{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.161 visninger | Oprettet:

Janus t
Janus t
Tilmeldt:
13. mar 2007
Følger: 1 Emner: 10 Svar: 18

Golf IV kompressor tuning mv? {{forumTopicSubject}}

Jeg går lidt og leger med tanken om at prøve at smide en kompressor på en Golf IV 1.8 20v, og har da hørt om at der er blevet lavet nogle til netop denne motor, men hvilke foranstaltninger skal der foretages for at motoren kan holde til det, og hvad med monteringen? Behøver ikke sindsyg mange heste, men bare lidt mere der kan give en bedre momentkurve; har også hørt at man kan til og fra koble en kompressor hvilket jeg synes lyder rimelig cool alligevel.
Nogle anbefalinger til en kompressor, evt. links?

Efter hvad jeg har læst, skulle det også være godt at smide en bananmanifold på den, og endda fra den originalle der sidder på 1.8T motoren, men hvor finder jeg sådan en til overkommelig pris, og evt. brugt f.eks. på ebay.de, men har ikke rigtig fundet noget på siden, det hedder garanteret noget specielt på tysk?

Der monteres selvfølgelig et godt luftfilter, nok helst i den originalle kasse, nogen specielle anbefalinger dertil?

Når alle disse tweaks er på plads, skal den nok senere chiptunes, for lige at give det sidste smiley

Skal lige siges at jeg ikke har så meget forstand på det, men er typen der gerne vil lære at gøre det selv, har med tiden fået lidt mere tålmodighed smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Golf IV kompressor tuning mv?
Kommentér på:
Golf IV kompressor tuning mv?

Annonce