{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.765 visninger | Oprettet:

Samme moment med forlænger på topnøgle? {{forumTopicSubject}}

Hej allesammen,

Grin bare smiley men jeg har ikke nogen teknisk uddannelse, så mit spørgsmål er måske dumt - håber dog i vil svare på det alligevel smiley

Sagen er den, at jeg skal have spændt flere bolte med et rimelig præcist antal newtonmeter. Problemet er, at boltene sidder lidt af vejen, og der sidder mange ting rundt om dem (stik, kabler slanger osv.) så jeg kan ikke nå flere af dem med den almindelige forlænger, som følger med min momentnøgle. Jeg vil ikke bare spænde "efter gefühl", da boltene skal have en del NM.

Jeg har derfor overvejet, om ikke jeg skulle købe en anden forlænger til momentnøglen hos fx Biltema, hvor man kan få dem i op til 200 - 250 mm.

Hvis jeg nu bruger en anden (læs: længere) forlænger til momentnøglen, kan jeg så stadig regne med det antal newtonmeter, jeg stiller ind på momentnøglen? Jeg mener at have hørt, at længden ikke spiller nogen rolle (nu ingen beskidte tanker smiley ) - og at det derfor ikke gør noget, at man bruger en anden forlænger. Har jeg ret?

Håber i forstår spørgsmålet - og på forhånd tak for jeres svar smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Fix en lampe 620 kr.
  • Opsætning af stikkontakt til vaskemaskine 500 kr.
  • Shelf units need fixing to wall 650 kr.
  • Varme i radiator - stiften virker ikke 800 kr.
  • IKEA PAX garderobeskab 2.500 kr.
  • Samle to pax skabe uden låger 650 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Samme moment med forlænger på topnøgle?
Kommentér på:
Samme moment med forlænger på topnøgle?

Annonce