{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.788 visninger | Oprettet:

Bil database {{forumTopicSubject}}

Hej venner,

Jeg er i gang med at udvikle et smart system som konstant samler informationerne om biler og tilføje dem til en bil database.

Jeg vil gerne høre hvilke informationer kan være interessant at samle efter jeres mening.

Som udgangspunkt har jeg valgt at begrænser informationssamling til de følgende felter:
-Model
-Motor størrelse
-Motor type (Benzin / Diesel)
-Gearkasse (manuel/automatisk)
-Længde - Bredde - Højde - Akselafstand
-Cylindre
-Ventiler
-Slagvolume
-KW
-HK
-Nm
-(0-100 km/t)
-Topfart
-Årgang
-Beskrivelse


Hvad synes I? skal der tilføjes flere felter? hvilke?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bil database
  • #1   6. maj 2010 Vægt og kg/hk

  • #2   6. maj 2010 Smukt, har tilføjet følgende til listen:
    -Karrosseriform
    -km/l
    -vægt (og hermed kan beregne kg/hk)

    svagheder og fejl vil blive tilføjet som ekstra felt hvor bruger kan udfylde med de kendte svagheder i bilen.

    Hvad mere? smiley


  • #3   6. maj 2010 Nice ! Hvad med nypris :)?

  • #4   6. maj 2010 hvad med popularitet?
    Det vil også være meget godt at skrive det gennemsnitlige pris på markedet...det vil gavne mange.
    Reservedelsindeks ville også være godt at have med
    Hjuldata ville også være perfekt, såsom krydsmål, ET, centerhul samt møtrik størrelse smiley


  • #7   6. maj 2010 Nypris: kan være vanskelig at vedligeholde for den vil ændre sig med tiden
    Popularitet: Har tænkt mig at tilføj bedømmelses funktion hvor bruger kan stemme hvor populær bilen er
    Reservedelsindeks: En kanon ide, er tilføjet til listen
    Hjuldata: kan gøres som ekstra uobligatoriske felter.. jeg overvejer det
    Styling: Kan tænkes at linke til forum emner med styling tips/guides osv.

    Det kan godt være at folk vil synes at der er nogle ligegyldig informationer, men det skader ikke at samler dem, for dem kan man skjule eller lade være med at udtrække på siden.
    Så jo flere info. jo bedre, og med tiden kan man så bestemme hvad er mest nyttig for bruger..

    Det var nogle flotte kommentarer I har der.. I skal næsten betales for det smiley
    Næste gang er der kebab-træf, giver jeg gratis sandwich til alle der skrev herinde smiley

    Hvad mere drenge?


  • #8   6. maj 2010 hehe lyder godt...:D

  • #10   6. maj 2010 Emre:
    Det vil være en tjeneste der bliver tilbudt igennem bilstriben (såsom http://bilstriben.dk/bil-db) og målet er at bygge den største danske bil database hvor bruger kan søge om bil info. Men mht. til bil profil på bilstriben, så er det muligt at have mange flere felter og såsom anlæg (det er faktisk med i planen), men vil ikke snakke om det her, ellers bliver jeg smidt ud pga. reklame noget :S

    Men generelt har du ret i, at bil info kan indeholder rigtig meget, men som udgangspunkt vil jeg samle det mest interessante info og alle de ekstra som bruger vil forslå med tiden vil blive tilføjet løbende.


  • #11   6. maj 2010 standard benzin tryk, turbo tryk, kompression.

  • #12   6. maj 2010 Noteret som ekstra uobligatoriske felter

    Jo flere jo bedre drenge smiley


  • #13   6. maj 2010 Jeg er næsten halvvejs igennem. Tricket er at systemet kan selv samler informationer om bilerne på databasen. Har kørt en test tidligere denne uge og systemet var i stand til at tilføje 500 bil modeller (med navn, årgang, HK og motor) i løbet af en times tid, så det er ikke noget jeg kommer til at taste selv.. smart, ikke? smiley

    Jeg er entusiast og dette (og mange andre på vej) er fritids-projekt som jeg tager meget seriøst. Det er ikke noget jeg vil sælge eller læg reklamer på, for som sagt jeg er entusiast og ikke penge-generator.

    Inspirationen kom fra det amerikanske firma som jeg arbejder for (de ejer de støtreste bil forumer på nettet) hvor vi byggede et lignende projekt og dette var den største inspiration.

    Jeg tror faktisk, jeg kan allerede sætte tjenesten online om ganske få uger med mindst 1000vis af biler og vil løbende udvide det.


  • #14   7. maj 2010 Tak Kamran smiley
    Akin, vi får at se når folk begynder med at stemme på bil-mærker.


  • #15   17. maj 2010 Så er der gang i den, vil tro at sender tjenesten online om ganske få uger.

    Er der nogen der er seriøst interesseret i at hjælpe med at tilføje/tjekke biler?


  • #16   17. maj 2010 Du får en VIP adgang hvor du kan tjekke eksisterende biler og se om de er udfyldt korrekt, eller tilføje nye biler ved at udfylde en webformular, altså en side med felter hvor du indtaster bil model, antal hk, årgang osv.
    I vil blive nævnt som medhjælper til dette projekt (hvis I gider at være det :D)


  • #17   17. maj 2010 Det kan du tro Kamran, jeg sender lige en pb.

  • #18   14. jun 2010 Så er den klar til test.
    Bil databasen kan tilgås via: http://bilstriben.dk/bildata/
    Jeg har kun tilføjet alfa romeo modeller (kan tilgås herfra http://bilstriben.dk/bildata/Alfa-Romeo ) indtil videre, bare for at teste og høre folks mening inden jeg gå amok med at tilføje alt.

    Hvad synes I om design? nogle kommentar til hvordan det kan forbedres?


  • #19   14. jun 2010 den er god nok herfra, men en lille kommenter, synes siden virker for "hvid" , ellers ser den god ud. glæder mig til at møde flere perler på den smiley

  • #20   14. jun 2010 Tak lamagra N,
    Efter brugernes målinger, er hvid det mest fortrukende baggrunds farve. Men jeg kommer nok til at tilføje flere pre-defineret styles til bil striben således at man kan vælge det bedst man kan lide, men forbeholder den nuværende som default smiley

    Forresten, alle perle får en VIP smiley


  • #21   14. jun 2010 wuup wuup smiley

  • #22   14. jun 2010 Dody....undskyld mig men der mangler vist noget vigtigt. Hvor er Toyota henne? Smart er vel ikke vigtigere end Toyota? Tror du vil skuffe mange toyota ejere hvis du ikke får den med på listen, så sørg for at gøre det smiley

  • #23   14. jun 2010 Ali T, så er Toyota tilføjet, kun for din skyld smiley
    nej, den smuttede forbi for som sagt har jeg kun tilføjet alfa romeo modeller indtil videre.
    Hvis du er en Toyota fan, kan du måske hjælpe med at tilføje Toyota modellerne? smiley


  • #24   14. jun 2010 Tak...tjo, det kan jeg godt smiley

  • #25   14. jun 2010 Hvis du er interesseret og har tid til det, så smid mig en pb så giver jeg dig en VIP adgang så du kan tilføje modeller.
    Du bliver nævnt i siden at du har hjulpet med oprettelsen af biler så du også får æren for de modeller hvor 1000vis af brugere kommer til at anvende det smiley


  • #26   14. jun 2010 Det lyder godt,
    Jeg tilføjer meget snart bmw, vw, toyota og peugeot som det næste trin og teste endnu en gang.. derefter går amok med at tilføje resten af modellerne smiley
    Regner med at blive færdig inden for ganske få uger og resultatet vil være DK's størreste bil database smiley


  • #27   23. jun 2010 Så er jeg færdig med den første iteration af testen hvor jeg har tilføjet 100 bil modeller og 1000 model varianter. Det kører stærkt og systemet er meget stabil.

    Regner med at tilføje 3 gange så meget i løbet af den næste uges tid smiley


  • #29   24. jun 2010 Det forstår jeg godt, for jeg har det på samme måde, nok er der kun 2 dage tilbage, men kan føle stressen stiger smiley
    Men der er masse at lave, du skal nok få bid af kagen smiley


Kommentér på:
Bil database

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce