{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.118 visninger | Oprettet:

Atomet T
Atomet T
Tilmeldt:
29. okt 2023
Emner: 1

Er det bundpladen og kan det sættes på igen?? {{forumTopicSubject}}

Hej - kørte over en meget høj kantsten i dag og det resulterede i at den her dims faldt af bilen... Hvad er det? Og kan jeg bare montere den igen?
Eller skal jeg forbi en mekaniker?

Den sad under bilen forest? På en seat mii


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Er det bundpladen og kan det sættes på igen??
  • #1   29. okt 2023 Det er et bundskjold, det forhindrer bl.a. at vand plasker op fra vejen (pytter etc), ligeledes begrænser det stenslag i bunden af bilen.
    Delen er nok ikke alene, men er en ud af formenligt 2-3 stykker ialt.
    Selve stykket ser lidt ked ud af det, det kan nok plast svejses hvis det er, og så skal der muligvis skiftes plastik pløkker.
    Kører du på værksted reparere de normalt ikke den slags men køber nyt. Skud fra hoften stumpen skal nok koste en 500kr og skal de sætte den nye fast så mindst det samme til mekaniker.
    Der kan iøvrigt være yderligere skade som ikke nødvendigvis er faldet ned af sig selv. Det kan vi naturligvis ikke vurdere og det kan være betydende.

    Generelt er det tåbeligt at alle de nye kantstens som sættes op i kbh området er sygt høje og firkantede. De gamle var lavere og skåret i 45graders vinkel så man kunne liste op på dem, ved f.eks. en ambulance forbikørsel eller lign.


  • #2   29. okt 2023 Ville køre forbi en mekker, nyt bundskjold skal der nok til, også for at se om der er skader.

Kommentér på:
Er det bundpladen og kan det sættes på igen??

Annonce