BMW e61 525d gearkasse. {{forumTopicSubject}}
Hej BG.
Jeg håber virkeligt I kan hjælpe mig med denne her. Min svigerfar har en model af ovenstående, fra 2008, med aut gear, kørt 270000 km.
Overholdt alle service hos aut. BMW-forhandler. Købt for ca 1 år siden.
Der er dog en fejl på gearkassen som viser sig hvis man laver kickdown - så går den i nødprogram i gearkassen, og melder at man skal holde ind til siden og søge nærmeste værksted. Endvidere kan den ikke køre mere end 90 km/t når dette sker. Ved en 'genstart' af motoren, forsvinder fejlen og man kan køre videre indtil næste kickdown.
Forhandleren den blev købt af, har inddirekte indrømmet at have solgt bilen velvidende omkring fejlen, dog uden at ville sige/kunne sige hvad der er galt. Vi tog kontakt til den tidligere ejer, som havde bilen fra ny og indtil min svigerfar overtog den - han sagde at han var nede ved forhandleren 4 gange uden fejlen blev udbedret, hvorfor han solgte bilen. Min svigerfar har været dernede 3 gange nu, vel at mærke uden fremskridt.
Er der nogle som kender en ekspert i BMW-gearkasser, som kan diagnosticere sig frem til hvad der er galt? Sætter man en tester på bilen siger den blot at der er en fejl, men ikke hvad fejlen præcis indebærer.
Vores tålmodighed er ved at være opbrugt, da forhandleren (som kalder sig aut. BMW-forhandler, med tilsvarende værksted), nu efter 7 besøg ikke har udbedret fejlen. Enten vil de ikke sige hvad der er galt, eller også er de nogle amatører.
Lad mig høre hvad I tænker.
På forhånd tak.
Jon
okt 2002
Følger: 2 Følgere: 8 Biler: 3 Emner: 30 Svar: 589
Skal have en speciel skanner for at kunne læse fra gear-computeren. Straks ved du mere om hvad der KAN være galt.
Lyder nu ikke til at være det store galt, så enten en sorsor som skal skiftes eller måske en fejl i selve computeren. Køb i givet fald en brugt computer f.eks hos Schmiedmann, ellers bliver det DYRT.
Desværre ikke ret mange som kan reparere automatgearkasser, men er ret sikker på at det kun er en midre ting som fejler ud fra det du skriver
feb 2013
Følger: 5 Følgere: 9 Biler: 2 Emner: 17 Svar: 2.794
Hvad hedder fejlkoden som der var da i læste fejl ud ?
Hvorfor finder han først ud af det 1 år efter, den må da have lavet mange kickdown eller trykker han aldrig til den ?
aug 2002
Følger: 16 Følgere: 16 Biler: 6 Emner: 111 Svar: 897
aug 2014
Følger: 1 Følgere: 3 Emner: 5 Svar: 18
Jeg er ikke kyndig nok til selv at kunne sætte en måler på - så jeg er ikke klar over hvad fejlkoden hed.
Min svigerfar trykker sjældent til den, men opdagede det første gang umiddelbart efter købet af bilen, men hele processen har stået på i et års tid. De er meget sløve i det hos forhandleren, og jeg tænker godt de ved hvad der er galt, men ikke vil betale for det.
Kunne bare godt tænke mig at få konstateret hvad der er galt, så jeg kan køre bilen derned og sige hvad der skal udbedres, istedet for deres små julelege hele tiden. Når bilen har været nede ved dem klarer den fint kickdown i et par uger, hvorefter fejlen kommer igen.
Der er skiftet olie på gearkassen pr 100000 og gearvælgeren påstår de at have skiftet 3 gange nu.
aug 2006
Følger: 26 Følgere: 12 Biler: 13 Emner: 67 Svar: 472
Lavet noget af det samme på min 530i fik bare sat en ny i pris 37000kr så kørte den igen.
og skift gerne olie før skifter for hver 60000km.
maj 2012
Følger: 10 Følgere: 9 Emner: 3 Svar: 69
Trist at høre om din svigerfars bil, men det er nu ikke en fejl som ikke er set før.
Jeg har et firma som hedder German AutoCare i Rødovre og vi er specialiseret i BMW. Jeg vil med glæde sørge for vi får kigget på bilen og finde en løsning på problemet.
Mvh. Henrik.
Tel. 52 30 00 11
jun 2004
Følger: 31 Følgere: 38 Biler: 2 Emner: 3 Svar: 20
dec 2004
Følger: 78 Følgere: 73 Biler: 4 Emner: 27 Svar: 149
BMW e61 525d gearkasse.