{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af 9x lamper 1.000 kr.
  • Fjerning af kalk i bruser 800 kr.
  • Opsætning af køkkenlåge som er faldet ned 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 900 kr.
  • Eftersyn af knallert/scooter (Gilera Stalker 2006) 680 kr.
  • Skifte toilet 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Ford sierra
  • #1   5. mar 2009 Der skal mere til de to ting vil ikke give noget vider mærkbart måske 5 hk, men søg på kn kit så kommer der masser af firmaer frem, og udstødning kan du få på alle reservedelslager, men vil anbefale du får den chipet og nogen andre knaster incl de to andre ting så er du i gang

  • #2   5. mar 2009 åben ruderne, aargh

  • #3   5. mar 2009 banan, knaster, chip/ programerbar ecu, spjældhuse, turbo/kompressor, der er maaaange muligheder.. smiley

  • #4   5. mar 2009 tænkte bar ikke i så store projekter? som fx. turbo :b

  • #5   5. mar 2009 tænkte mere om der evt var nogle der havde erfaringer med noget ?

  • #6   5. mar 2009 jeg er i gang med et lille projekt.. smiley

    Har banan, hjemmelavet udstødning, kn og.. ja ikk mere tror jeg.. på lige nu, det går fint nok smiley
    men skal have flere hk ud af den da. . det er sikkert..


  • #7   6. mar 2009 Sælg den og køb en Cossie smiley
    Der findes desværre ikke lette hestekræfter.

    Et KN filter giver ikke andet en mere brøl/larm, som får dig til at tro du har flere hestekræfter.
    Udstødning er måske en måde at få 1 xtra hestekræft hjem, men så er det også det da, jo og mere støj.


    HansPassatTDIHald


  • #8   6. mar 2009 Bevis det venligst.

    HansPassatTDIHald


  • #9   6. mar 2009 Få optrimeret den org. styrebox og kn..

    Det var hvad jeg fik ordnet og så gik den ret godt..


  • #10   6. mar 2009 Det beviser jo intet. En rullefeltstest beviser noget.
    Hvis mig en udskrift med før og efter måling når der blot er skiftet udstødning.
    Jeg skrev du skulle bevise det, ikke kun gisninger ! !

    Jeg har aldrig på nogen af mine biler som har været med sugermotor oplevet en effektforøgelse ved skift af udstødning, ikke nogen nævneværdig (det vil så sige.. 1 - 2 xta hk.)


    HansPassatTDIHald


  • #11   6. mar 2009 hans nu er du dum smiley det giver jo også 5 hk at sætte kn på.. og en chip giver ALTID 15 hk ekstra.. det ved alle da smiley

    Må give dig ret hansi.. det er ikk det vilde det giver.. men det lyder fantastisk og man (incl undertegnede) får følelsen af at køre hurtigere.


  • #12   6. mar 2009 fint hvis du er så klog så prøv at kigge møffes gter.. den kom op på 140 med knaster, banan, filter og optimeret indsugningsmanifold.. Den her bil er ikk født til at hive nemme heste ud af..!

  • #13   6. mar 2009 det er fint med alle dine regne ud heste, men som du så fint selv siger så er disse motore ofte godt slidte og derfor kan du ikk bare komme med generelle tal..
    Jeg er da sikker på min ikk har fået over 10% ekstra hk på grund af filter og udstødning..

    Men for at bakke din teori lidt op så er det nødvendigt med disse tiltag for at lave yderligere tuning af bilen.


  • #14   6. mar 2009 den havde også chip den med 140..
    ja selvfølgelig er 1 HK underdrivelse.. men det er jo bare for at sige at det ikk giver noget mærkbart..


  • #15   6. mar 2009 Kn siger også du får flere hk og bedre benzinøkonomi.. men det gør du jo ikk nødvendigvis..

  • #16   6. mar 2009 sierraer har probs med at gå ordentligt hvis man piller katten af (hørt ikke erfaret)
    Klart er der da ngoet i det de siger, meeeen tror altså ikk på det er helt sandt det hele.. tror ikke på man kan regne hk ud..

    Desuden vil jeg påstå at asiatiske biler er lidt lettere at trække hk ud af end danske.. de er vidst også opgivet til lidt mindre end de reelt har, noget med afgift eller hva ved jeg..


    Godt så fortæl mig hvordan det skal monteres hvis du har så meget forstand på det.. Det er sådan der K N selv vil have det monteret, og det er ikke monteret for at få hk men lyd!


  • #17   6. mar 2009 den test af filter viser jo tydeligt at det ikk giver noget nævneværdigt? det er +- 2-3 hk.. det er der da ikk grund til at regne med.

    citat fra den side du henviser til:

    "Min konklusion er at det er spild af penge....
    Min anbefaling vil fra dags dato være, std. filter, eller konisk hvis du vil have larm eller mislyde, og hvis du vil have noget der giver effekt på en sugemotor, så brug dine penge på en Cupindsugning ! "


  • #18   6. mar 2009 og det var en tanketorsk.. asiatiske biler mener jeg er nemmere at hente hk ud af end eupæiske.. men det er måske også bare en myte?

Kommentér på:
Ford sierra

Annonce