{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.376 visninger | Oprettet:

FOX udstødning - UDEN larm? {{forumTopicSubject}}

Hej.

Jeg er blevet helt lun på udseendet af FOX's "RS6" udstødning som på denne; http://shop.loonytuns.de/images/produktbilder/44674.jpg

Men jeg gider simpelthen ikke høre på brøl og larm, da jeg bare har en 2.0 TDI 170 hk.

Er der nogle kloge hoveder der tilfældigvis ved, hvor meget dette vil sige på sådan en 2.0 TDI? For jeg gider ikke skal ændre det, hvis det kommer til at larme. Hvordan er FOX ellers, kvalitetsmæssigt? Det er kun pga udseendet jeg er lidt lun på idéen.

Pft.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  FOX udstødning - UDEN larm?
  • #1   16. mar 2014 hvis det kun er udseendet, hvorfor så ikk bare købe et halerør?

  • #2   16. mar 2014 Har jeg på nu, men det ser ikke ordenligt ud. Jeg vil have udseendet hvor det ser lidt mere professionelt og helstøbt ud.

  • #3   16. mar 2014 Jeg har Fox på Golfen da de laver deres systemer efter bilen og motoren, så alt bliver lavet efter de originale ophæng. Der var ingen tilpasning da det skulle på.
    Noget der var et stor plus ved mig, da jeg er træt af at kigge på alle de skæve bagpotter.

    Jeg har et 2" (samme som original størrelsen) fra katalysatoren og bag ud dog uden mellempotten, og der er næsten ingen lyd når man bare bibeholder en hastighed. Når man accelerere normalt siger bilen lidt uden at det lyder som om verden er ved at falde sammen, som det gjorde med en Saxo jeg kørte bag i dag.
    Har dog ikke hørt den på en bil som din, men hvis du får det lavet i samme tommer som bilen køre med originalt, i stedet for at gå 3"+ som mange gør så burde den ikke larme.

    Dog kan leveringstiden være lidt længere hvis du vil have en specielt rørhale, hvis det ikke er en af de "normale", plus en merpris. Det kom jeg i hvert fald til at betale da jeg ikke ville have et "normalt" rund afgang.

    Så i forhold til andre mærker jeg har prøvet, er det ikke sidste gang jeg vil bruge Fox. =)


  • #4   16. mar 2014 Tak for den uddybende information, K9.

    Det er et sæt med bagpotter + mellempotter, da de originale mellempotter er for små. Jeg får peanut og kyse ud af at se videoer på youtube, for det er alt sammen så røv elendigt optaget, og jeg aner ikke om der er gjort andet ved dem eller ej.

    http://www.extremecarparts.dk/audi-rs6-4f-fox-sportsudstodning-mellempotte
    Mellempotter

    http://www.extremecarparts.dk/audi-rs6-4f-fox-sportsudstodning-bagpotte
    Og selve duplexen. Jeg frygter bare det giver for meget lyd fra sig.


  • #5   16. mar 2014 Ellers tag en snak med Thomas på Mandag, da han måske har smidt et Fox system på en bil magen til din. Så kan det være at han kan optage lyden, men der kan du jo også forklare hvad du specifikt går efter.
    De er nemlig meget large med hvordan det bliver opbygget, da de laver alle systemer på bestilling.

    Fox har også videoer på deres hjemmeside, dog har de ikke en der passer til din bil og motor. Men så kan du da i det mindste høre det i nogle ordentlige videoer.
    http://www.fox-exhaust.com/dk/video/cat/13/index.html


  • #6   16. mar 2014 https://www.youtube.com/watch?v=4Mz7a-haLrU

    Her er den på en 170HK Seat.



  • #7   16. mar 2014 Tak for det link, selvom det er Remus og ikke FOX der er på.

    Kan bare ikke bedømme om det lyder godt eller dårligt. Umiddelbart lyder det ikke til at være af meget.


  • #8   16. mar 2014 Min fejl, gik bare på youtube og trykkede Fox exhaust 170 TDI, så ikke der stod Remus smiley

Kommentér på:
FOX udstødning - UDEN larm?

Annonce