{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.046 visninger | Oprettet:

Fartpilot Liteon AP500 udfordringer! {{forumTopicSubject}}

Jeg er ved at sætte en Liteon AP500 på min motorcykel smiley men kan ikke få kablet til at "skubbe" til servo`en når den holder stille uden at det krøller, men måske nogen kan fortælle mig om kablet bliver holdt stramt med et let træk i kablet når der kommer spænding på servo`en??? jeg har prøvet at sætte strøm på styremodul og servo, samt trykket på "On" på styrepanelet, det sker der ikke noget ved! dog uden at jeg har sat en ledning til tændspolen eller en bremselyskontakt.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Fartpilot Liteon AP500 udfordringer!
  • Finn J
    Finn J Tilmeldt:
    jul 2014

    Følgere: 14 Svar: 2.877
    #1   10. apr 2020 tror ikke du kan teste før alle ledninger er forbundet.

  • #2   10. apr 2020 Hej
    Du kan IKKE teste noget før bremsekontakt - koblings kontakt og tændings plus er forbundet impulsledning til tænding er ligemeget
    hvis du bruger violet ledning til kobling behøver den IKKE at være forbundet (Udløser pilot når den får stel)
    Har du monterings vejledning til piloten ? i den står hvordan du kan teste de forskellige ting på piloten
    bowden kablet glider IKKE tilbage i servomotoren hvis du giver gas med dit gashåndtag men vil folde alt efter hvordan du har udført trækket
    vedr. impuls/tænding er det meget bedre at benytte speedometersignalet hvis du har et elektronins speedometer
    har nok monteret et halvt hundrede af de piloter mens jeg arbejdede og kan stadig huske det meste så bare spørg løs smiley


  • #3   10. apr 2020 Fartpilot på mc. Så har man sku set det med. Hvad sikring er der på, hvis du falder af???

    Normalt når man monterer fartpilot, skal kablet have lidt slup, når det hele er slukket, når man manuelt gir gas, skal fartpilot kablet normalt enten følge med, og så lave en fin bue uden knæk. Men det er ski mange år siden jeg har rodet med kabeltrukne tempomat


  • #4   10. apr 2020 Johan P
    Hvad sikring er der i en bil hvis du mister bevistheden mens bilen kører på pilot ?


  • #5   10. apr 2020 Polo, point taken

  • #6   10. apr 2020 Okay, tak for jeres svar smiley
    Jeg har læst om en der har monteret samme fartpilot på en Suzuki, min er en BMW, og han har nøjes med signal fra minus ved tændspolen som "speed signal" og så et signal fra bremsekontakten, det skulle virke, men min bekynring er at kablet ikke går retur i servoen, men det er helt normalt, som jeg forstår det smiley jeg har det hele til fartpiloten, det lå i den originale kasse.
    Det er nu meget normalt med fartpilot på nyere motorcykler, men min er i forvejen bygget meget om, og er fra 96, så det kunne være ret cool med en fartpilot, vil jeg mene smiley


  • Finn J
    Finn J Tilmeldt:
    jul 2014

    Følgere: 14 Svar: 2.877
    #8   10. apr 2020 bremselyskontakt hvis der kun er en ledning laver den stel eller afbryder stel..

  • #9   11. apr 2020 Begge ledninger til bremselyskontakt skal forbindes !
    Hvis den er enpolet kræver det et relæ for funktion


  • #10   11. apr 2020 Min plan var at sætte plus fra ledningen til bremselyset, da den bliver forsynet af begge bremselys kontakter, for dem er der to af på en motorcykel ?? men hvordan får jeg det til at virke ??

  • #11   11. apr 2020 Ene brune ledning på plus siden af kontakten og anden brune ledning på lampesiden af stoplys kontakt
    Hvis ikke muligt så relæ på skriv og spørg hvordan hvis først forslag ikke kan udføres
    Pilot føler "stel" gennem stoplyslampe (må ikke være led)


  • #12   13. apr 2020 Jeg kæmper stadig med at finde en løsning til kablet ved gastrækket, men har ikke opgivet endnu.
    Med hensyn til stoplys kontakten bliver det nok en relæ løsning, da baglygten er en diodetype, så hvis jeg forstår det korrekt, skal plussen til bremselyset trække et relæ, og måske give strøm til den brune ledning på fartpiloten??? eller er det lige meget, men når det relæ trækkes, sluttes der en stel forbindelse til til den brune/hvide ledning til fartpiloten, så den får stel og slår fra?


  • Finn J
    Finn J Tilmeldt:
    jul 2014

    Følgere: 14 Svar: 2.877
    #13   13. apr 2020 "den brune ledning trækker stel gennem stoplyspæren og dermed kan fartpilot aktiveres, når du bremser lyser pæren og afbryder fartpilot.. ved ikke hvilken monterings anvisning du har, men her er den jeg brugte til min bil : https://www.net-import.dk/images/AP500-Monteringsvejledning.pdf

  • #14   13. apr 2020 Min baglygte er en LED type, så det kræver nok en relæ forbindelse, men jeg fornemmer at polobjørn ved hvordan den skal fikses, tænker at bruge forbindelsen der tænder stoplyset, da der jo er 2 stoplys kontakter på en motorcykel ??

  • #15   13. apr 2020 Det er nok den samme brugsanvisning vi har ??

    profilbillede
  • Finn J
    Finn J Tilmeldt:
    jul 2014

    Følgere: 14 Svar: 2.877
    #16   13. apr 2020 #15 ja det ser sådan ud, vær opmærksom ved montering af de 2 brune ledniger ved stoplygtkontakt at der er en hvid stribe på den ene ledning, der må ikke byttes om på dem ..
    med hensyn til led pærer i stoplys kan der sættes en modstand ind over..


  • #17   13. apr 2020 Ligemeget hvordan de brune ledninger forbindes striben betyder intet
    Du skal bruge et skifterelæ med klemmer 85 86 30 87 og 87A for at udføre det korrekt
    Ene brune til plus på stoplyskontakt og forbind relæ så det trækker når du bremser
    Anden brune til 30 på relæ
    Kl 87 til plus
    Kl 87a til stel
    Ved du hvad en diode er og hvordan den virker ?
    Med 2 dioder kan du forbinde relæet til begge bremser uden at sammenblande dem


  • #18   13. apr 2020 Jeg har sådan et relæ ?? så 85 får spænding fra bremselys plus, korrekt? 86 til stel, og så som du ellers forklarer ??
    Jeg har prøvet at tage speed signal fra minus på omdrejningstæller, men synes ikke jeg kan få den til at reagerer, men det hele skal måske først virke, altså bremselys også for at kunne teste noget, jeg vedhæfter diagram på motorcykel.


    profilbillede
  • #19   13. apr 2020 Og relæet

    profilbillede
  • #20   13. apr 2020 Relæ OK
    diagram - hvor er stoplyskontakterne ?
    Og IGEN du kan IKKE teste før alt er forbundet
    Du har formodentlig 2 stoplyskontakter giver de begge plus ?
    Hvis de gør så læg en diode fra hver kontakt og saml den anden side af dioder på dit relæ så vil pilot udløse uanset hvilken bremse du bruger
    Byg kontakt på din kobling og monter den så den giver stel til den violette ledning så vil piloten annulere når du kobler ud !


  • #21   13. apr 2020 Så langt så godt, jeg har nu relæ på stoplyset, og det virker, eller det vil sige den bipper i diagnose A, så jeg antager det er som det skal være ??så kan jeg også styre servo op og ned på diagnose B, men hvis jeg kører med cirka 70km/t og har den i automatisk opsætning accelerer den når jeg trykker RES og jeg kan ikke koble den ind, så jeg må slukke fartpiloten, så det virker næsten ?? kan den ikke styres på omdrejningerne alene, skal der også en speedometer signal til? Kan jeg hugge det fra en ABS sensor ??

  • #22   13. apr 2020 Begge kontakter giver plus via 1 ledning til baglygte, der er ikke plads til en koblingskontakt ved grebet smiley men jeg er tryk ved bremselyset alene, har i mange år kørt med fartpilot i diverse biler

  • #23   13. apr 2020 Lige et spørgsmål mere, skal ben 85 have spænding hele tiden, eller kun når jeg bremser?

  • Bruno A
    Bruno A Tilmeldt:
    maj 2013

    Følger: 5 Følgere: 4 Svar: 5
    #24   5. maj 2020 Hej, jeg så lige, at du skrev om én med en Suzuki, der har monteret denne fartpilot (det kan meget vel være mig, da jeg har den på min Suzuki GSX 1100). c”,)

    Jeg er ikke helt med på, hvad du mener med kablet. Men her er, hvad jeg gjorde:

    Jeg har brugt CM35 betjeningsarmen, der desværre ikke tåler seriøst meget vand... så jeg skal have tætnet den med silicone eller noget. Men ellers har jeg ikke haft nogle komplikationer med systemet.

    - Forbindelse til den ene tændspole via den gule ledning; jeg har udeladt koblingsforbindelse, da jeg alligevel aldrig kobler ud, inden jeg bremser (hvilket jo afbryder fartpiloten).
    - Selvsagt et signal fra stoplyskredsen (brun, så vidt jeg husker) til udkobling ved bremsninger.
    - Orange til en klemme 15, altså +12V når der er tænding på.
    - Kablet fra servomotoren er for langt, så jeg lavede en sløjfe langs stellet og førte selve kabelenden ind under gaskablet på karburatorerne - de kan snildt være der begge to uden at konflikte.
    Kablet skal blot have lidt slæk på samme måde som det almindelige gaskabel, så burde alting være i orden. Når servomotoren arbejder, trækker den kablet ind i selve motoren og lader det køre ud igen, når fartpiloten afbrydes.

    Du kan teste det således: hold set/acc indtrykket, og sæt tænding på. Den skal derefter give et bip, hver gang man sender et signal (alle funktioner på betjeningsarmen, samt bremse osv.)
    Servomotoren testes ligeledes ved at holde set/acc indtrykket, og så startes motoren. Når fartpiloten efterfølgende tændes, skal den give omdrejninger via servomotoren, når man vælger set/acc og vice versa.

    Jeg håber, at det kan hjælpe - held og lykke, jeg er totalt syg med min og har svært ved at undvære den, nu hvor jeg har prøvet at køre med sådan én. smiley


  • Bruno A
    Bruno A Tilmeldt:
    maj 2013

    Følger: 5 Følgere: 4 Svar: 5
    #25   5. maj 2020 Nu fik jeg læst de sidste indlæg også. Sorry, noget af det i mit svar var ikke rigtig relevant, men det går jo nok. c”,)
    Hvis alt andet virker i de forskellige testmodes, så burde opsætningen under kørsel også fungere, forudsat, at man vælger den rigtige sekvens og husker at gemme opsætningen.

    Det er udmærket, at den bipper, når man vælger noget, men det er jo lidt svært at høre på en motorcykel... så der må man bare prøve sig frem. Jeg fandt ret hurtigt ud af, at dens gain var alt for hidsig til en motorcykel (den er jo som standard gearet til en 4-hjulet skildpadde og ikke en 2-hjulet sprinter). smiley
    Men med lidt eksperimentering finder man jo et niveau, der passer til éns temperament og maskinen.


  • Bruno A
    Bruno A Tilmeldt:
    maj 2013

    Følger: 5 Følgere: 4 Svar: 5
    #26   5. maj 2020 Jeg kom lige i tanker om noget mere...

    Ved opsætningen under kørsel er der to parametre, den skal lagre i sin hukommelse. Det ene er den før nævnte gain, der afgør, hvor “aggressivt” den skal regulere hastigheden - den anden, derimod, går på kablets slæk - så den ved, hvor meget servomotoren skal trække i kablet, inden den rent faktisk begynder at give gas (for at sikre en blød tilkobling).


  • #27   5. maj 2020 Hej Bruno, og tak for dine svar, men med hjælp fra Polobjørn kom jeg i mål, den virker super godt, men som du selv beskriver er den lidt vild når den kobler ind, men ikke noget ubehageligt, ellers går det så fint så fint smiley
    Med hensyn til kontrolpanelet har jeg brugt det der kan monteres på instrumentbrættet, og kommet en pose omkring, så det virker umiddelbart smiley


    profilbillede
  • Bruno A
    Bruno A Tilmeldt:
    maj 2013

    Følger: 5 Følgere: 4 Svar: 5
    #28   6. maj 2020 Hej Frank,
    Super! Ja, den er god, bestemt! Jeg var spændt på, hvordan den ville have det med de tæsk den får på en motorcykel, men både elektronikboks og servomotor lever stadig i bedste velgående efter noget i retning af 40-50.000 km, heraf størstedelen i eks-Sovjet.

    Indkoblingen kan du jo finjustere. Den automatiske opsætning virker generelt ganske udmærket, men igen er dens default-parametre jo beregnet til biler. Så lidt mindre gain kan gøre underværker. c”,)

    Anyway, godt at høre, at det lykkedes dig at komme problemerne til livs. smiley



Kommentér på:
Fartpilot Liteon AP500 udfordringer!

Annonce