2.264 visninger
|
Oprettet:
Piver i tomgang når kobling trædes ned {{forumTopicSubject}}
Hej alle!
I tomgang når jeg træder kobling ned og er i frigear kommer der en pivelyd.
Er det koblingen der er ved at være slidt? Eller noget andet?
Koblingen er ellers nem at træde ned, gearskiftet også nemt, og der er ingen 'hak' når jeg kører. Det er kun pivelyden i tomgang. Kan det måske være et remhjul? Nogen bud?
(Bil Hyundai Matrix 2008 1.6 Benzin FC)
Skriv hvis I har brug for mere info.
aug 2007
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 118
Du skriver at kobling virker, nem at træde ned osv. Jeg ville køre videre indtil andre koblingsskvanker viser sig.
aug 2007
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 118
jan 2020
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 7 Svar: 25
Er den drivrem det samme som kilerem, eller er "drivrem" en fællesbetegnelse for forskellige slags remme (fordi der er så mange remme i en motor?)
aug 2007
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 118
mar 2018
Følgere: 3 Emner: 2 Svar: 162
Det kan da ikke have noget med en drivrem at gøre, når lyden kun kommer når koblingspedalen trædes ned.
Og giver man en drivrem sillicone eller WD-40, så hører man ikke længere når den glider, til gengæld glider den meget lettere. Dårligt råd.
Skal man spraye noget på sine remme, skal det være beregnet til det.
aug 2007
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 4 Svar: 118
Tænker at lyden måske kan komme andre steder fra, når koblingen er nedtrådt og motor kører ubelastet bortset fra generator, aircon kompressor m.m.
jan 2020
Følger: 1 Følgere: 1 Emner: 7 Svar: 25
Det er nok desværre koblingen.....
Piver i tomgang når kobling trædes ned