{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.010 visninger | Oprettet:

kenneth o
kenneth o
Tilmeldt:
12. dec 2004
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 3

Problemer med en Ford Escort {{forumTopicSubject}}

Teknisk data:
Ford Escort 1.6 Benzin fra 1988.

Beskrivelse af problem:

Jeg kører på motorvejen med knapt 110 km/t, da motor begynder at hakke svagt, jeg kan mærke hvordan jeg skal træde mere og mere på speederen for at holde farten(ingen stigning i vejen), til sidst kører jeg med speederen næsten i bund, og kun med 100 km/t, jeg kan mærke hvordan bilens omdrejninger slet ikke reagere på jeg træder på speederen, dvs. den sidste 1cm accelerere den svagt men meget hakkende. Jeg beslutter at kører fra og da jeg kobler ud og slipper speederen lyser to advarselslamper (batteri og olie). Motor er ikke gået ud, men kan mærke at min bremseforstærker ikke længere er aktiv, og når man træder på speederen sker der intet, men så pludseligt kommer der nogle hak.
Jeg slukker motoren helt og starter den så igen, hvor den så efter noget jammer, køre igen og kører uden problemer hen til nærmeste tank. Jeg fylder 1 liter olie(10-40) på den, da det måske kunne være på grund af for lavt lidt olie at olielampen har lyst. Herefter er der ingen problem med start eller at køre.

Det skal sige at jeg netop har fyldt den op med 95 blyfri. Og de sidste 2 tanke har været med 95 oktan med bly. (har fået af vide den burde kunne kører på begge ting.)

Da jeg ikke selv er mekaniker, men godt kan lide at skille ting ad J smiley kunne jeg godt bruge noget råd/vejledning til hvad der måske kan være galt.
Skal jeg skifte olie? tændrør? batteri, eller noget andet ?

Jeg har selv haft tanker om (for lavt batteri pga. jeg til daglig køre meget korte ture.)

Jeg har desuden registret at jeg kører knapt 7 km/liter, og jeg kunne godt tænke mig at høre om det er normalt for en gammel bil som min? Eller om der måske er noget andet galt?.

Tak for hjælpen
Hilsen Kenneth


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Problemer med en Ford Escort
  • #1   12. dec 2004 Jeg har oplevet selvsamme situation, der var det pga. mangel på olie!

  • #2   12. dec 2004 Den skal køre næsten det dobbelte på literen. Du kan lige så godt køre V8er med det forbrug. Det er svært at komme med et kvalificeret bud på dit problem.

  • kenneth o
    kenneth o Tilmeldt:
    dec 2004

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 3
    #3   12. dec 2004 Ok, jeg har som sagt heller ikke haft noget problem de sidste par gange efter jeg fyldte olie på.

    Ja, jeg giver den lidt af hvert, somregl blyfri da det er billigst, er det et problem ???


  • #4   12. dec 2004 Unleaded fuel only!! Men har hørt at en tankfuld bly hver 10-15. gang ca sku være godt smørende for systemet.

  • #5   12. dec 2004 køb 95 blyfri... jeg kan sige at min kører med 95 blyfri, den har flere hk end din og kører 14 på literen...

  • #6   12. dec 2004 Ja, kør blyfri det er det motoren er bygget til...Det er kun amerikanere og veteraner der skal have noget med noget 'gods' i..

  • #7   12. dec 2004 Rasmus K:
    Lige præcis smiley


  • kenneth o
    kenneth o Tilmeldt:
    dec 2004

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 3
    #8   12. dec 2004 I sommers de jeg overtog billen, kørete den cirka 11-12 på literen, jeg regnede med det var fordi jeg kører korte ture og pga. vinteren, at den kører de ca. 7 som nu. men det er måske forkert???



  • #9   12. dec 2004 Korte ture kan godt have del i det, men ikke så mange liter i nedgang... kør i en længere periode med blyfri 95 og check det igen

  • kenneth o
    kenneth o Tilmeldt:
    dec 2004

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 3
    #10   12. dec 2004 OK det vil jeg gøre smiley

    Lige for sjov, men er der enlig så forskel på 92 og 95 blyfri? eller er det vigtigt det er 95 ? (igen ved intet!!)

    -tak


  • #11   12. dec 2004 I mange tilfælde er der det samme i 92 og 95-standerne, så fang en tankvognmand i 'gerningsøjeblikket' der hvor du plejer at tanke, og spørg om han vil røbe hva kan kommer i 92-standeren

  • #12   12. dec 2004 Ja måske er det rigtigt hvad rasmus k skriver, men om det er 92 eller 95 du kører med i din motor er forskellen minimal, og den kan sagtens køre på begge smiley

  • #13   12. dec 2004 man hælder sq da ikke bare olie på hvis den ikke mangler det.

    Håber virkeligt at du chekkede om der manglede olie inden du bare lige hælde en liter på. Man kan skyde alle pakninger ud af motoren ved at overfylde den med olie.

    Grunden til at olie lampen lyser, er jo at motoren går i stå, hvilket den har været hvis bremseforstærkeren ikke virker, denne kører nemlig på vacuum fra motoren, og den eneste grund til at den ikke vil virke er manglende vacuum fra motoren=motoren ikke kører.

    nu skriver du ikke om bilen er med karburator eller indsprøjtning, men hvis det er en karb. model, lyder det som et typisk karburator is problem, at dyserne i karburatoren fryser til pga. kondensvand i benzinen, hvilket afhjælpes med karb. sprit.

    At den derudover kører MEGET kort på literen kunne tyde på at en indtilling af karb. er hårdt tiltrængt.

    iøvrigt kan da lige nævnes, at hvis dit problem virkeligt skulle skyldes manglede olie vel motoren helt sikkert have taget alvorligt skade af sådan en tur, og det kan IKKE bare afhjælpes med at hælde olie på igen, så tvivler derfor på, at det var problemet i første omgang.


  • #14   16. dec 2004 Forskellen på De fprskellige oktan tal er Selvantændingstemp. det er den eneste forskel... smiley

  • #15   16. mar 2006 skift dit batteri min har gjort det samme nyt batteri og så skiftede jeg osse lige den der genarator med det samme jeg nu var i gang

Kommentér på:
Problemer med en Ford Escort

Annonce