{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afhentning af fliser 500 kr.
  • Opsætning fjernsyn på væg 500 kr.
  • Frithængende emhætte installation 3.000 kr.
  • Skift af radiatorventil 1.600 kr.
  • Grave 205 kr.
  • Opsætning af loftlampe, ophæng af 2 billeder, ophængning af lille TV, opsætning af spejl 600 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  molykotefedt?
  • #1   28. dec 2018 En gang almindelig tynd smøre olie er fint, ingen grund til bruge noget beregnet til svære belastninger. Bare sørg for gevind på bolte osv. er rengjort.

  • #2   28. dec 2018 Undrede mig bare over hvorfor tolerance data skrev det? Normalt står der jo bare olierede hvis de skal have tynd olie

  • #4   28. dec 2018 Nu er der jo en grund til at det er anbefalet, du modsiger jo dig selv Kim.

    Self er det ikke for at boltene ikke skal gro fast, men netop fordi molykote har grafit osv som er meget tryk fast, for at opnå korrekt moment på boltenes bespænding.
    Tynd olie eller fedt vil trykkes væk, også har man jern mod jern og opnår ikke korrekt moment.


  • #5   28. dec 2018 Det er vist mere teori end praktik, men ja.
    Men anser altså ikke fedt for være raket videnskab til dele der er statiske
    Ville ingen betænkeligheder have bec blot smøre med olie, men hver sin holdning til det


  • #6   28. dec 2018 Iøvrigt vil helt klart tro at det der er angivet er molykote gevind pasta og ikke fedt.
    Molykote er jo et fabrikat og ikke en type betegnelse.


  • #7   28. dec 2018 Så skal bare bruge noget der hedder mos2 fedt så skulle alt være fint?

  • #8   28. dec 2018 TIlspændingsmoment afhænger af smøremiddel, så er det angivne moment med molydrænfedt som smøremiddel, bør du bruge det.
    Bruger du i stedet f. eks olie, skal du nok øge momentet 10-15 % for at få samme trækkraft i bolten.
    Om det så i praksis vil være et problem, er så et helt andet spørgsmålet(jeg tvivler).


  • #10   28. dec 2018 Fundet via start page smiley

  • #13   29. dec 2018 Hmm tja der kan jo nok skrives tykke bøger om folks meninger, om ting som de måske ikke helt ved så meget om.
    Der er jo ikke ligemeget hvad man smør med, og hvorfor.

    Og nej molykote er ikke et generelt smøremiddel, det er en producent/brand under Dow Corning, som har mange forskellige typer fedt.
    https://www.diatom.dk/smoeremidler/smoerefedt/molykote-44-medium-smoerefedt-hvid/

    Men sådan er der jo så meget sjovt i denne verden.


  • #15   29. dec 2018 #9+14
    Du siger vist dig selv lidt imod, fedt bliver fortrængt af tilspænding, men der skal stadig spændes med reduceret moment smiley
    At smøremiddel/fedt skulle blive total fortrængt af tilspænding, må stå for egen regning(det er ikke korrekt).
    At moment skal reduceres ved anvendelse af smøremiddel, er helt korrekt, så frem at momentet er angivet for tørt gevind(normalt, ikke ikke altid tilfældet).
    Hvis momentet er angivet for en bestemt type fedt, så er det selvfølgelig det man bruger.
    Du kan ikke gå den anden vej og regne baglæns og så øge momentet tilsvarende for at opnå samme trækkraft i bolten, da du så samtidig øger torsionsspændingen i bolten under tilspænding og risikere at det samlede spændingsniveau(Von Mises spænding) ikke længere er i det elastiske område.


  • #17   29. dec 2018 Du har helt misforstået ideen med et fedtsmurt gevind, når du nu skriver at der skal sjemetalkontakt(dvs. tørt gevind) lige netop når det korrekte tilspændingsmoment er nået.
    Det vil i praksis være fuldstændig umuligt at opnå, dertil er tolerancer for gevind alt for løse, fedtets viskositet er temperaturafhængig osv.

    Hele ideen om at fedtet skal fortrænges er nu også helt forkert, der er intet problem i at er en smørefilm imellem bolt og møtrik som bære forspændingskraften.
    Hvorfor er det du er nervøs ved en smurt kontaktflade?
    For i øvrigt af ren nysgerrighed, hvad er din faglige baggrund omkring emnet?


  • #19   29. dec 2018 Nu er de smøremiddeler man bruger jo ikke ligefrem med viskositeter som smøreolier, og meget af det smørende middle enten noget grafit eller andet stof som hæfter sig til overfladen, og derved hjælper på at nedsætte friktionen.
    Boltene spændes jo med momentet for at opnå en tilpas flydespænding, som er langt højere end den spænding der kræves for at den ikke går løs.

    Det næste er så, at selvom man spænder moment, så er der stadig mange usikkerheds parametre som gør at momentet kan være skævt/lavt.
    Eneste sikre måde for at opnå meget nøjagtigt forspænding, er enten og strække/opspænde bolten med specielle donkrafte eller måle boltens forlængelse, det sidste kræver specielle hule bolte som er designet til det.

    Og igen så kommer det osse lige en smule an på, at det skal stå mål med opgaven.


  • #21   29. dec 2018 Nu er det jo heller ikke fedt, eller jo det er det, men der er jo bestand af grafit eller andet glat/smørende middel med lav friktion, som er nede i my størrelse, det skal skal nok ligge sig på overfladen og blive der.
    En bolt/gevind er jo ikke glat nok til du kan spejle dig i det.


  • #23   29. dec 2018 Nu er der jo mange andre faktore der spiller ind der, en bolt har jo normalt en anlægsflade som skaber friktion, eller en konisk hjulbolt har sin konus, som skaber friktion.
    Hvis du spænder en 16mm med 30-50 Nm, giver det jo bolten en trækkraft på 1-2 tons, hvilket er mange gange mere i boltens længde retning, end den kraft du skal bruge for at spænde.

    Man tilsætter jo netop smøremiddel for at man nemmere opnår en højere trækkraft, hvilket meget lidt på virker kræfterne som vil skulle til for at løsne bolten.


  • #25   29. dec 2018 Tja så vi jo igen tilbage ved at olien indeholder additiver i form af bla zink, som er et metal, som nedsætter fiktionen mellem dine to metal overflader.
    Det du ikke ser er, at den kraft som man ønsker og udnytte ved bolte, er aksial, og mange gange større end det drejningsmoment som skal til og løsne/spænde bolten.

    Det er jo et spørgsmål om udvekslings forhold, som bliver større jo finere gevind du bruger.
    Bolten vil jo ikke blive udsat for et drejningsmoment stort nok til og løsne ved og sidde i hjulet, og selvom du har nedsat friktionen så er bolten stadig spændt nok til ikke og gå løs,

    Nu har vi jo ikke noget lab til rådighed, men du kan jo prøve og spænde dine hjulbolte, en ud smørelse og en med, først med fingrene, og derefter med samme moment, og se hvor meget længere rundt du kan spænde den med smørelse.
    Og tjek så hvor højt et moment du skal bruge for at løsne de to.


  • #27   29. dec 2018 Men det eneste du skriver hele tiden er at du vil have det skal være metal mod metal.

    Det lige netop det der hele humle, det handler ikke om metal mod metal, men om friktion.


  • #29   29. dec 2018 Men måske det kunne være at verden ikke er som du tror?

    Og at fedt rent faktisk består af mere end bare fedt.
    Der jo metal forbindelser i smøremiddler, f.eks zink, grafit, kobber, litium eller som i det her tilfælde en kemisk afart af molybdæn, nemlig molybdændisulfid.

    Er det så svært og tro på at et fast stof rent faktisk kan være glat/virke smørende, osse selvom det ikke er et direkte olieprodukt?


  • #31   29. dec 2018 Igen har du ødelagt et opslag Snoopy. Bravo!

  • #32   29. dec 2018 Ha ha fedt, hurra for bilgalleri internet krigere smiley
    Men okay filter virker jo self osse så.

    Er det easy der har fået ny profil?


  • #33   29. dec 2018 #32
    Ja, det er en af hans mange profiler smiley


  • #34   29. dec 2018 Sjovt jeg tænkte slet ikke over at det var “ham” smiley

    Men ja resultatet er som regl det samme, hvis man kommer med lidt for gode argumenter, så gider han ikke diskutere smiley
    Men troll har jeg alligevel aldrig hørt før.


  • #35   29. dec 2018 #28
    Du kan jo udregne den kritiske vinkel mellem to smurte stålflader.
    Du kender friktionskoefficient mellem to overflader af stål smurt med div. smøremidler, så kan du jo hurtigt finde den vinkel overfladerne skal have ift. kraften for at glide.
    Så kan du finde gevindets vinkel ift. boltens centerlinje og så vil du opdage at f. eks en M12x1,5 at der absolut ingen risiko er for glidning.


  • #36   29. dec 2018 #28

    Spild ikke mere tid på at forklare, hvis Snoopy er den samme som Easy, så de spild af tid, som du kan se på min forklaring, omkring indhold af metaller i smøremiddeller er resultatet en yderst barnligt respons.

    Har diskuteret eller prøvet og forklare ham på de forskellige profiler han hopper rundt mellem, og resultatet er det samme hver gang smiley


  • #37   29. dec 2018 Blok ham, det er det eneste der virker mod ham.

  • #39   30. dec 2018 Snoopy

    Der er jo intet konstruktivt i at påstå jeg er en troll?? Og ej heller at blokere mig??
    Og ja jeg er skam maskinmester.

    At du ikke ved der er zink, calcium og andre faste stoffer i smøreolie eller fedt, og derefter bliver barnlig og sur, og ikke mindst kommer med person angreb.
    Hold dig nu til bolden og ikke manden, min uddannelse og person er jo sådan set ligegyldigt i diskussionen.

    Det omtalte molybdændisulfid eller molykote er jo netop kendt som et tørt smøremiddel, din overbevisning om at det skal være jern mod jern, og nedsat moment på bolt hvis den smøres, det handler jo om at den trykstyrke som bolten spændes op til tør kontra smurt.
    Bliver for høj, og man derfor risikere at spænde bolten over sin flydespænding, og derved strække den, med en blivende forlængelse og deformations hærdning, og derved risiko for at bolten knækker.
    Hvilket ikke har en hujende fis at gøre med manglende friktion og løs gående bolte.


  • #42   31. dec 2018 Men det er jo ikke det der er diskussionen, du bliver igen og igen ved med og påstå, at der skal være jern mod jern kontakt ellers vil bolten gå løs.

    Det har jeg forklaret flere gange ikke er nødvendigt, men har du åbenbart stadig ikke forstået.
    Dit skriveri med troll over min forklaring på at der er fast stoffer i smøremidler, viser jo bare at du mangler generel viden til overhovedet diskutere det her på fornuftigt plan.
    Men det er jo ikke første gang en easy profil roder sig ud i noget, som ender i mudder kastning.


  • #44   31. dec 2018 Godt nytår Easy4, Garfield, Vicky, Kim H, MorsPige, FordFimsen, Kim Jong og alle de andre profiler du har levende eller døde.
    Husk tælle fingrene i morgen, er der 10 er det fint, er der mindre røg du for meget pot, er der flere så sov på det.

    Nu er vi ovre i hjulbolte, det bliver et kanont emne det her smiley
    Vil gå ud og koge lidt forårsruller til familien.

    Godt nytår til alle jer andre.


  • #46   31. dec 2018 Åhh ja så vi tilbage ved person angreb igen.

    Prøv og kom med en saglig forklaring eller teknisk forklaring på hvorfor der skal være metal mod metal kontakt, når man er færdig med og spænde en bolt!

    Vi har diskuteret nu over en del indlæg, og det eneste du er kommet med, er fordi du siger det, og fordi du engang har læst i en manual at man skal reducere moment, ved smurte bolte.

    Kør nu nogen tekniske termer af, og forklar hvad det er der gør at en bolt går løs, hvis det ikke er metal mod metal, eller er det som altid med easy, at eneste argument er fordi easy siger det.


  • #48   31. dec 2018 Ha ha i guder, ja ja så jeg en troll.

    Måske du skulle stoppe med og prøve at diskutere tekniske emner/ting, når du ikke har nogen argumenter for dine påstande.


  • #50   31. dec 2018 Det skal jeg skam nok, selvom jeg arbejder i kælderen det mest af tiden.

    Bare du lover og lære lidt omkring tingene inden du udtaler dig.

    Og jeg troede du havde sat mig på filter for flere indlægs siden ?


  • #52   31. dec 2018 Den eneste der kommer med sludder er desværre dig.
    Den eneste af os to der måske skulle bevæge sig ud er dig, måske du endda kunne lære noget, f.eks om smøremiddler, statik eller at komme med argumenter/fakta som underbygger det man påstår man ved noget om.

    Jeg må da indrømme du ihvertfald ikke er en mand som holder sit ord, men det siger jo nok som alt andet i det her skriveri, meget om dig.


  • #54   31. dec 2018 Ses på din næste profil, i din brandert i aften fik du gravet hullet færdigt selv.
    Guds fred !


  • #56   1. jan 2019 Det kræver en troll at kende en troll, siges det.

    Er ikke i tvivl om hvem der er på flest medlemmers filterliste herinde.


Kommentér på:
molykotefedt?

Annonce