{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.655 visninger | Oprettet:

Er der en truck-mekaniker/montør tilstede? {{forumTopicSubject}}

En kollega og jeg kom til at snakke om noget idag og af ren nysgerrighed har jeg et spørgsmål til en truckmekaniker, hvis her skulle være en.
Vi har en gammel Linde H45 på jobbet som måske nok snart bør få skiftet hydraulikslanger. De er ikke utætte, men gummioverfladen er ved at være mør og revner så armeringen er blottet.
Vi laver selv en del hydraulik på de maskiner vi producerer og har udstyret til at lave nye slanger med pressfittings.

- Ville det overhovedet være lovligt selv at lave slangerne og få dem monteret af en truck-mekker? Eller skal de være "godkendt" til den type truck?
Kan godt forestille mig at man næppe ville få truck-mekkeren til det, da han jo så ikke får solgt slangerne som reservedel og derfor tjener mindre, men nu tænker jeg rent teoretisk.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Er der en truck-mekaniker/montør tilstede?
Kommentér på:
Er der en truck-mekaniker/montør tilstede?

Annonce