{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
492 visninger | Oprettet:

Løst starterproblem {{forumTopicSubject}}

Hej, lang historie kort:

har skiftet startere som en gal, og har nu fundet ud af at det er et el problem. Satte plus fra starterplus til batteriplus og nu starter bilen perfekt. Det var altså ikke stel den var gal med.

Hvad er mest sandsynligt der er gal? Plus fra starter til generator? Eller hvad? Er total mongol til el, så hvis nogen er mega kloge må de gerne byde ind.

Ps. det pisse træls at ligge under en bil når det regner, specielt når alt vandet tilsyneladende ender lige der hvor jeg ligger.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Løst starterproblem
  • #1   18. sep 2011 har du tjekket om der kommer + i den ledning som går til startrelæet på starteren?

    er der + i fødeledningen til starteren??


  • #2   18. sep 2011 Bilen starter igen uden startkabler. Jeg pillede plus af (den store af dem), og rensede det godt, wd40, på igen og så spray med noget kontakthalløj. Første forsøg skete der intet, men i andet sprang den i gang og nu starter den fint.

    Det må være fordi den er irret i selve forbindelsen i skoen? Har ikke kontrolleret + eller noget for har ikke lige noget liggende der er passende til det job desværre.


Kommentér på:
Løst starterproblem

Annonce