 61 Biler: 7 Emner: 1 Svar: 13.626
Men om du kan få lavet noget ala signal/blankvåben attest på den, og få gjort så riflen ik på nogen måde kommer til at virke igen. Skal jeg ik kunne sige, men tag og ring til den lokale politimester og forhør dig hos dem, de burde vide det med sikkerhed
mar 2006
Følger: 67 Følgere: 81 Biler: 6 Emner: 298 Svar: 6.586
aug 2009
Følgere: 50 Biler: 3 Svar: 2.252
Den består af nogle basale ting som gennemskæring af løb, udsvejsning af hul til slagstift samt kammer.
Kan ikke huske de eksakte men der skal ligeledes være papirer på dette, hvilket betyder at du SKAL have den forbi en våbensmed der er godkendt til at udføre arbejdet og som lovligt kan udskrive en attest på dette arbejde.
Denne riffel vil ikke længere kræve nogen form for tilladelse.
Det er et MEN!... I såfald at riflen har et aftageligt magasin, skal der forefindes en magasin samler tilladelse før du må opbevare dette lovligt. Et magasin deaktiveres ikke og er derfor beregnet aktivt. Men her skal du kun have den såkaldte magasin samler tilladelse - dette er ikke en tilladelse der retter sig mod et specielt serienummer, men derimod en generel tilladelse ligesom jagttegn er for samtlige haglvåben.
Du kan heller ikke købe ammunition til den pågældende riffel med denne tilladelse. Den kan hverves ved udfyldelse af blanket på nærmeste politigård
Håber det gav lidt svar og er der andet så spørg!
Har selv en AK47 fra den Jugoslaviske borgerkrig i starten af 90'erne
nov 2008
Følger: 49 Følgere: 93 Biler: 12 Annoncer: 1 Emner: 5 Svar: 1.339
kan du ik bruge et af dem her for det er rigtige artap våben der ik kræver tilladelse
nov 2008
Følger: 49 Følgere: 93 Biler: 12 Annoncer: 1 Emner: 5 Svar: 1.339
der er os lidt her
sep 2011
Følger: 5 Følgere: 3 Biler: 2 Emner: 9 Svar: 19
feb 2005
Følger: 31 Følgere: 29 Biler: 4 Emner: 54 Svar: 703
aug 2009
Følgere: 50 Biler: 3 Svar: 2.252
Det er meget fine attrapper der er på de 2 sider som smølf viser, men må indrømme at der er ikke noget der slår en ægte udgave
jun 2006
Følger: 25 Følgere: 58 Biler: 6 Emner: 2.090 Svar: 19.785
aug 2009
Følgere: 50 Biler: 3 Svar: 2.252
Reglerne ændrede sig i 2009 hvor der kom et nyt regel sæt om hvordan det måtte/skal gøres når der skal ske en deaktivering.
De har korte ord her:
http://www.dk-arms.com/vaaben-91/deaktiverede-vaaben-115/
Men nu er det engang sådan at på trods af der er meget snak om at der ændres love omkring besiddelse af våben i henhold til FN, så skal der være særskilte regler for våben der er deaktiveret:
http://www.ft.dk/samling/20091/lovforslag/l147/beh1/2/forhandling.htm?startItem=
Læs også her!
https://www.google.dk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCUQFjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.borger.dk%2FLovgivning%2FHoeringsportalen%2Fdl.aspx%3Fhpid%3D24387&ei=ArePT5uANYrCtAbhoPyXBA&usg=AFQjCNF7W4yjyHORP5_BETh9HnZMtbyAGQ&sig2=KuhyvLIcHnJ_v0cl_glNLw&cad=rja
Der står det også meget konkret at disse deaktiverede våben går ad andre veje hvad angår tilladelse under paragraf 6 stk 43a.
JEG har en AK47 liggende der er deaktiveret... JEG har mit på det gode hos politiet og de ved jeg har den liggende som deaktiveret - UDEN våbentilladelse. JEG har magasin samler tilladelse der gør mig i stand til at have magasinet til riflen!
Stop med at sige det ikke er muligt... jeg er et bevis på at det er
aug 2009
Følgere: 50 Biler: 3 Svar: 2.252
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:YoLN3exq_vIJ:https://www.borger.dk/Lovgivning/Hoeringsportalen/dl.aspx?hpid%3D24387+&hl=da&gl=dk&pid=bl&srcid=ADGEESi9LrRPw-wewLbwBfCoju1VyvrsyJtB0iBYULApwvJBM5OJbK-wsKPaJxMHNvrtj8BAsojEquHSs5Bquh1q5JzP8r-O3XQwwok7ht2yzIxWnXtHIjTloYZcVSvJN7OPegKmDaeJ&sig=AHIEtbTjN54C4TbholkdT5mS-LVGZd9Hrw&pli=1
Ikke funktionsdygtig riffel, tilladelse.