{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.412 visninger | Oprettet:

Ind og udsugningsventiler på 1.9 TDI Passat? {{forumTopicSubject}}

Hej, er der nogle af jer der ved, om det er de forreste eller de bagerste ventilløftere trykker på indsugningsventilen?
Har haft en smadret ventilløfter i denne her VW Passat 1.9 TDI, og efter skiftet til en ny brugt knastaksel og en ny brugt hætte til ventilløfteren, så hår motoren stadigvæk rigtig dårlig og hele bilen ryster.
Kan mærke i indsugningen, at den puster lidt ud en gang imellem, og jeg formoder at det indsugninsventil, hvor løfteren blev smadret også er ødelagt, og ikke lukker rigtig til.
Som sagt: nogle der ved hvilket der er ind, og hvilket der er udstødningsventil på sådan en 1.9er?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ind og udsugningsventiler på 1.9 TDI Passat?
  • #1   17. mar 2019 Kig på udstødningsmanifoldet - den ventil der sidder ud for et rør på manifoldet, er en udstødningsventil.

    Ellers må du google motorkoden, og få en tegning over det. Men du kan ikke skifte ventilerne udefra uanset hvad, så af med topstykket og kig på det.


  • #2   17. mar 2019 Det er desværre ikke til at se, hvad for et af ventilerne der sidder ud for manifolden.
    Ville bare lige sikre/forhøje min chance for at have gættet rigtig med fejlen. Hvis nu det var udstødningsventilen, så vil jeg fejlsøge lidt mere inden jeg piller topstykket af.
    Har også en teori om, at hele knasten måske har rykket sig nogle få grader i forhold til tandhjulet, da knasten slå imod den dårlige ventilløfter og væggen, og derfor måske lukker/åbner forkert op for ud og indsugning.


  • #3   17. mar 2019 Dit skålsæde ser fuckt ud og kan havde låst ventilen, så stemplet har kysset ventilen. Men kig ud for hver ventil hvordan de sider forhold til manifolder.

  • #4   17. mar 2019 Det er rigtig. Skålsædet er blevet hacket, da resterne af selve "skålen" blev slået ind imod det. Når jeg sætter den nye/brugte ventilløfter på, så kan jeg godt med bagskaftet af en hammer trykke ventilen ned, ligesom det andet ventil på samme cylinder. Det føles som om at ventilen, hvor løfteren var blevet ødelagt kan trykkes lige så langt ned som det andet ventil, og også kommer lige så langt op, som det andet ventil på samme cylinder, hvilket undrer mig, da det jo lader til at ventilen ikker er ødelagt, eller tager jeg fejl?
    Fedt med nogle svar og ideer fra jer!


  • #5   17. mar 2019 Har du lavet en kompression test af din motor ?. for det et godt sted at starte så du kan se om det er ok. eller en lufttryk test for at se hvad ventil side der er utæt. og der kan nemt være bukket en ventil evt meget lidt vis den har taget skade af enten den skadet knast,eller tryk proppen/strammer. plus vis de nye ventil strammer hænger så Kan det også have skadet ventilen bagefter.da det kan gøre ventil fjedren ikke kan følge med.

  • #6   17. mar 2019 Jeg har desværre ikke lige adgang til en kompressions tester til diesel biler.
    Har dog tænkt på noget med at tjekke den med noget trykluft på en eller anden måde, som du også skriver. Hvordan ville du teste den med trykluft?


  • #9   17. mar 2019 Er denne her ikke indsugning?

    profilbillede
  • #10   17. mar 2019

    profilbillede
Kommentér på:
Ind og udsugningsventiler på 1.9 TDI Passat?

Annonce