{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
619 visninger | Oprettet:

Montering frontrude astra {{forumTopicSubject}}

Skal montere en splinterny forrude på min astra som skal synes på mandag
Spørgsmålet ved montering er, jeg har hørt at når rudelist er sat rundt på ruden og limen er lagt og man sænker ruden ned på så har jeg hørt at man ikke må trykke den ned da ruden er tung nok til at "lægge" sig selv nok ned uden yderligere pres

Passer det, eller plejer i alligevel at trykke den let ned over det hele hvorefter den så skal hærde ?

Tak på forhånd


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Montering frontrude astra
  • #1   1. jul 2016 Jeg giver den et let tryk hele vej rundt. Bruger activator hvorefter limen bliver lagt i pyramide. Ikke alm pølse fuge.

  • RSP 36
    RSP 36 Tilmeldt:
    feb 2016

    Følgere: 7 Emner: 12 Svar: 1.709
    #2   1. jul 2016 Jeg har aldrid brugt andet end rudens egen vaegt,ej heller set andre goere det,maa dog erkende at jeg ikke har monteret paa en Astra.
    Men husk at stille bilen paa plant underlag med hjulene i ligeud stilling saa karossen ikke er i spaend.


  • #3   1. jul 2016 Ok . Tak for råd
    Havde muligvis tanken om at hæve bilen lidt foran


  • #4   2. jul 2016 Grunden til at du har hørt det du har hørt er at listen ligger an mod A stolper og tag. Dvs hvis du trykker for hårdt ned og listen så løfter ruden op igen så risikerer du at fugen bliver tynd eller i værste fald helt slipper... Meget lette justerings tryk er ok.. Men forsøg at lægge ruden spot on i første hug..

Kommentér på:
Montering frontrude astra

Annonce