{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
904 visninger | Oprettet:

Simon N
Simon N
Tilmeldt:
26. sep 2018
Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 1

Tomgang + speedometer Audi A6 2004 {{forumTopicSubject}}

Hej alle.

Jeg har mig en gammel A6 (4B5, C5) 2,0 130 HK benzin (Motorkode: ALT).
Den har lidt problemer med tomgangen som ruller et par hundrede omdregninger op og ned. Når bilen startes kold, står den fint, men efter 1-2 minutter starter problemet. Der er ingen fejlkoder eller andet der indikerer fejl. Bilen kører og trækker fint.

En anden ting. Kølevandstemperaturmåleren og tankmåleren er ca. 'en halv skala' foran. Dvs. tanken er tom når den viser ca. 1/2 tank, og vandet er ~90° når den viser 110°. Det sjove er at reservetanklampen starter som den skal, når den er ved at være tom.

Håber nogen kan hjælpe med disse problemer, har googlet og googlet og søgt i forum her, uden held.

På forhånd tak.

Simon


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ny vandlås håndvask 600 kr.
  • Udskiftning af gulvvarmestyring 2.300 kr.
  • Stikkontakt med dæmper 1.250 kr.
  • Fjerne + ny fuge ca 60cm 700 kr.
  • Afmonter kogeplade i køkken 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tomgang + speedometer Audi A6 2004
  • #2   26. sep 2018 #1 der er ingen fejlkoder siger han?

  • #4   26. sep 2018 Du mener vel udlæs live værdier smiley men ja det glemmer mange at tjekke nu når de har tester på. de tjekker kun om der lægger fejlkoder. og det ikke altid det er nok at tjekke .

  • Simon N
    Simon N Tilmeldt:
    sep 2018

    Følgere: 1 Emner: 1 Svar: 1
    #6   8. okt 2018 Hej Alle.
    Tak for svar. smiley

    En lille update: Der var en gummislange til ventildækselsudluftningen der var mør og revnet. Så der blev suget falsk luft ved manifolden.
    Ved at google og læse en masse, kan jeg forstå denne årgang bare har dårlige speedometre, og der er forskellige firmaer der renoverer dem. Både målere og pixelfejl i display.


Kommentér på:
Tomgang + speedometer Audi A6 2004

Annonce