{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  fælge - pulver eller autolak ?
  • #1   27. mar 2011 pulver holder bedre men træls at få af hvis du skal ha dem malet igen engang smiley

  • #2   27. mar 2011 Pulverlak bliver sjældent så pænt som autolak kan blive.

  • #3   27. mar 2011 Min dækmand siger at pulver ikke er at foretrække, på stålfælge f.eks. risikere man at lakken falder af i flager når der bankes afbalancerings klodser på.. og hvis du rammer en kantstan får du ikke kun ridser men igen risikere du lakken slipper i flager..

  • #4   27. mar 2011 blev jeg ikke meget klogere på smiley

  • #5   27. mar 2011 hold kæft folk snakker som de har forstand pulver kan nemt blive så flot som autolak, der findes grunder i pulver. og hærdes fælgen som den skal ja så falder malingen heller ikk af arbejder selv med det til dagligt.

  • #6   27. mar 2011 brian og nej der ikk bedre korrisionbeskyttelse ved autolak.. siger sig selv da pulver varmes fast og det isoler bedre.

  • #7   27. mar 2011 Holder med Vw specialisten....

    Det er jo nærmest en legering med farve man brænder fast på fælgen...



  • #8   27. mar 2011 Jeg har nu set pulverlakkede fælge, som var iret under, og hvor lakken bare kunne pilles af med fingrene..

  • DJo E
    DJo E Tilmeldt:
    jul 2007

    Følger: 3 Følgere: 2 Svar: 246
    #9   27. mar 2011 Pulveret har visse specifikationer, og udhærder bedst ved visse temperaturer i en given tid. De fleste steder overholder man slet ikke hverken varmegrænsen eller tiden for hærdningen. Alt for at banke så meget igennem som muligt, for at tjene flere penge i en forvejen presset branche med masser af konkurrence. Og har fælgene tillige med ikke fået den korrekte forbehandling, så risikerer du netop at det falder af i flager. Der er også stor forskel på de forskellige pulver producenter og priserne. Endivere forskellige typer pulver. For ikke at snakke om opbevaring af pulveren, det er heller ikke altid efter bogen.

    Hvis det falder af i flager, så skal man nok se sig om efter et andet sted at få lakeret.

    Brian M, elektrostatisk anlæg som kaldes corona. Tribo er friktionsanlæg. Hver har deres fordele og ulemper, alt afhængig af hvad man skal male.


Kommentér på:
fælge - pulver eller autolak ?

Annonce